Formatowanie dysku - na czym polega?
Teraz jest to już rzadziej spotykane, ale swego czasu najczęściej spotykaną radą w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z komputerem czy laptopem było “zrób formata”, czyli inaczej mówiąc, sformatuj dysk (w domyśle dysk systemowy).
Zanim jednak zacznie się pobierać jakiś program do formatowania dysku i z niego korzystać, warto wiedzieć, z czym dokładnie mamy do czynienia i odpowiednio się na ten proces przygotować. W takim razie, co to właściwie jest formatowanie dysku, czy warto je wykonywać i o czym warto pamiętać, podejmując taką decyzję? Wszystkiego dowiecie się poniżej!
Czym jest formatowanie dysku?
Formatowanie dysku to nic innego, jak przygotowanie go do ponownego (lub pierwszego) zapisu danych. Za jego pomocą możemy szybko i sprawnie m.in. wymazać wszystkie dane z używanego dysku, tj. dogłębnie go wyczyścić i zmienić wszelkie jego ustawienia, a więc na przykład system plików i rozmiar jednostki alokacji.
Formatowanie można przeprowadzić poprzez zintegrowane narzędzie systemu lub dedykowane oprogramowanie od firm trzecich. Można wyróżnić dwa typy formatowania: szybkie i pełne.
To pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, trwa krócej, ale w praktyce jest mniej użyteczne, ponieważ nie usuwa plików z dysku, a jedynie ich oznaczenia. W praktyce oznacza to, że mimo, iż pliki stają się niewidoczne dla użytkownika, to można je potencjalnie później odzyskać. Formatowanie pełne jest bardziej czasochłonne, ale usuwa pliki “na amen”.
Do czego można wykorzystać formatowanie dysku?
Jak wspomniano we wstępie, swego czasu tzw. format był swego rodzaju remedium na wszystkie możliwe kłopoty ze sprzętem, od wirusów, po wyskakujące błędy. Obecnie, z uwagi na jego “radykalny” charakter i fakt, że wiele problemów da się rozwiązać w inny sposób, powoli odchodzi się od takiego rozwiązania. Dostępne są skuteczne programy antywirusowe, oprogramowanie naprawcze i tak dalej.
Wciąż jednak format czasami się przydaje. Choćby w sytuacji, gdy mamy używany dysk i chcemy wykorzystać go pod nowy system, bądź gdy chcemy przygotować dysk do użycia po raz pierwszy (lub zmienić jakieś jego parametry).
Jeśli coś w komputerze lub laptopie nie działa tak, jak powinno (i jest to problem natury software-owej, nie związanej z hardware, jako że format nic nie poradzi np. na zepsutą płytę główną), w ostateczności, gdy wszystkie inne metody naprawy jakiegoś błędu czy problemu zawiodą, nie zaszkodzi też wypróbować retro-sposobu, czyli wyczyścić wszystkie dane z dysku, sformatować go i zainstalować od nowa system operacyjny.
Aczkolwiek, jeśli ktoś nie ma doświadczenia z tego typu operacjami, bezpieczniejszą opcją jest zwrócenie się do specjalisty, czyli np. zaniesienie komputera lub laptopa do serwisu i poproszenie o rozwiązanie problemu. Niewykluczone, a wręcz bardzo prawdopodobne, że w serwisie zostanie wykonane formatowanie, więc kluczowe jest, aby wcześniej utworzyć kopię zapasową najważniejszych danych, np. zdjęć, nagrań, dokumentów i wszelkich innych danych, których nie chcielibyśmy stracić.
źródło: agdrtv24.pl