agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Generator pary kontra żelazko

Generator pary kontra żelazko

MAŁE AGD / Żelazka i akcesoria do prasowania / 2023-02-02 11:06:54

Prasowanie zaliczane jest do najmniej lubianych obowiązków domowych. Często wynika to ze źle dobranego sprzętu i jego ograniczonych funkcji. Jego wybór jest szczególnie istotny, jeśli masz regularnie do wyprasowania duże ilości ubrań z różnorodnych tkanin i z dużą ilością uporczywych zagnieceń. Zastanawiasz się, czy w tej sytuacji wystarczy ci żelazko parowe czy lepszym rozwiązaniem będzie generator pary? W tym celu warto poznać różnice między tymi urządzeniami.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze sprzętu do prasowania? Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często sięgamy po żelazko, czy dużo mamy rzeczy z grubych sztywnych materiałów i mocno gniotących się tkanin. Czy prasujemy nie tylko ubrania codziennego użytku, czy także okrycia wierzchnie, pościel i ręczniki. I wreszcie czy używamy żelazka do odświeżania tkanin i do ochrony przed bakteriami. Te wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę, by dokonać właściwego wyboru.

Klasyka, czyli żelazko parowe

Tradycyjnym sprzętem, który umożliwia szybkie prasowanie, jest żelazko parowe. Prasuje za pomocą ciężkiej stopy żelazka i wyrzutów pary wodnej, która w połączeniu z wysoką temperaturą pozwala na rozprostowanie zagnieceń. Tego typu sprzęt jest poręczny i łatwy w obsłudze. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zbiornik na wodę w standardowym żelazku jest bardzo mały i jeśli mamy duży stos ubrań do prasowania, to będziemy musieli go często uzupełniać. Niektóre modele wymagają regularnego czyszczenia zbiornika na wodę, gdyż w przeciwnym razie gromadzi się w nim osad, który pozostawia ślady na prasowanym materiale.

Kiedy się przydaje generator pary?

W przypadku generatora pary część urządzenia wykorzystywana bezpośrednio do prasowania wygląda podobnie. Różnicą jest to, że nie ma wbudowanego pojemnika na wodę, dzięki czemu jest znacznie lżejsze i łatwiej można nim manewrować. Żelazko połączone jest przewodem ze zintegrowanym generatorem pary do którego wlewana jest woda. Wyrzut pary jest tu wielokrotnie silniejszy, dlatego też generatory cechują się o wiele większą skutecznością wygładzania. W zależności od modelu zbiornik na wodę może pomieścić ponad litr wody. Taka ilość wystarczy nawet na długie prasowanie, bez konieczności uzupełniania płynu w trakcie pracy. Duży wybór generatorów pary ma w swojej ofercie szwajcarska marka Laurastar.

Para mokra czy sucha?

Przy wyborze urządzenia do prasowania warto zwrócić uwagę na rodzaj pary. Wbrew pozorom nie zawsze jest ona wodna. Urządzenia marki Laurastar wytwarzają wyjątkowy rodzaj suchej pary (Ultradelikatna Sucha Para DMS), która dogłębnie oczyszcza tkaniny. Jest ona gazem i nie zawiera cząsteczek w stanie ciekłym. Dzięki całkowitemu braku wilgotności wyprasowana tkanina jest całkowicie sucha, co zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów. Najwyższe modele Laurastar wyposażone są w funkcję pary pulsacyjnej. Dzięki tej profesjonalnej technologii para generowana jest w krótkich przerywanych seriach, co gwarantuje optymalną dystrybucję oraz znakomite i trwałe efekty prasowania wszystkich gatunków materiałów.

 Liczy się stopa

Zarówno w tradycyjnych żelazkach parowych, jak i w generatorach pary ważnym elementem jest stopa, jej kształt oraz materiał, z którego jest ona wykonana. Wpływa na wagę urządzenia, jak i na efektywność prasowania. W żelazkach parowych stopa może być ceramiczna, szafirowa, teflonowa, ze stali nierdzewnej lub tytanu.  Różnią się one przede wszystkim poślizgiem i odpornością na uszkodzenia. Każda marka ma dodatkowo własne patenty na stopę. W generatorach pary Laurastar zastosowano innowacyjną konstrukcję stopy żelazka 3D, która odpowiednio napina tkaninę podczas prasowania, a następnie wpuszcza w nią parę, dzięki czemu błyskawicznie eliminuje wszelkie zagniecenia.

 Moc prasowania

Na skuteczność stacji parowej wpływ ma silny wyrzut pary. W przypadku urządzeń Laurastar, Ultradelikatna Sucha Para wyrzucana jest z maksymalną prędkością 28m/s, czyli 15 razy szybciej niż ma to miejsce w innych tego typu urządzeniach. Dzięki tak dużej prędkości molekuły wody przekształcone wcześniej w gaz, przenikają przez materiał, przekazując swoje ciepło i energię. Jednocześnie eliminują 100 proc. roztoczy oraz 99,9 proc wirusów i bakterii. Ze względu na silny wyrzut pary, żelazka z generatorem można też używać do prasowania w pionie, np. lekkich sukienek, firanek czy zasłon, jak również kilku warstw materiału, na przykład złożonej pościeli i ręczników, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe