agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Gdzie wsypać proszek do prania i jak go dozować?
Pralka Kernau KFWM 6511 (źródło: https://www.kernau.com/produkt/pralka-kfwm-6511.html)

Gdzie wsypać proszek do prania i jak go dozować?

DUŻE AGD / Pralki / Suszarki / 2023-01-20 16:36:31

Pranie ubrań w pralce automatycznej wydaje się bardzo łatwym zajęciem. Urządzenie robi wszystko za ciebie – oprócz jednej rzeczy. Na początku musisz samodzielnie dodać detergent do pralki. Po otwarciu odpowiedniego pojemnika pojawia się problem. Gdzie wsypać proszek do prania? Do której przegródki wlać płyn do płukania? Podpowiadamy!

Po co aż trzy przegrody w pojemniku pralki?

W każdej nowoczesnej pralce znajdziesz 3 przegródki, do których należy dodawać odpowiednie detergenty. Dlaczego? Urządzenie pobiera ich zawartość podczas różnych etapów prania. Są to:

  •         pranie wstępne,
  •         pranie zasadnicze,
  •         płukanie i wirowanie.

Taki podział umożliwia efektywną pracę pralki, skuteczne dopieranie tkanin i nadanie im miękkości oraz ładnego zapachu.

Gdzie w urządzeniu znajdziesz pojemnik na środki piorące i zmiękczające? To zależy od jego budowy, a dokładniej rodzaju załadunku.

  •         Pralki ładowane od frontu – szufladka jest z przodu, przy panelu sterowania.
  •         Pralki ładowane od góry – pojemnik na proszek i płyny jest umieszczony na wewnętrznej części klapy urządzenia.

           

                                                           Pralka Kernau KFWM 6412 

                           (źródło: https://www.kernau.com/produkt/pralka-kfwm-6412.html)         

                          

Gdzie proszek do prania, a gdzie płyn? Patrz na symbole

Gdy masz już te informacje, wystarczy odszyfrować znaczki umieszczone przy konkretnych pojemnikach:

  •         I – tu wsyp lub wlej detergent do prania wstępnego.
  •         II – tutaj wsyp lub wlej środek do prania zasadniczego.
  •         Symbol przypominający kwiatek – to miejsce na płyn do płukania tkanin.

Te symbole są uniwersalne dla każdego producenta pralek. Ewentualnie możesz znaleźć wersję pojemnika z cyframi arabskimi zamiast rzymskich. Najczęściej rynienka na płyn do płukania tkanin jest pomiędzy tymi na proszek do prania wstępnego i zasadniczego. Teraz już wiesz, do którego pojemnika wsypać proszek.

Nie używasz proszku, tylko płynu do prania tkanin? Wlej go w te same miejsca, które są przeznaczone na proszek.

Co to jest pranie wstępne? Czy jest zawsze potrzebne?

To raczej rzadko wykorzystywany tryb – chyba że masz małe dzieci. Pranie wstępne służy do początkowego wyczyszczenia bardzo brudnych tkanin. Jeśli masz np. ubłocone spodnie, warto wykorzystać tę opcję. Po jego zakończeniu woda jest odpompowywana i następuje właściwa faza prania. Dzięki temu ubrania nie moczą się przez cały czas trwania programu brudnej wodzie. Tylko w wypadku nastawienia prania wstępnego dodaj proszek do przegródki z numerem I.

             

                                                          Pralka Kernau KFWM 7512 I

                            (źródło: https://www.kernau.com/produkt/pralka-kfwm-7512-i.html)

 

Ile proszku do prania dodawać do szufladki?

Zawsze sugeruj się wytycznymi na opakowaniu. Najczęściej znajdziesz na nim tabelę ze wskazaną twardością wody, siłą zabrudzeń na tkaninach oraz ilością proszku, jaką trzeba dodać do prania. Dlatego dobrze zrobić raz na jakiś czas test twardości wody w Twoim domu. Wykonasz go za pomocą papierka lakmusowego. W innym wypadku możesz mieć trudność z dostosowaniem ilości detergentu.

Możesz ulec pokusie, że im więcej środka piorącego dodasz, tym czystsze będą ubrania. To błąd. Nadmiar proszku nie wypłucze się dobrze z materiału i może spowodować nieładne zacieki, białe plamy, a podczas noszenia – nawet alergię.

Natomiast za dużo płynu do płukania tkanin sprawi odwrotny efekt. Ubrania mogą być sztywne i niemiłe w dotyku, nie mówiąc już o ich zbyt intensywnym zapachu. Dlatego nie przesadzaj z ilością detergentów.

Gdzie dać kapsułki do prania i perełki zapachowe?

Producenci oprócz proszku oferują też inne środki piorące – takie jak kapsułki do prania. Jest w nich detergent oraz zmiękczacz rozdzielone opakowaniem, które się rozpuszcza w wodzie. Ich używanie to bardzo wygodny sposób, bo nie wymaga odmierzania ilości proszku i płynu. Perełki zapachowe natomiast nadają miły aromat tkaninom.

Gdzie je umieszczać w pralce? Według wytycznych na opakowaniu – na spód bębna, przed wrzuceniem ubrań. Dzięki temu dobrze się rozpuszczą. To tak samo ważne jak zagadnienie, gdzie wsypać proszek do prania. Bo jeśli z proszkiem postąpisz tak jak z kapsułkami albo wsypiesz go na ubrania, może się nie wypłukać i zostawić plamy albo nawet odbarwić tkaniny.

             

                                                       Pralka Kernau KFWM 8543 I

                        (źródło: https://www.kernau.com/produkt/pralka-kfwm-8543-i.html)

 

Jaki proszek do prania będzie najlepszy?

Przede wszystkim korzystaj z detergentów dostosowanych do materiałów kolorowych i białych. Odpowiednio zadbają o Twoje ubrania. Producenci w jakimś celu stosują taki podział.

Zwróć też uwagę na to, w jakiej temperaturze środek piorący zaczyna działać. Niektóre rozpuszczają się już w 20–30°C. Inne dopiero od 40°C. Jeśli ustawisz temperaturę niższą niż ta wskazana na opakowaniu, detergent nie doczyści plam, a poza tym może pozostać na ubraniach i bębnie pralki.

Jeśli masz w domu wrażliwców, stosuj produkty dla alergików. Możesz też samodzielnie przygotować w domu naturalny środek piorący, który nie będzie zawierał uczulających substancji. Jak zrobić proszek do prania? Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Wystarczą do tego soda kalcynowana, boraks i zmielone płatki mydlane wymieszane w odpowiednich proporcjach. W Internecie znajdziesz sporo przepisów na tego typu środek czyszczący.

Gdzie wsypać proszek do prania wykonany w ten sposób? Postępuj z nim tak samo jak z detergentem ze sklepu – czyli syp do odpowiedniej przegrody w pralce. Natomiast za naturalny płyn do płukania tkanin posłuży ocet zmieszany z paroma kroplami olejku eterycznego.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe