Domowe IQ
Nowoczesne chipsety, czujniki i dedykowane systemy operacyjne. Wbrew pozorom nie są to elementy specyfikacji wysokiej klasy komputerów, ale coraz częściej również lodówek, piekarników czy systemów alarmowych. Iloraz inteligencji domowych urządzeń osiągnął już poziom, którego nie powstydziłby się żaden z członków Mensy.
Żaluzje reagujące na poziom zachmurzenia, piekarniki dostosowujące program pieczenia do rodzaju mięsa czy ekspresy parzące kawę kilka minut przed przebudzeniem, to akcesoria, które sukcesywnie zajmują miejsce klasycznych urządzeń domowych. Galopującą popularność zawdzięczają one intuicyjnej obsłudze oraz możliwości łączenia kilku funkcji jednocześnie. Nie da się jednak ukryć, że za ich sukcesem stoi przede wszystkim wygoda samych użytkowników.
Kuchnia na poziomie
Spośród wszystkich domowych urządzeń zdecydowanie największym ilorazem inteligencji mogą pochwalić się te, zlokalizowane w kuchni. Najlepszym tego przykładem są lodówki, których producenci coraz częściej decydują się na zintegrowanie sprzętu z bezprzewodową siecią WiFi. Takie rozwiązanie, w połączeniu z dotykowym ekranem LCD, może okazać się wyjątkowo pomocne podczas gotowania. Za sprawą dedykowanych aplikacji sprzęt AGD może z powodzeniem pełnić rolę platformy informacyjnej, wirtualnego szefa kuchni, a także przypomnieć o upływającym terminie ważności danego produktu. Nowe technologie doskonale sprawdzają się również w przypadku sprzątania - obowiązku, do którego niewiele osób pała sympatią. Z myślą o tej grupie odbiorców na rynku pojawiły się odkurzacze, które nie wymagają od użytkownika praktycznie żadnego nakładu pracy. Procesory, czujniki zbliżeniowe i systemy promieni podczerwonych przejmują niemal wszystkie czynności związane ze sprzątaniem, włącznie z automatycznym podłączeniem urządzenia do ładowarki. Urządzenia o rozbudowanej funkcjonalności charakteryzują się nierzadko intuicyjną obsługą. Bardzo często skorzystanie z nawet najbardziej skomplikowanej funkcji wiąże się jedynie z dotknięciem jednego przycisku lub wydaniem komendy głosowej.
Iloraz bezpieczeństwa
Inteligentne sprzęty należące do grupy elektroniki użytkowej pozwalają przede wszystkim zaoszczędzić cenny czas. Jednak w niektórych przypadkach, za sprawą swoich wyjątkowych możliwości, są one wykorzystywane do dużo poważniejszych celów, jak np. ochrona mienia. Jednym z przedstawicieli tego typu urządzeń jest bezprzewodowy alarm Sonix marki Evolve. Niepozorny, kompaktowy box pozwala w pełni kontrolować zarówno niewielkie mieszkania, jak i duże powierzchnie użytkowe. W momencie naruszenie strefy, zabezpieczanej przez sensory PIR, system automatycznie nawiązuje połączenia ze wskazanymi wcześniej numerami telefonów. Oprócz mobilnej kontroli nad ochranianą powierzchnią, do alarmu Sonix można podłączyć dwa kontakty, co pozwala na zdalne sterowanie urządzeniami domowymi, a tym samym symulowanie obecności właściciela w lokalu. Zewnętrzny głośnik, będący integralną częścią systemu, umożliwia wydawanie komend za pośrednictwem telefonu komórkowego. Stan gotowości ochranianych stref, ich aktywacja lub wyłączenie możliwe jest również z poziomu smartfona. Wszystko za sprawą aplikacji, dedykowanej urządzeniom mobilnym z systemem Mac iOS lub Google Android.
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania konsumentów producenci sprzętu RTV i AGD stale udoskonalają produkty ze swojej oferty. Sam niestandardowy design nie jest już bowiem żadnym argumentem dla użytkownika. Nieocenionym wsparciem są nierzadko właśnie dodatkowe funkcjonalności, które pozornie zwykły alarm potrafią zamienić w mobilne centrum dowodzenia.
źródło: evolve/pięknydom24.pl