Dysk SSD i HDD, czym się od siebie różnią i który wybrać?
W miarę jak technologia komputerowa postępuje, użytkownicy mają coraz więcej opcji do wyboru, szczególnie jeśli chodzi o pamięć masową. Dwa najpopularniejsze rodzaje dysków twardych, czyli SSD i HDD, wciąż stanowią przedmiot wielu dyskusji, gdy przychodzi do wyboru najlepszego rozwiązania. Czym się od siebie te dyski różnią i który wybrać?
Czym wyróżnia się dysk SSD?
Dyski SSD (Solid State Drive) opierają się na technologii pamięci flash, podobnej do tych stosowanych w kartach pamięci USB czy kartach SD. Nie mają przy tym ruchomych części mechanicznych, co sprawia, że są bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli laptop niechcący Ci upadnie, to duże szanse, że dyskowi SSD nic się nie stanie w odróżnieniu od dysku HDD, który większości wstrząsów nie przeżywa. Zastanawiasz się, jaki laptop z dyskiem SSD kupić? Sprawdź rankingi na stronie TechPolska. Tutaj znajdziesz także nowinki ze świata technologii oraz gier.
Wracając jednak do dysków, to dyski SSD oferują szybszy czas dostępu do danych. To przekłada się na szybsze uruchamianie systemu operacyjnego, programów oraz szybsze kopiowanie plików. Do tego są zwykle cichsze w pracy i generują mniej ciepła. Obecnie praktycznie wszystkie nowe laptopy już z założenia mają wbudowany dysk SSD, który po prostu jest nowszą i lepszą technologią.
Czym wyróżnia się dysk HDD?
Dyski HDD (Hard Disc Drive) w odróżnieniu od dysków SSD korzystają z wirujących talerzy pokrytych warstwą magnetyczną, na których zapisywane są dane. Posiadają przy tym ruchome głowice odczytujące i zapisujące dane na talerzach. To właśnie ten mechanizm może prowadzić do zużycia mechanicznego oraz awarii. Tym samym dyski HDD są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wibracje. Mają jednak niższą cenę za gigabajt w porównaniu do SSD.
Który dysk wybrać: SSD, czy HDD?
Dysk SSD jest doskonały do zastosowań, które wymagają szybkiego dostępu do danych, takich jak systemy operacyjne, programy i gry. Idealnie sprawdza się w laptopach, ze względu na niską masę, odporność na wstrząsy oraz dłuższy czas pracy na baterii. Dyski SSD to najlepszy wybór dla osób, które cenią sobie szybkość i wydajność.
Natomiast dysk HDD jest nadal popularny wśród użytkowników, którzy potrzebują dużej przestrzeni dyskowej w stosunkowo niskiej cenie, na przykład do przechowywania dużych zbiorów multimediów. Taka opcja to dobry wybór do zastosowań, gdzie szybkość odczytu i zapisu danych nie jest kluczowa, na przykład do przechowywania kopii zapasowych.
źródło: agdrtv24.pl