agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Jak skutecznie wyczyścić pralke, usuwając nieprzyjemny zapach, pleśń i kamień?

Jak skutecznie wyczyścić pralke, usuwając nieprzyjemny zapach, pleśń i kamień?

DUŻE AGD / Pralki / Suszarki / 2023-08-17 11:39:50

Ironią jest, że pralka, która służy stricte to czyszczenia, również może się zabrudzić, a zdarza się to częściej, niż myślisz. Tak wiele cyklów prania, podczas których pralka jest wypełniona poplamionymi i nieprzyjemnie pachnącymi ubraniami sprawia, że pralka wypełnia się brudem i/lub pleśnią, dlatego od czasu do czasu należy dokładnie wyczyścić pralkę w środku, a przy odrobinie wiedzy, możesz to zrobić za pomocą produktów, które już masz prawdopodobnie w domu. Oto jak czyscic pralke, za pomocą prostych metod. 

Jak więc wyczyścić wnętrze pralki?

Istnieją dwie podstawowe części pralki, w których łatwo powstaje pleśń i nieprzyjemne zapachy: bęben i guma. Zalecamy również przyjrzenie się filtrowi, aby upewnić się, że tam również nie nagromadził się brud. Nie pomijaj także czyszczenia dozowników proszku i płynu zmiękczającego, co około 6 miesięcy.

Czyszczenie wnętrza pralki białym octem i sodą oczyszczoną

Jak wyczyścić pralkę sodą i octem? Soda oczyszczona i ocet to doskonałe środki czyszczące. Eliminują nieprzyjemne zapachy i zabijają bakterie. Aby dogłębnie wyczyścić pralkę, wystarczy dodać pół szklanki białego octu i taką samą ilość sody do dozownika detergentu, a następnie wybrać normalny cykl prania w temperaturze 30°C lub wyższej. Jeśli zauważysz, że pralka nadal nie jest całkowicie czysta po zakończeniu cyklu prania, możesz powtórzyć proces, ale tym razem dodając pół szklanki wybielacza, którego używasz do prania białych ubrań.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę w środku, w której znajduje się kamień? Pamiętaj, że soda i ocet są z powodzeniem używane do usuwania kamienia, który gromadzi się w pralce, jeśli w Twojej okolicy jest twarda woda. Na koniec, po wyczyszczeniu wnętrza pralki, koniecznie uruchom pusty cykl, z dodatkiem proszku i na przykład starymi ręcznikami, aby dobrze wypłukać wnętrze pralki. Warto również się zdecydować na zakup dobrej jakości pralki, która ułatwia czyszczenie, na przykład Pralka Bosch WGG0440EPL posiada specjalny program czyszczenia bębna, który doskonale sprawdzi się z octem i sodą. 

Mieszanka sody i octu niezawodnie sprawdzi się w usuwaniu brudu z innych części pralki, typu, uszczelki, czy dozowniki. Na wybrane części nałóż sporządzaną mieszankę i pozostaw na kilka godzin, następnie usuń warstwę za pomocą wilgotnej szmatki. Środek czyszczący przygotowuje się z dodatku sody i około 10 łyżek octu, aż całość zgęstnieje.

Jak czyścić gumową uszczelkę pralki?

Gumowa uszczelka w pralkach z drzwiczkami z przodu jest zwykle miejscem, w którym gromadzi się najwięcej brudu. Zaleca się czyszczenie jej co najmniej raz w miesiącu, aby zapobiec przywieraniu do niej zanieczyszczeń i utrudnianiu ich usuwania.

 • Będziesz potrzebować: rękawiczki, szmatkę i zużytą szczoteczkę do zębów, wybielacz, detergent do czyszczenia

Krok po kroku:

 1. Wyłącz pralkę i otwórz jej drzwiczki. Wyciągnij gumę rękami, nie wyciągając jej do końca.
 2. Zwilż szmatkę detergentem czyszczącym lub wybielaczem i pocieraj nią gumę, aż brud zostanie całkowicie usunięty. Jeśli zamierzasz użyć wybielacza, załóż rękawiczki i maskę, aby uniknąć wypadków.
 3. Jeśli guma jest bardzo zabrudzona, pozostaw detergent na plamie przez kilka minut, a następnie przetrzyj ją zużytą szczoteczką do zębów, aby usunąć pozostałości.
 4. Usuń nadmiar detergentu lub wybielacza innym suchym ręcznikiem. Pamiętaj, aby usunąć wszystko dokładnie. 

Czyszczenie filtra pralki

Sprawdź, czy Twoja pralka ma filtr, zwłaszcza jeśli masz starszy model. Jeśli podejrzewasz, że filtr jest ukryty widoku, sprawdź instrukcję, ponieważ filtry pralki mogą znajdować się w wielu miejscach, takich jak koniec węża spustowego, wzdłuż krawędzi bębna, pod pokrywą, a nawet na zewnątrz pralki. Filtr może wyglądać jak siatka lub coś z małymi otworami do zatrzymywania kłaczków.

Do czyszczenia filtra idealnie nadaje się ocet. Jak wspomnieliśmy powyżej, ocet jest doskonałym środkiem czyszczącym i idealnym wyborem, jeśli nie chcesz używać wybielacza. 

Aby wyczyścić filtr, zalecamy następujące czynności:

 • Całkowicie opróżnij pralkę.
 • Wyjmij wtyczkę z gniazdka.
 • Ostrożnie odkręć korek filtra, aby woda nie wylała się na zewnątrz. Warto mieć w pobliżu mop na wypadek rozlania wody na podłogę.
 • Wyjmij filtr i usuń wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia, przecierając go szmatką z octem, oczyszczać pod bieżącą wodą.
 • Po wyczyszczeniu włóż filtr z powrotem na miejsce.

Jak wyczyścić pralkę z sierści?

Jeśli masz zwierzaka, wiesz, że sierść psa lub kota przyklejająca się do ubrań jest uciążliwa. Dzięki tej sztuczce będziesz w stanie usunąć większość sierści znajdującej się już we wnętrzu pralki, lub z ubrań podczas prania.

Na rynku dostępne są produkty, takie jak kulki do prania na sierść, które pochłaniają sierść i kłaczki z pralki. Kulki te mają średnicę około 4 centymetrów i można je łatwo znaleźć w Internecie. Istnieje jednak przedmiot codziennego użytku, który może pełnić tę samą funkcję: gąbka.

Można użyć zarówno gąbki prysznicowej, jak i gąbki używanej do mycia naczyń. Wystarczy włożyć ją do pralki w pojedynkę, lub z resztą prania, a przedmiot ten przyciągnie włosy i zatrzyma je, aby nie przyklejały się ponownie do pralki, czy ubrań. 

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
 • agdrtv24
 • pięknydom24
 • informacje branżowe