agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Gorący trend - głośniki bezprzewodowe. Top 5 głośników wg Agito.pl.
Creative Muvo 20

Gorący trend - głośniki bezprzewodowe. Top 5 głośników wg Agito.pl.

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Głośniki / 2014-09-04 10:21:00

Wygoda i estetyka pełnią w naszym życiu coraz większą rolę. Otaczamy się lekkimi, przenośnymi urządzeniami i coraz chętniej pozbywamy się przewodów tam, gdzie tylko możemy. Jeśli chodzi o mysz i klawiaturę - to standard. Teraz królują bezprzewodowe rozwiązania audio i to nie tylko słuchawki, ale też głośniki oraz zestawy kina domowego.

Polecane sklepy

Media MarktRTV Euro AGDMedia ExpertKomputronik

Z danych sklepu Agito.pl wynika, że bezprzewodowe głośniki szturmem zdobywają miejsce w naszych domach i mieszkaniach. Największą popularnością cieszą się niewielkie urządzenia o dużej mocy, czyli głośniki typu 1.0 (1 głośnik), wybierane przez posiadaczy smartfonów i tabletów. Zaraz za nimi plasują się małe i średnie zestawy 2.0 (2 głośniki) i 2.1 (2 głośniki-satelity i subwoofer), stworzone pod kątem współpracy z komputerami, laptopami i telewizorami. Na rynku pojawiły się tez bezprzewodowe zestawy kina domowego.

- "Możemy mówić o bezprzewodowości w dwojaki sposób" - mówi Aleksander Lewandowski Category Manager Agito.pl. - "Pierwszy z nich dotyczy komunikacji między źródłem dźwięku, a głośnikami, a drugi między głośnikiem centralnym, a głośnikami satelitarnymi." - wyjaśnia.

Bezprzewodowość bezprzewodowości nie równa- jak to działa?

Pierwszy typ głośników, o którym wspomniał specjalista ze sklepu Agito.pl pozwala na transmisję dźwięku bez użycia kabli, za pomocą technologii Bluetooth np. między smartfonem, a głośnikiem. W przypadku zestawu 1.0 (np. Logitech X100), będziemy mieć do czynienia wyłącznie z przewodem zasilającym. Gdy wybierzemy zestaw 2.0 lub większy (np. Creative Inspire S2 Wireless), wszystkie jego elementy pozostają połączone kablami sygnałowymi audio.

W drugim przypadku, bezprzewodowość dotyczy zarówno komunikacji między elementami zestawu głośnikowego (np. Creative 2.1 Zii Sound T6), czyli pomiędzy subwooferem a satelitami , jak i transmisji dźwięku. Dzięki temu pozbywamy się wszystkich przewodów, z wyjątkiem zasilania. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Z pewnością wygoda. Ustawiamy głośniki tam, gdzie chcemy je ustawić, a nie w miejscu, do którego sięga kabel.

Głośniki tzw. stacjonarne, które przeznaczone są do użytkowania w domu, razem z telewizorem, komputerem czy laptopem, potrzebują stałego zasilania. Nie obejdziemy się więc w 100% bez przewodów, możemy je jednak ukryć dzięki rozsądnemu rozmieszczeniu gniazdek lub schować za meblami i dekoracjami.

Gorsza jakość dźwięku - czy to mit?

Podchodząc do tematu z technicznego punktu widzenia trzeba powiedzieć, że nie jest to mit. Transmisja za pomocą Bluetooth wiąże się ze stratną kompresją danych. Czy jesteśmy w stanie usłyszeć różnicę? Jest to mało prawdopodobne, chyba, że jesteśmy audiofilami. Każdy z nas może natomiast odczuć różnicę porównując głośniki przewodowe i bezprzewodowe z różnej klasy, o różnych właściwościach technicznych, począwszy od podstawowych parametrów takich jak pasma przenoszenia, czułość, na autorskich technologiach pochodzących od producentów skończywszy.
- "Dobra jakość dźwięku kojarzy się z przewodowym połączeniem." - mówi Aleksander Lewandowski z Agito.pl. "Jeszcze jakiś czas temu najtańsze zestawy bezprzewodowe nie zachwycały swoimi parametrami technicznymi. Jednakże zmiany technologiczne nie omijają działu audio, dzięki czemu z powodzeniem znajdziemy dziesiątki modeli, które oferują dźwięk, który dosłownie powali nas na kolana." - dodaje.

TOP 5 najpopularniejszych modeli

- "Jeśli chodzi o wybór marki, oferta firmy Creative Labs jest obecnie najbardziej rozbudowana. Nasi Klienci sięgają najczęściej po zestawy 1.0. Dlaczego? Ponieważ współpracują z tym, co towarzyszy nam niemal 24 h na dobę - z naszymi smartfonami lub tabletami. Pozwalają szybko włączyć ulubioną playlistę np. przed wyjściem do pracy i mimo niepozornych rozmiarów, sprawdzą się też na domówce" - wyjaśnia Aleksander Lewandowski z Agito.pl. "Dopiero za nimi plasują się głośniki typu 2.0. i 2.1, a na samym końcu rozbudowane systemy np. 5.1 lub zestawy kina domowego" -dodaje.


