Interaktywna platforma pracowni Orange
Dziś uruchomiona została interaktywna platforma internetowa pracowni Orange. Pozwoli ona na wielowymiarową wymianę informacji i doświadczeń, tworzenie wspólnych projektów między poszczególnymi pracowniami i rozwój kompetencji. To narzędzie komunikacji miedzy pracownią i skupioną wokół niej społecznością, poszczególnymi pracowniami oraz Fundacją Orange a pracowniami. Pomogą w tym bezpłatne szkolenia, baza inspiracji pełna gotowych do wdrożenia projektów oraz grywalizacja - aplikacja, która na niespotykaną w Polsce skalę wykorzystuje mechanizmy z gier do wspierania działań społecznych.
By umożliwić współpracę rozsianym po całej Polsce pracowniom powstał specjalny, interaktywny portal. Mechanizm jego działania jest tak skonstruowany, by możliwe było przełożenie wirtualnych aktywności na działania w świecie rzeczywistym. Służy temu grywalizacja, która stanowi jeden z głównych modułów portalu. Jej celem jest zmotywowanie użytkowników pracowni do wspólnego działania na rzecz swojej społeczności i pokazanie, że oprócz wymiernych korzyści, taka aktywność przynosi także wiele radości.
Włączając się w grę, użytkownicy zdobywają medale i punkty dla swoich pracowni lub odznaczenia indywidualne. Będą one przyznawane za wykonanie różnorodnych zadań. Zostały tak dobrane, by każdy, niezależnie od wieku, mógł w trakcie ich realizacji zdobyć nowe kompetencje i rozwijać swoje pasje (np. przez udział w przedsięwzięciach edukacyjnych, szkoleniach, medialabach, projektach kulturalnych, organizacji wydarzeń dla mieszkańców, mapowaniu, tworzeniu filmów czy artykułów). Punkty zdobyte przez uczestników rywalizacji będą wymieniane na bonusy dla danej pracowni: nagrody rzeczowe, szkolenia czy pokazy. Na platformie, zintegrowanej z serwisami społecznościowymi, każda pracownia może pochwalić się swoimi osiągnięciami, miejscem w rankingu i zaprosić do pozytywnej rywalizacji pozostałych członków swojej społeczności.
To kolejny etap rozwoju pracowni Orange. Wcześniej w 50 małych miejscowościach powstały punkty edukacji i spotkań otwarte dla wszystkich mieszkańców. Orange Polska pomógł w ich remoncie i wyposażył je w stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu, konsole do gier, telewizory LCD z zaawansowanymi funkcjami. W pracowniach Orange już od kilku miesięcy prowadzone są zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W małych miejscowościach często są one jedynym miejscem, w którym mieszkańcy mogą spotkać się, rozwijać swoje pasje czy korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Łącznie może z nich korzystać ok. 250 tysięcy osób. Fundacja Orange wdrożyła także cykl bezpłatnych szkoleń dla liderów poszczególnych pracowni, m.in. z korzystania z nowych narzędzi internetowych, mediów społecznościowych, kierowania zespołem czy technik animacji społeczno-kulturalnych.
Pracownie Orange to kolejna inicjatywa społeczna skierowana do mieszkańców małych miejscowości. Już od trzech lat Orange Polska wspiera ponad 3,5 tys. gminnych bibliotek publicznych w całej Polsce, gwarantując im darmowy dostęp do Internetu. Fundacja Orange dostarcza bibliotekom pakiety edukacyjne na temat bezpieczeństwa w Internecie, angażuje się też w popularyzację twórczego i świadomego korzystania z nowych technologii. W 2012 roku osoby starsze mogły w bibliotekach skorzystać z bezpłatnych szkoleń z korzystania z komputera i Internetu. Wzięło w nich już udział blisko 3000 seniorów.
źródło: orange/agdrtv24.pl