agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
ELAC wprowadza nową serię kolumn głośnikowych - Debut

ELAC wprowadza nową serię kolumn głośnikowych - Debut

SPRZĘT RTV / Kolumny i głośniki / 2015-12-04 14:39:00

Portfolio ELAC-a poszerzyło się o nową serię kolumn głośnikowych - Debut. Nową gamę tworzy osiem konstrukcji, dzięki którym można zbudować dowolny system nagłośnieniowy, od stereo, przez 2.1, kończąc na zestawach kina domowego, w tym kompatybilnych z Dolby Atmos. Całą linię Debut zaprojektował Andrew Jones, światowej sławy autorytet wśród konstruktorów głośników, który podobnie jak nowa seria debiutuje w firmie ELAC.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Debut to szczególna seria w portfolio ELAC-a  która pełni podwójną rolę - nie tylko otwiera gamę produktową firmy, wprowadzającą użytkowników do świata wysokiej jakości dźwięku, lecz także jest oryginalną wizytówką projektanta, który odpowiada za opracowanie całej nowej serii. Jej twórcą jest Andrew Jones, ikona w świecie projektantów przetworników i kolumn głośnikowych. Będąc głównym projektantem u najważniejszych producentów wywodzących się z Wielkiej Brytanii, USA i Japonii, stworzył dzieła, które dosłownie zmieniły sposób, w jaki ludzie na całym świecie słuchają muzyki. Teraz Andrew Jones wnosi swoje blisko 40-letnie doświadczenie i pasję do firmy ELAC.

Wszystkie modele z nowej serii zostały stworzone od podstaw i specjalnie dla niej opracowano najważniejsze elementy: przetworniki wysoko- i niskotonowe, zwrotnice oraz obudowy. Serię Debut tworzy osiem konstrukcji: głośnik efektowy obsługujący kanały wysokości w systemach Dolby Atmos - Debut A4, dwie konstrukcje podstawkowe - Debut B5 i Debut B6, głośniki wolnostojący Debut F5 i centralny Debut C5 oraz trzy subwoofery: Debut S10, Debut S10EQ i Debut S12EQ. Dwa ostatnie zostały wyposażone w moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth, co pozwoliło dodać nowe, niedostępne dotychczas funkcje, a także ułatwia obsługę subwooferów. 

Swoje doskonałe parametry pracy, w odniesieniu do poziomu cenowego kolumn, linia Debut zawdzięcza całkowicie nowym, opracowanym specjalnie dla tej serii kluczowym komponentom. W pasywnych systemach głośnikowych Andrew Jones zastosował przetworniki niskotonowe z membraną z włókna aramidowego. Materiał ten cechuje się doskonałym stosunkiem wytrzymałości do wagi i lepszą charakterystyką tłumienia w porównaniu z konwencjonalnymi membranami celulozowymi i polipropylenowymi. Dzięki temu głośnik uzyskuje szersze pasmo przenoszenia przy zachowaniu wyrównanej charakterystyki. Kolejną nowością jest wysokotonowy przetwornik z jedwabną kopułką i dyfuzorem o głębokim profilu sferoidalnym. Dyfuzor otaczający nową kopułkę wysokotonową poprawia kierunkowość oraz przeciwdziała interferencji i zniekształceniom powstającym w standardowych obudowach głośnikowych. Całość dopełniają zaawansowane, wieloelementowe zwrotnice, które wykorzystują wysokiej klasy podzespoły i gwarantują gładkie przejście pomiędzy zakresami odtwarzanymi przez przetworniki.

We wszystkich modelach Andrew Jones zastosował niezwykle solidne obudowy, które pozostając odporne na siły wyzwalane podczas pracy całej konstrukcji gwarantują długą żywotność kolumn głośnikowych. Ścianki obudów wykonane są z grubych płyt MDF i wykończone wysokiej klasy teksturą z winylu. Obudowy wolnostojącej kolumny F5, głośnika centralnego C5 oraz subwooferów S10EQ i S12EQ dodatkowo wykorzystują specjalnie zaprojektowane, wewnętrzne wzmocnienia, które zwiększają sztywność i wytrzymałość zewnętrznych ścianek. Ponadto system wzmacniający przyczynia się do zredukowania drgań obudowy, które mogłyby wprowadzać niepożądane podkolorowanie dźwięku. Pozostaje to w zgodzie z filozofią ELAC-a, według której jedynymi ruchomymi elementami w kolumnie głośnikowej powinny być same przetworniki.

Najnowsze rozwiązania techniczne nie ominęły także subwooferów. Dwa z trzech modeli, S10EQ i S12EQ, wyposażone są w łączność Bluetooth i w miejsce tradycyjnego, analogowego sterowania, wykorzystują zaawansowany, cyfrowy system kontrolny. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację ELAC SubEQ (iOS i Android), aby z poziomu smartfonu obsługiwać subwoofery bezprzewodowo, bez konieczności pochylania się przy ich tylnych ściankach. Wyjątkowym i rzadko spotykanym rozwiązaniem jest także opcja automatycznego dostosowania charakterystyki pracy subwooferów do akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Wykorzystując aplikację ELAC SubEQ oraz mikrofon w smartfonie, S10EQ i S12EQ automatycznie dopasowują ustawienia dźwięku, używając w tym celu 12-zakresowego korektora parametrycznego. Oczywiście użytkownik może także korygować ustawienia w pełni manualnie. Ponadto różnice pomiędzy modelem S10 i subwooferami S10EQ oraz S12EQ nie sprowadzają się wyłącznie do zastosowanego układu cyfrowego. Bardziej zaawansowane konstrukcje wyposażone są w przetwornik pasywny, odpowiednio 10-calowy w S10EQ i 12-calowy w S12EQ, który zwiększa efektywność systemu i poprawia odpowiedź na krótkie impulsy dźwiękowe.

Każdy z subwooferów serii Debut wyposażony jest w hybrydowy, mostkowy wzmacniacz impulsowy BASH® (Bridged Amplifier Switching Hybrid). Funkcjonalność subwooferów zwiększa funkcja Auto Power, która wykrywa docierający do urządzenia sygnał audio i włącza zasilanie. Po długim czasie bezczynności układ elektroniczny automatycznie wyłącza zasilanie, oszczędzając w ten sposób energię.

Najnowsza seria ELAC Debut jest już w sprzedaży. Poglądowe ceny detaliczne poszczególnych modeli wynoszą:

 • Debut A4 - 699 zł/para
 • Debut B5 - 699 zł/sztuka
 • Debut B6 - 899 zł/sztuka
 • Debut F5 - 1599 zł/sztuka
 • Debut C5 - 999 zł/sztuka
 • Debut S10 - 1499 zł/sztuka
 • Debut S10EQ - 2399 zł/sztuka
 • Debut S12EQ - 3339 zł/sztuka

źródło: elac/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
 • agdrtv24
 • pięknydom24
 • informacje branżowe