Dom wolny od smogu - jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?
O smogu mówi i słyszy się coraz więcej. Zanieczyszczenie powietrza to realny problem, który ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. Część z nas wychodząc zakłada maseczki, wybiera komunikację miejską lub… po prostu zostaje w domu. Tymczasem, w tym przypadku, dom nie jest naszą twierdzą - niebezpieczne pyły i związki chemiczne przenikają nawet do zamkniętych pomieszczeń. Warto wówczas pomyśleć o własnym oczyszczaczu powietrza. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy w ten sposób walczyć ze smogiem?
To co wdychamy do płuc we własnym domu znajduje się w centrum zainteresowania coraz większej liczby mieszkańców miast. Niezależnie gdzie się znajdujemy, towarzyszą nam roztocza, wirusy, kurz i niestety coraz częściej - smog. Nie bez powodu dobry oczyszczacz powietrza to urządzenie nad zakupem, którego zastanawia się coraz więcej osób. Inwestycja w dobre samopoczucie i zdrowie domowników wydaje się dziś bardziej uzasadniona niż kiedykolwiek.
Czym jest oczyszczacz?
To urządzenie, które tworzy obieg powietrza w pomieszczeniu zasysając je i przepuszczając przez szereg filtrów, by następnie uwolnić czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia. Dzięki procesom filtracji niweluje z naszego otoczenia aż do 99,97% zanieczyszczeń - przede wszystkim pyłów PM10 I PM2.5, które składają się na smog, ale także wirusów i bakterii oraz popularnych alergenów kurzu czy roztoczy, a nawet przykrych zapachów i dymu papierosowego. Zasada jego funkcjonowania jest z pozoru dość prosta, jednak żebyśmy byli w pełni zadowoleni z naszego oczyszczacza musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. O jakich elementach powinniśmy pamiętać przy wyborze dobrego oczyszczacza powietrza
- 1. Wydajność
To bez wątpienia jeden z najważniejszych parametrów oczyszczaczy powietrza, poprzez który należy rozumieć ilość filtrowanego powietrza przez godzinę na metr sześcienny. W zależności od wydajności, jeden oczyszczacz zadba o powietrze w kawalerce czy w jednym pokoju, a inny będzie w stanie efektywnie oczyścić nawet duże mieszkanie. Dla przykładu, oczyszczacz Electrolux EAP450 przefiltruje aż 494m3 powietrza w ciągu godziny pracy. Taki model doskonale sprawdzi się więc w pomieszczeniu o powierzchni nawet do 103m2. Do mniejszych pomieszczeń odpowiedni będzie model EAP300, który świetnie poradzi sobie z oczyszczeniem powietrza na 70m2 powierzchni. Gdzie najlepiej umieścić tego typu sprzęt? Tam, gdzie najczęściej przebywamy - w zależności od potrzeb może to być otwarta przestrzeń domu, salon, pokój dziecięcy lub sypialnia.
- 2. Filtracja
Jak dotychczas, wykorzystanie filtrów HEPA to jeden z najlepszych sposobów na oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Pozwala on na zatrzymanie cząsteczek zanieczyszczeń o wielkości do 0,3 µm (mikrometra). Dla porównania, ludzki włos ma około 50 µm! Filtr HEPA bardzo skutecznie wyłapuje pyły drobne PM2,5 i PM10, czyli główne składniki smogu, ale także kurz, pyłki kwiatów, roztocza czy alergeny zwierząt i pozwala usunąć do 99,97% z nich. Oczyszczacze marki Electrolux, zostały dodatkowo wyposażone w technologię PlasmaWave™. Gwarantuje ona funkcję jonizacji powietrza, bez wytwarzania szkodliwego ozonu. Warto zwrócić też uwagę na te oczyszczacze, które mogą pochwalić się efektywnym filtrem węglowym. Pomaga on usunąć typowo domowe zapachy, np. powodowane przez zwierzęta, dym papierosowy czy efekty kuchennych eksperymentów. Electrolux wykorzystuje ponadto powłokę Cleancel™ o charakterze antybakteryjnym i antywirusowy, która zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów, zmniejszając przy tym rozprzestrzenianie się grzybów, bakterii i pleśni.
- 3. Cisza
Oczyszczacz to urządzenie, które w warunkach złego stanu powietrza, pracuje niemal bez przerwy. Ważną kwestią jest zatem jego poziom głośności. Nikt nie chciałby przecież, żeby oczyszczacz pozbawiał go możliwości komfortowego wypoczynku. Co ciekawe, oczyszczacze Electrolux w trybie pracy cichej emitują dźwięk porównywalny do ludzkiego szeptu - na poziomie zaledwie 26 dB. Można zatem bez problemu stosować takie urządzenie nawet w sypialni, nie martwiąc się o spokojny sen. Nie zakłócą go także diody LED, które w trybie nocnym przygaszane są automatycznie.
- 4. Mądry oczyszczacz
Idealny oczyszczacz to bez wątpienia taki, o którym nie musimy pamiętać. Taki komfort gwarantuje nam ustawienie funkcji automatycznej, która dzięki czujnikowi jakości powietrza, będzie samodzielnie kontrolować poziom zanieczyszczenia i automatycznie dostosowywać się do najbardziej optymalnych ustawień. Choć powietrza, ani znajdujących się w nim pyłów czy alergenów nie widać - obserwowanie zmieniających się kolorów automatycznego wskaźnika jakości powietrza, pozwoli nam lepiej zrozumieć, czym na co dzień oddychamy. Jeżeli będziemy chcieli uruchomić nasz oczyszczacz lub zmienić jego aktualny tryb działania - wygodna okaże się możliwość zdalnego sterowania urządzenia za pomocą pilota.
- 5. Zdrowo i estetycznie
Sprzęty domowego użytku mają nie tylko spełniać praktyczne funkcje w trosce o naszą wygodę czy zdrowie, ale i współgrać z wystrojem naszego domu. Wybierając oczyszczacz, warto poszukać takich, które wyróżniają się minimalistyczną formą i spokojną kolorystyką - biel czy czerń to uniwersalny wybór do większości wnętrz.
Choć zanieczyszczenia powietrza towarzyszą nam od dłuższego czasu, to w związku z rosnącym poziomem edukacji, coraz częściej decydujemy się na walkę ze smogiem na własną rękę. Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza to pierwszy krok do zadbania o zdrowie w zaciszu własnego domu. Jak się okazuje, takie nowoczesne urządzenie może nie tylko uwolnić nas od smogu i infekcji, ale także pomóc w złagodzeniu objawów alergii i astmy.
źródło: electrolux/agdrtv24.pl