agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Gdzie wykorzystuje się akumulatory litowe?

Gdzie wykorzystuje się akumulatory litowe?

GSM / Telefony / 2024-10-02 11:57:50

Zalety akumulatorów litowych, w tym długą żywotność, wysoką gęstość energetyczną i sprawność, wykorzystuje się już od ponad 30 lat. Rosnąca popularność urządzeń mobilnych sprawiła, że te lekkie i wydajne akumulatory są powszechnie stosowanym rozwiązaniem na rynku. Czy smartfony, tablety i laptopy to jedyne urządzenia, w których sprawdzi się ta technologia? Zdecydowanie nie!  Lista urządzeń, które mogą być zasilane za pomocą akumulatorów litowych, jest znacznie dłuższa.

Dlaczego warto postawić na technologię litową?

Akumulatory litowe mają szerokie zastosowanie, ale to tylko jedna z ich zalet. Do pozostałych należą: wysoka gęstość energii (dzięki której przy niewielkich rozmiarach mogą magazynować jej duże ilości) oraz długa żywotność, sięgająca kilku tysięcy cykli ładowania i rozładowywania. Warto wiedzieć także, że w tego rodzaju akumulatorach nie pojawia się szkodliwy efekt pamięci. O co chodzi? W niektórych akumulatorach starszego typu dochodziło do stopniowej utraty pojemności w przypadku, gdy były podłączane do ładowania przed całkowitym rozładowaniem.

Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów litowych

To, gdzie można wykorzystać akumulator litowy, zależy od jego rodzaju. Poszczególne typy różnią się składem elektrolitu. Na tej podstawie można wyróżnić:

  • akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion) – najczęściej spotykane w laptopach, tabletach, smartfonach. Mają wysoką gęstość i są dość lekkie – właśnie dlatego sprawdzają się w urządzeniach elektroniki użytkowej;
  • akumulatory litowo-polimerowe (Li-po) – są zaawansowaną wersją akumulatorów Li-Ion, a ze względu na swoją elastyczną, cienką konstrukcję, można je wykorzystywać w urządzeniach niewielkich lub o nietypowych kształtach: smartwatchach, dronach;
  • akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) – znane z wyjątkowej stabilności termicznej i długiej żywotności. Często wykorzystuje się je w pojazdach elektrycznych, systemach magazynowania energii (np. w fotowoltaice);
  • akumulatory litowo-tytanowe (Li-titanate) – mają wyjątkowo długą żywotność i szybko się ładują, ale ceną jest niższa gęstość energii w porównaniu z innymi akumulatorami litowymi. Można je stosować w pojazdach elektrycznych oraz systemach magazynowania energii.

Przykładowe zastosowania akumulatorów litowych

Zalety poszczególnych rodzajów akumulatorów litowo-jonowych można wykorzystać w wielu gałęziach przemysłu. Prawdopodobnie z takimi akumulatorami masz do czynienia na co dzień – nawet w chwili, gdy to czytasz. Dzięki niewielkim rozmiarom i dużej gęstości energii akumulatory Li-Ion to optymalny wybór dla urządzeń elektroniki konsumenckiej: laptopów, telefonów, tabletów, aparatów fotograficznych czy elektronarzędzi.

Bardziej zaawansowane wersje akumulatorów litowych znajdują zastosowanie np. w samochodach elektrycznych. W tym przypadku tu najlepiej sprawdzają się akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, ze względu na swoją zdolność do stabilnej pracy w różnych warunkach termicznych. Akumulatory litowe są też wykorzystywane w systemach magazynowania energii, w tym w instalacjach fotowoltaicznych i elektrowniach wiatrowych, a ponadto w medycynie i przemyśle, gdzie stosuje się je przede wszystkim w systemach zasilania awaryjnego.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe