Historia telefonów komórkowych i zmian w zakresie pakietów danych
Pierwszy telefon komórkowy powstał w 1973 roku w siedzibie Motoroli. Wynalazek ten zmienił całkowicie współczesny świat, a także sposób porozumiewania się i spędzania wolnego czasu. W Polsce przełomem był 1992 rok, gdy rozpoczęła się działalność telefonii komórkowej na terenie całego kraju.
Od telefonu o wadze kilograma do poręcznego smartfona
Pierwszy telefon komórkowy, wyprodukowany w 1973 roku, ważył 1,1 kilograma i wyglądał jak słuchawka od telefonu stacjonarnego. Dopiero w 1992 roku telefony przenośne GSM stały się powszechne i zaczęły być nazywane „komórkami”. W tym samym roku została wysłana pierwsza wiadomość SMS o treści „Wesołych Świąt”. Początkowo telefony komórkowe uznawane były za gadżet dla osób bogatych, pracujących w środowisku biznesowym. W 1996 roku tylko 16% gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii posiadało komórki. Po dziesięciu latach, aż 80% społeczeństwa brytyjskiego miało już przynajmniej jeden telefon komórkowy w domu. W latach dziewięćdziesiątych nie można było niczego pobrać na komórkę, ponieważ telefony nie były podłączone do Internetu, jednak zmieniło się to w 1998 roku. To właśnie wtedy użytkownicy mogli ściągnąć dzwonek „Crazy Frog”, którego dźwięki pamięta wielu współczesnych 30 i 40- latków. W 1999 roku pojawiły się pierwsze emotikony, które można było przesyłać w SMS-ach, a w 2000 roku powstał kultowy telefon Nokia 3310. W 1999 roku powstała sieć Virgin Mobile, czyli pierwszy operator wirtualny. Szczególną datą jest także rok 2002, gdy użytkownicy telefonów komórkowych mogli skorzystać z nowej funkcji, czyli aparatu, wbudowanego w tylną część komórki. W 2007 roku, na rynku pojawił się pierwszy iPhone, czyli smartfon z telefonem dotykowym, który w znacznym stopniu zrewolucjonizował późniejsze technologie. Rok później powstał system Android, a także systemy App Store i Android Market (obecnie znany pod nazwą Google Play Store). W 2010 roku wyprodukowany został pierwszy smartfon Samsung z serii S. W 2019 roku zaprezentowano Samsung Fold, czyli smartfon z dzielonym ekranem, który po otwarciu wygląda jak tablet.
Zmiany ofert i pakietów danych na przestrzeni 30 lat
Oferty operatorów sieci komórkowych rozwijały się w Polsce bardzo dynamicznie już od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Początkowo połączenia i SMS-y sporo kosztowały, a operatorzy rozliczali się w systemie minutowym. Dopiero po kilku latach wprowadzono naliczanie sekundowe, dzięki czemu znaczenie miał konkretny czas połączenia (opłata była inna za 20 sekund, a inna za 120 sekund). Opłaty zależały także od tego, czy dzwoniło się do swojej sieci macierzystej, czy też do innej. W tym drugim przypadku koszt był dużo wyższy. Przykładowo w 2003 roku jedna minuta kosztowała około 1,70 zł, a niższe ceny były poza godzinami szczytu na przykład w nocy. Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku wprowadzono powszechnie nielimitowane rozmowy i SMS-y.
źródło: agdrtv24.pl