Dyson inwestuje w pionierską technologię która zwiększy wydajność baterii
Dyson zainwestuje 15 milionów dolarów w firmę Sakit3, lidera w branży produkcji półprzewodnikowych baterii, mającego siedzibę w stanie Michigan. Jest to część 2,3 miliardowej inwestycji w technologię przyszłości ogłoszonej przez Dysona w zeszłym roku.
Współpraca z Sakti3 pomoże w realizacji planów Dysona, które zakładają wprowadzenie do produkcji 100 nowych urządzeń w czterech nowych kategoriach w ciągu najbliższych czterech lat. Działania są częścią inwestycji wartej 20 milionów dolarów, zakładającej komercjalizację półprzewodnikowej technologii Sakti3, która zostanie wykorzystana w produkcji nowych urządzeń Dysona. Brytyjska firma Dyson od wielu lat należy do ścisłej czołówki producentów najwyższej klasy sprzętu AGD. Produkty tej firmy są dostępne również na polskim rynku. Są to między innymi bezprzewodowe akumulatorowe odkurzacze. James Dyson, założyciel i Główny Inżynier mówi: „Baterie Sakti3 charakteryzują się wysoką wydajnością, która jest nieosiągalna dla technologii, wykorzystywanej obecnie. Baterie i silniki stanowią fundament prawidłowej pracy urządzeń. Zespół Sakti3 ma niesamowite ambicje, a ich platforma oferuje potencjał zapewniający wzrost osiągów i wydajności, który całkowicie odmieni obecnie znane oblicze urządzeń Dyson"
- Ulepszanie baterii
Dostępne obecnie baterie litowo-jonowe po raz pierwszy zostały wykorzystane w celach komercyjnych przez firmę Sony w 1991 roku. Zostały one następnie wykorzystane w prawie każdym urządzeniu elektrycznym od smartfonów po odkurzacze akumulatorowe Dyson. Niestety technologia ta nie jest idealna i posiada swoje ograniczenia w postaci ich wielkości, wagi, czasie ładowania, pojemności i czasie degradacji.
Sakti3 powstał by to zmienić. Już w 2006 roku, Prezes Ann Marie Sastry i jej zespół rozpoczęli prace polegające na matematycznym obliczeniu i oszacowaniu jak stworzyć bardziej wydajne akumulatory samochodowe. W wyniku badań odeszli od płynnych elektrolitów, które można znaleźć w konwencjonalnych akumulatorach litowo-jonowych. Ich dokładna analiza doprowadziła ich do baterii półprzewodnikowych. Od tego czasu, firma zbudowała linię pilotażową do produkcji tej technologii, wydając ponad 50 milionów dolarów w ramach wspólnych inwestycji kapitałowych pomiędzy Khosla Ventures, Beringea, Itochu, General Motors i Dyson. Spółka mająca swoje korzenie na Uniwersytecie Michigan, opublikowała już ponad 80 opracowań na temat technologii baterii, metodologicznie przeliczonych prognoz liczbowych, procesów naukowych, wyników pracy na skalowalnym sprzęcie, aż po prototypy ogniw półprzewodnikowych o najwyższej znanej gęstości energii - ponad 1100 Wh / l. Opracowania te prognozują podwojenie gęstości dzisiejszych, najbardziej zaawansowanych akumulatorów litowo-jonowych bazujących na cieczy. Zakładają również zachowanie ich kluczowych właściwości, tak aby były one tańsze w produkcji, mniejsze, bezpieczniejsze, bardziej niezawodne oraz trwalsze.
Ann Marie Sastry, założycielka i Prezes, Sakti3, komentuje: "To dla nas wielki zaszczyt, że możemy współpracować z firmą Dyson. Zbliżył nas wspólny cel i to nad czym obecnie pracujemy, czyli doskonalsze baterie. Po obu stronach jest bardzo dużo umiejętności i pasji, a zespół inżynierów Dysona ma doświadczenie oraz wiedzę, w jaki sposób promować nowe rozwiązania tak, aby przekształcić je w projekty komercyjne. Dzięki temu będziemy mogli wspólnie działać w zakresie udoskonalania produktów." Obecna technologia Sakti3 to dopiero początek. Nowa platforma ma potencjał, aby wpłynąć na rozwój gęstości energii, co będzie miało swoje zastosowanie w wielu dziedzinach takich jak: pojazdy elektryczne, magazynowanie energii odnawialnej czy miniaturyzacja technologii. Te rozwiązania technologiczne pojawią się na rynku w pierwszej kolejności wraz z urządzeniami Dysona.
źrodło: dyson/agdrtv24.pl