Logitech X100

Niepozorny głośnik o rozmiarach mniejszych niż nasza dłoń i wielu zastosowaniach. Posiada wbudowany akumulator, pozwalający na około 5 godzin bezprzewodowej pracy. Bezprzewodowość przejawia się w nim właśnie jako praca na baterii i transmisja dźwięku poprzez Bluetooth. Fan muzyki i posiadacz smartfona lub tabletu będzie zachwycony. Cena ok. 185 zł.

[[[zdjecie,15606,duze]]]

Creative Muvo 20

Jeden z najbardziej stylowych głośników. Zwraca uwagę nie tylko wyglądem, ale tez brzmieniem, które z powodzeniem rozrusza towarzystwo nawet na gwarnej imprezie. Posiada dwa, 3-calowe , pełnozakresowe przetworniki Dzięki technologii BasXPort™ i portowi basowemu z podwójnym zawieszeniem membrany, zapewnia czyste basy. Głośnik obsługuje kodek audio HD aptX®, który zapewnia tak samo dobrą jakość dźwięku, jak w przypadku połączenia przewodowego. Transmisja odbywa się, jak i w reszcie głośników tego typu przez Bluetooth. Do tego posiada wbudowany mikrofon i obsługuje NFC. Gdy słuchamy muzyki z naszego smartfona, można od razu przejść w tryb rozmowy. Cena ok. 355 zł.

[zdjęcie główne artykułu]

Creative Labs T30

Zestaw głośników typu 2.0, nawiązujący stylistyką do tradycyjnych głośników komputerowych. I na tym tradycja się kończy, a zaczyna nowoczesność. Głośniki komunikują się ze źródłem dźwięku dzięki Bluetooth. Posiada też alternatywną, przewodową opcję połączenia. Właściciele smartfonów wykorzystujących technologią NFC będą zadowoleni, ponieważ ten model także ją posiada i używa do parowania urządzeń. Dwa głośniki posiadają jedwabne kopułki zapewniający ciepłe brzmienia wysokich dźwięków oraz przetworniki wykonane z włókien szklanych, odpowiedzialnego za naturalne brzmienie średnich tonów. Podczas konstruowania tego sprzętu nie zapomniano o fanach mocnych basów i wyposażono go w BasXPort. Technologia odpowiada za przesyłanie fal dźwiękowych z wewnętrznej komory głośnika satelitarnego i wypełnia nimi całą przestrzeń. Cena ok. 455 zł.

[[[zdjecie,15607,duze]]]

Creative Inspire S2 Wireless

Kolejny zestaw od firmy Creative, podobny w działaniu do poprzedniego modelu. Także wymaga połączenia przewodowego między elementami zestawu, w tym przypadku między głośnikiem niskotonowym, a dwoma satelitarnymi. Do bezprzewodowej komunikacji wykorzystuje Bluetooth, co oznacza, że głośniki będą „grać” gdy sparujemy je ze dowolnym urządzeniem obsługującym tę technologię. Kodek audio apt-X, wykorzystywany w zestawie umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z bardzo wysoką jakością i przy niewielkich opóźnieniach. Dodatkowo posiada wyjście słuchawkowe i wejście AUX do podłączenia odtwarzacza MP3. Moc głośników wynosi 7W, subwoofera 16W, a zakres częstotliwości 40Hz - 20kHz. Cena ok. 441 zł.

 [[[zdjecie,15608,duze]]]

Creative 2.1 Zii Sound T6

Głośniki najwyższej klasy w tym zestawieniu. Robią wrażenie swoim przestrzennym dźwiękiem, dlatego fani dobrego kina, gracze i audiofile będą zachwyceni od pierwszego brzmienia. W głośnikach satelitarnych znajdują się dwa przetworniki doskonałej jakości. Zestaw składa się z subwoofera z symetrycznie obciążonym modułem akustycznym (SLAM), zapewniającym dokładne brzmienie basów oraz z dwóch, bezprzewodowych głośników satelitarnych. Brak kabli umożliwia ustawienie głośników w dowolnym miejscu w pokoju lub montaż na ścianie. Zestaw komunikuje się poprzez Bluetooth z całą gamą urządzeń obsługujących tę technologię. Aby uzyskać dźwięk przestrzenny 5.1 należy połączyć głośniki z laptopem lub komputerem za pomocą USB. Druga możliwość to wykorzystanie technologii Swivel-Speaker-Array, czyli zmiana kąta nachylenia głośników satelitarnych. W zestawie otrzymamy też cyfrowy regulator i pilot działający na podczerwień. Cena ok. 1299 zł.

[[[zdjecie,15609,duze]]]

źródło: agito.pl/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe