agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Jak wybrać odpowiednie zasłony?

Jak wybrać odpowiednie zasłony?

ZDROWIE I URODA / Dziecko / 2024-03-25 14:47:11

Niegdyś zasłony używane były przede wszystkim do dekoracji okien w pomieszczeniach. Obecnie funkcja, jaką pełnią te elementy, jest nieco inna. Najbardziej doceniane są minimalistyczne i proste formy. O tym, czy dana zasłona jest nowoczesna, czy bardziej elegancka, decyduje zwykle faktura użytego do jej uszycia materiału. Dokonując wyboru zasłon, warto wiedzieć, na co należy zwracać wówczas uwagę.

Popularne materiały

Na rynku dostępne są różne materiały idealnie sprawdzające się do szycia zasłon. Jeśli zastanawiamy się, jaki z nich będzie najlepszy, powinniśmy przeczytać dalszą część tekstu. Latem preferowane są zasłony z lnu - jego lekkość i modna barwa sprawiają, iż wykonane z niego zasłony idealnie sprawdzają się w czasie letnich upałów.

Bawełna także nie traci na popularności. Łatwo można uszyć bawełniane zasłony o różnych kolorach, które zagwarantują właściwą ochronę przed promieniami słońca i zapewnią właściwy przepływ świeżego powietrza.

Właściwy wzór oraz kolor zasłon

Aby wybrać zasłony odpowiednie od naszych potrzeb, należy mieć na względzie ich materiał. Powinien on harmonijnie współgrać ze stylizacją całego pomieszczenia. Tyczy się to nie tylko koloru, ale też wzoru tkaniny. W klasycznych wnętrzach idealnie sprawdzają się motywy naturalistyczne oraz kwiatowe, we wnętrzach modernistycznych, nowoczesnych zaś motywy geometryczne. Jeżeli nie należymy do fanów wzorzystych materiałów, zasłony w jednolitym kolorze sprawdzą się idealnie bez względu na styl, w którym zostało urządzone dane pomieszczenie. W takim przypadku ważne będzie dobranie właściwej barwy.

We wnętrzach skandynawskich idealnie sprawdza się biel, kolory pastelowe czy odcienie beżu. Jeżeli w naszym pomieszczeniu wykorzystujemy tapicerowane meble albo wzorzyste dywany, postawmy na jednolitą kolorystykę zasłon. Najlepszym rozwiązaniem będzie dominująca barwa pomieszczenia. Popularny jest niebieski czy szary. Oba wymienione kolory są delikatne i można je łatwo połączyć z innymi.

Długość materiału a wzór

To, jaką ilość materiału powinno się przeznaczyć na uszycie zasłon, pozostaje zależne od tkaniny, którą zechcemy wykorzystać i od samego okna. W nowoczesnym budownictwie stosowana jest wielkogabarytowa stolarka okienna i szeroki drzwi tarasowe.

W przypadku gładkich materiałów, które powinno się dodatkowo marszczyć, konieczne jest dobranie tkaniny o szerokości, która będzie dwukrotnie większa od szerokości okna. Wzorzyste materiały nie wymagają marszczenia i wystarczy, aby miały wymiary 1,5 szerokości okna.

 

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe