agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Czym różni się internet światłowodowy od zwykłego? Tłumaczymy!

Czym różni się internet światłowodowy od zwykłego? Tłumaczymy!

INNE / Internet / 2024-06-05 17:56:26

Internet światłowodowy to prawdziwa rewolucja w łączności online. Oferuje stabilność i prędkość, której nie może zaoferować żaden inny internet. Dodatkowo jego możliwości nieustannie się poprawiają. Obecnie istnieje możliwość zakupienia pakietu światłowodu z prędkościami aż do 5 Gb/s. To opcja, która zapewnia minimalne opóźnienia, co jest kluczowe, chociażby dla gier online i streamingu w wysokiej rozdzielczości. Tak niezawodne łącze to również konieczność w dużych gospodarstwach domowych, szczególnie gdy dochodzi do tego także praca zdalna. W dzisiejszym artykule porównujemy światłowód do innych rodzajów internetu!

Prędkość internetu – jak bardzo różni się ta światłowodowa?

Prędkość internetu ma ogromne znaczenie. Wpływa na jakość rozrywki – umożliwia płynną rozgrywkę online czy wysoką jakość obrazu podczas oglądania filmów na platformach streamingowych. Dodatkowo prędkość internetu ma znaczenie, gdy z jednego łącza ma korzystać wiele urządzeń naraz. Duża prędkość oznacza brak opóźnień i problemów z łącznością.

Internet światłowodowy umożliwia korzystanie z łącza o prędkości nawet do 5 Gb/s. Dla porównania, tradycyjne łącze DSL oferuje prędkości od kilku Mb/s do 100 Mb/s. Minusem jest również fakt, że jego wydajność może być dodatkowo ograniczona przez odległość od centrali dostawcy. Internet mobilny LTE natomiast, zależnie od technologii może oferować prędkość pobierania do 300 Mb/s, a wysyłania do 50 Mb/s. Jeśli korzysta się z technologii 4G LTE Advanced prędkości te mogą zwiększyć się nawet do 600 Mb/s, natomiast jak widać… nadal daleko im do możliwości światłowodowych.

Ciekawą alternatywą dla światłowodu w zakresie zarówno prędkości, jak i stabilności połączenia może być technologia 5G wspierana dodatkowo przez Wi-Fi 6. Korzystając z niej w częstotliwości 2100 MHz, można uzyskać prędkość pobierania nawet do 600 Mb/s. Co ciekawe, jest ona nieustannie rozwijana (poza tym ostatecznie zastąpi ją technologia 6G) i w tym momencie można już korzystać z tego typu internetu w częstotliwości 3400-3800 Mhz. W niektórych przypadkach pozwala to osiągnąć szybkość łącza na poziomie nawet do 1 Gb/s.

Niemniej warto pamiętać, że powyższe wyniki dla technologii 5G udało się osiągnąć w pojedynczych przypadkach. Mimo że tego typu internet mobilny może być bardzo szybki, to nie zmienia faktu, że jako połączenie bezprzewodowe zawsze będzie mniej stabilny od internetu światłowodowego.

Różnice w stabilności światłowodu, a innych rodzajów internetu

Internet światłowodowy wyróżnia się szczególną stabilnością połączenia. Jest odporny na zmienne warunki pogodowe i oddziaływanie elektromagnetyczne. Te czynniki z kolei mają spory wpływ na stabilność łącza bezprzewodowego czy tego doprowadzanego za pomocą kabli miedzianych. Dodatkowo zakłócenia internetu mobilnego może wywołać także przeciążenie sieci w wyniku podłączenia zbyt dużej liczby urządzeń. Im większa odległość od routera, tym również większe problemy ze stabilnością internetu. To problemy, które nie występują w przypadku światłowodu.

Stabilność światłowodu wynika zarówno z rodzaju kabla do transmisji danych, jak i z samego sposobu przesyłania informacji. Wykorzystuje on bowiem impulsy świetlne, które są odporne na zakłócenia. Dodatkowo sieć tego typu jest o wiele bardziej pojemna oraz zdolna do błyskawicznego przesyłania informacji na długie dystanse.

Światłowód minimalizuje zatem problemy z opóźnieniami. Zapewnia bardziej płynne, a co za tym idzie, przyjemniejsze korzystanie z połączenia internetowego.

Internet światłowodowy a zwykły – koszty

Czy internet światłowodowy różni się od innych rodzajów łącza również pod względem kosztów? Na początek warto zaznaczyć, że sama instalacja światłowodu może faktycznie oznaczać większe wydatki początkowe. Niemniej to jednorazowa inwestycja, która przynosi długoterminowe korzyści – nieporównywalną prędkość i stabilność połączenia. Instalacja łącza DSL faktycznie może być mniej kosztowna, natomiast ceny samych abonentów będą raczej porównywalne. Ponadto jeśli w okolicy jest światłowód i wystarczy doprowadzić go np. do mieszkania, to często cena za instalację może wynieść nawet 1 zł. Wiele tutaj zależy od konieczności rozbudowania infrastruktury.

Czy warto zmienić internet na światłowód?

Światłowód oferuje wiele korzyści – to wyższe prędkości przesyłu danych (zarówno wysyłania, jak i pobierania), większa przepustowość oraz niewielka podatność na zakłócenia. W niektórych przypadkach opcja ta jest wręcz konieczna. Jeśli pracujemy zdalnie i łączymy się na wideokonferencjach, czy przesyłamy duże pliki, albo pracujemy na wymagających aplikacjach – zdecydowanie w takich przypadkach światłowód to must have. Warto zatem sprawdzić mapę zasięgu światłowodu w okolicy i dowiedzieć się, jaki operator dostarcza tego rodzaju internet pod wskazany adres. Jeśli w danym miejscu jest taka możliwość, to warto ją rozważyć. Ceny abonamentu nie są wyższe od innych opcji, a patrząc długoterminowo – korzyści i oszczędności wynikające z mniejszej liczby awarii i utrzymania sprawiają, że jest to zdecydowanie opłacalna opcja.

Zmiana na światłowód to przede wszystkim inwestycja w jakość i komfort codziennego użytkowania internetu. To atrakcyjny wybór dla osób pracujących zdalnie, rozwijających swój biznes w internecie, czy spędzających czas na rozgrywkach online (często również zawodowo). Szybkość i niezawodność światłowodu pozwala w wielu przypadkach rozwijać swoje pasje i wspiera rozwój nowych zawodów np. streamerów, influencerów czy youtuberów. Zdecydowanie warto postawić na tego typu łącze.

 

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe