agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Etykiety energetyczne na odkurzacze - pomoc dla konsumentów, impuls dla branży

Etykiety energetyczne na odkurzacze - pomoc dla konsumentów, impuls dla branży

2014-08-22 15:33:00

1 września 2014 r. Unia Europejska wprowadza obowiązek stosowania etykiet energetycznych dla odkurzaczy wprowadzanych do obrotu. Będą one zawierały uporządkowane informacje na temat kluczowych parametrów urządzeń, dzięki czemu pomogą konsumentom przy podejmowaniu decyzji o zakupie odkurzacza. Dodatkowo po wskazanej dacie producenci będą mogli wprowadzać na rynek UE tylko odkurzacze o określonych parametrach, m.in. o mocy mniejszej niż 1600 W. Ekodyrektywa niewątpliwie będzie dla branży AGD bodźcem do jeszcze bardziej intensywnych prac nad tą kategorią produktów.

Odkurzacze wprowadzone do obrotu od 1 września 2014 roku na rynkach unijnych będą mogły zużywać rocznie nie więcej 62 kWh energii, a ich moc znamionowa musi być poniżej 1600 W. Skuteczność zbierania kurzu na dywanie ustalono na co najmniej 70%, zaś na podłodze twardej - co najmniej 95%. Wraz z tymi zmianami wchodzi w życie obowiązek umieszczenia etykiet energetycznych na odkurzaczach nowo wprowadzanych do obrotu.

  • Na pierwszy rzut oka

Korzyści z wprowadzenia etykiet energetycznych na odkurzacze są wszechstronne. Z pewnością zyska na tym środowisko, gdyż wyznaczenie górnej granicy poboru mocy pozwoli oszczędzić energię. Przede wszystkim jednak wprowadzenie etykiety energetycznej umożliwia konsumentowi łatwe porównanie produktów, przez co stanie się ona pomocnym przewodnikiem przy zakupie odkurzacza. Dzięki jednej, ustalonej metodzie pomiarowej odkurzacz każdego producenta opisany jest dokładnie i tymi samymi parametrami, a wyznaczenie minimalnych poziomów skuteczności odkurzania daje pewność co do jakości produktu. Ustalony układ graficzny etykiety i przejrzysty zapis uwzględniają wiele czynników, które mają wpływ na decyzję zakupową - a przecież dla każdego konsumenta inny parametr może mieć znaczenie. Najbardziej eksponowana jest efektywność energetyczna, jednak przede wszystkim należy uwzględnić skuteczność odkurzania na różnych rodzajach powierzchni czy klasę reemisji kurzu. Teraz wystarczy jeden rzut oka na etykietę, by zorientować się, który model zużywa rocznie mniej energii, który jest bardziej szczelny, a który sprawniej usuwa zabrudzenia z dywanu.

Podsumowując, nowe oznaczenia pozwalają konsumentowi łatwiej i bardziej precyzyjnie dopasować odkurzacz do swoich potrzeb. Jednak należy podkreślić, że nie wszystkie cechy produktu są przedstawione na etykiecie energetycznej. Nie ma na niej informacji o specjalnym wyposażeniu, unikalnych filtrach czy innych udogodnieniach, takich jak np. dodatkowe akcesoria, długość przewodu czy pojemność worka. Dlatego przy zakupie odkurzacza wciąż dużą rolę mają do odegrania sprzedawcy.

  • Nowy impuls dla badań i rozwoju

Marki należące do BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. we wprowadzeniu etykiety energetycznej dla odkurzaczy widzą nie tylko korzyści dla klienta, ale także możliwości dla producentów. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wprowadzenie etykiet energetycznych oraz ograniczenie mocy maksymalnej odkurzaczy zmieni rynek i będzie stanowiło nowy bodziec dla badań i rozwoju tej kategorii sprzętu. Szczególnym wyzwaniem będzie sprostanie rygorystycznym wymaganiom osiągnięcia dobrej skuteczności odkurzania przy jednoczesnym niskim poborze energii. Jednak marki Bosch i Zelmer czują się dobrze przygotowane do zmiany asortymentu i wdrożenia dyrektywy unijnej, m.in. dzięki doskonałemu zapleczu badawczemu. Warto zwrócić uwagę, że Bosch i Zelmer mają wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń AGD. Obie marki już od lat prowadzą liczne badania nad rozwojem swoich urządzeń. Potwierdzeniem doskonałej jakości są bardzo dobre wyniki testów prowadzonych przez niezależne instytuty badawcze, takie jak np. Stiftung Warentest w przypadku marki Bosch. Dzięki nieustannemu wdrażaniu nowych rozwiązań i technologii urządzenia marek Bosch i Zelmer cieszą się niezachwianą renomą i zaufaniem konsumentów.

Nowa etykieta energetyczna EU - kluczowe fakty w skrócie

  • Nowa etykieta energetyczna UE umożliwia szybkie i proste porównanie klasy efektywności energetycznej, wydajności odkurzania, poziomu hałasu i klasy reemisji kurzu.
  • Od 1 września 2014 roku etykieta będzie się znajdować na odkurzaczach wprowadzanych do obrotu na rynek UE.
  • Etykieta o wymiarach 75 mm x 150 mm musi być dobrze widoczna na urządzeniu.
  • Wszystkie kolory i grafika na etykiecie są wiążące i nie mogą być samodzielnie zmieniane.

źródło: bosch/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe