Internet bezprzewodowy do laptopa – sprawdź, co warto wiedzieć
Internet bezprzewodowy to swoboda dostępu do zasobów światowej sieci niemal z każdego miejsca w domu. Wygoda, jaką daje ta technologia, to powód popularności tego rodzaju usługi. Przed podpisaniem umowy z danym operatorem dobrze jest jeszcze sprawdzić, z czym wiążą się poszczególne warunki w niej zawarte. Dzięki temu wybór najlepszej propozycji stanie się zdecydowanie łatwiejszy.
Z czym wiąże się limit danych internetu bezprzewodowego?
Dostępny w ofertach operatorów kablowych i komórkowych internet bezprzewodowy podlega limitom zużycia danych. Nie zawsze jednak oznacza to, że po wykorzystaniu przewidzianej puli nie można z niego w ogóle korzystać. Dzieje się tak jedynie w przypadku usługi dostępu do sieci za pośrednictwem karty SIM. Abonenci łączący się z internetem za pomocą routera zachowują dostęp, ale przy niższej prędkości wysyłania i pobierania danych.
Dobrym przykładem jest oferta sieci Play, której abonenci mają, w zależności od planu abonamentowego, do dyspozycji nawet 1000 GB danych na miesiąc. Warto też pamiętać, że zarówno limit, jak i dalsze wykorzystanie internetu bez niego dotyczy wyłącznie terenu Polski. Poza nią obowiązują warunki i stawki roamingowe.
Choć limit zużycia danych początkowo może uchodzić za kłopotliwy, w rzeczywistości dość trudno go osiągnąć. Transfer najszybciej zużywa streaming, w tym wideo i gry uruchamiane w chmurze, w szczególności gdy odtwarzane są w wysokiej rozdzielczości 4K. Do szybkiego osiągnięcia limitu prowadzi też pobieranie dużych plików. Pozostałe aktywności w sieci, takie jak słuchanie muzyki czy przeglądanie stron nie prowadzą do dużego zużycia danych. Dzięki temu szybkim internetem większość użytkowników może się cieszyć przez cały miesiąc.
Od czego zależy szybkość internetu mobilnego?
Sygnał sieci bezprzewodowej w zdecydowanej większości przypadków pozostaje stabilny, co pozwala na korzystanie z internetu bez opóźnień i przerw. W pewnych sytuacjach może jednak do nich dojść, a jednym z takich czynników są warunki pogodowe. Silny wiatr lub burza często bywają powodami uszkodzenia infrastruktury operatora. W takim przypadku użytkownikowi nie pozostaje nic innego jak czekanie na naprawę urządzeń służących do rozsyłania sygnału.
Na szybkość internetu bezprzewodowego wpływ ma także rzeźba terenu. Z tego właśnie powodu w pewnych miejscach np. otoczonych wysokimi górami, router może mieć problem z przechwytywaniem sygnału z nadajnika operatora. Często przekonują się o tym turyści korzystający na wyjeździe z własnego routera lub Wi-Fi udostępnianego przez właściciela obiektu.
Pozostałe kwestie decydujące o lepszym lub gorszym działaniu internetu zależą od jej użytkownika. Przyczyną problemów bywa np. zbyt duża liczba urządzeń podłączonych do routera. Znaczenie ma też sam sprzęt. Starsze konstrukcje nie obsługują najnowszych technologii sieciowych, przez co mogą nie być w stanie zapewnić internetu w szybkości deklarowanej przez operatora.
Jak wyglądają oferty internetu bezprzewodowego?
Internet bezprzewodowy dostępny jest w taryfach abonamentowych, a jego dostawcami są sieci telewizji kablowej oraz operatorzy komórkowi. O tym, na jakie oferty mogą liczyć zainteresowane osoby, można przekonać się na przykładzie sieci Play. Do wyboru klienci mają cztery plany z limitem danych wynoszącym:
- 150 GB;
- 250 GB;
- 500 GB;
- 1000 GB.
Do każdej z taryf można dobrać urządzenie. W ofercie Play dostępny jest internet z routerem mobilnym lub stacjonarnym. Tym pierwszym warto zainteresować się, jeśli ma on służyć nie tylko w domu, ale także poza nim. Osoby, które wybrały któryś z wyższych planów abonamentowych (a więc nie 150 GB), otrzymują router stacjonarny.
Klienci, którzy mają już router, mogą wybrać internet z urządzeniem. Wśród taryf sieci Play ponownie wyróżnia się ta z limitem 150 GB, do której dodawany jest tablet. Pozostałe plany dostępne są razem z laptopem. Co ważne, nie trzeba wybierać między ofertami z routerem, tabletem lub komputerem. Osoby, które potrzebują tylko dostępu do sieci, mogą wybrać plan bez urządzenia.
Między dostawcami internetu panuje duża konkurencja, co jest bardzo korzystne dla klientów. Dzięki temu mogą liczyć na otrzymanie wysokiej klasy sprzętu elektronicznego, a niekiedy także atrakcyjnych bonusów. Jako przykłady warto ponownie przytoczyć ofertę sieci Play. Klienci operatora mogą skorzystać z darmowego okresu próbnego na serwis wideo Amazon Prime. Wraz z niektórymi planami dostępny jest dodatkowy profit – pakiet biurowy Microsoft Office 365 Personal.
Niezależnie od wyboru trzeba pamiętać, że oferty internetu bezprzewodowego wiążą się z zawarciem umowy na dłuższy okres. W przypadku Play są to dwa lata. Do ceny abonamentu operator dolicza raty za sprzęt. Niższe są opłaty za użytkowanie routera wynoszące kilkanaście złotych. Więcej przychodzi wydać na taryfę ze sprzętem elektronicznym. W szczególności dotyczy to planów dających 500 lub 1000 GB internetu działającego z pełną prędkością. W tych przypadkach korzystanie ze sprzętu związane jest z wydatkiem wynoszącym od około 120 do 200 zł.
źródło: agdrtv24.pl