agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Jak zminimalizować narażenie dziecka na alergeny w domu?

Jak zminimalizować narażenie dziecka na alergeny w domu?

ZDROWIE I URODA / Uzdatnianie powietrza / 2018-06-04 14:35:40

Stworzenie w domu zdrowszego środowiska poprzez eliminację alergenów może znacząco przyczynić się do poprawy samopoczucia małego alergika. Podpowiadamy, gdzie najczęściej znajdują się alergeny, które mogą wywołać u dziecka dokuczliwe objawy oraz co zrobić, by kontakt z nimi ograniczyć do minimum.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Alergia wziewna może powodować takie objawy jak kichanie, katar, łzawienie oczu i podrażnienie błony śluzowej nosa, gardła, podniebienia i spojówek, zaś rodzice zmagającego się z nią dziecka gotowi są wypróbować wszystkie dostępne metody, które pozwoliłyby złagodzić uciążliwe dolegliwości. Od czego zacząć?

  • Gdzie kryją się alergeny

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, gdzie kryją się alergeny?

W sypialni lub pokoju dziecka alergeny mogą czaić się w różnych nietypowych miejscach[1]. Oto przykłady:

  •          pluszowe zabawki - dziecięce maskotki mogą być siedliskiem roztoczy oraz magazynem pyłków i zwierzęcej sierści;
  •          dywany - roztocza i pyłki mogą wnikać głęboko między włosie wykładzin dywanowych, na krawędziach przylegających do ścian może również tworzyć się pleśń;
  •          ciemne zakątki - w takich miejscach chętnie przebywają roztocza kurzu domowego;
  •          meble tapicerowane i tekstylia - to także doskonałe siedlisko roztoczy, które chętnie gnieżdżą się w łóżkach, zasłonach i poduszkach;
  •          wilgotne ubrania - części garderoby, które nie zostały odpowiednio wysuszone mogą stać się siedliskiem pleśni.

Zasady w domu alergika

Istnieje szereg zmian, jakie można wprowadzić w otoczeniu, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia u dziecka objawów alergii. Warto zastosować się do nich w całym domu, a zwłaszcza w pokoju dziecięcym.

Podstawowa zasada brzmi: im mniej niepotrzebnych rzeczy w domu alergika, tym mniej miejsc, gdzie alergeny mogą się osadzać i tym łatwiej będzie dokładnie posprzątać dom. Najlepiej byłoby, gdyby przedmioty w domu można było przetrzeć z kurzu wilgotną ściereczką. Z tego właśnie względu część rzeczy nie powinna znaleźć się w domu alergika, np. suszone kwiaty. Ponadto jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na podłogi z desek czy paneli. Jeśli nie, dbaj o czystość wykładziny dywanowej, regularnie ją odkurzając i piorąc. Na pewno pozbądź się jednak dywanów. Wg Amerykańskiej Akademii Alergologii, Astmy i Immunologii do odkurzania warto używać odkurzacza z filtrem HEPA (ang. high efficiency particulate air filter).

Zadbaj też o czystość powietrza i wspomóż się nowoczesną technologią. Dzięki elektrycznemu oczyszczaczowi powietrza, który filtruje zanieczyszczenia takie, jak: kurz, roztocza, dym, bakterie, wirusy i inne drobne cząstki, możesz za jednym razem pozbyć się alergenów domowych i tych docierających z zewnątrz. Oczyszczacze powietrza Philips obniżają stężenie alergenów i pomagają kontrolować jakość powietrza. Czujnik AeraSense na bieżąco informuje o jakości powietrza dzięki 4-stopniowemu wskaźnikowi kolorów oraz podając aktualny poziom alergenów unoszących się w powietrzu. Oczyszczacz wyświetli indeks alergenów IAI w skali od 1 do 12. W dodatku specjalnie zaprogramowany tryb antyalergenowy jest bardziej czuły na alergeny unoszące się w powietrzu, takie jak pyłki, kurz czy złuszczony naskórek zwierząt, i skutecznie je usuwa. Dzięki temu Twój dom stanie się oazą spokoju dla alergika. Oczyszczacze Philips AC3256 i AC2887 są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

  • Zmiany w pokoju dziecięcym

Jeśli chodzi o pokój dziecka, to po pierwsze, załóż na materac łóżka dziecka specjalny pokrowiec antyroztoczowy (zazwyczaj wykonany z materiału membranowego lub mikrowłókien). Tworzy on barierę uniemożliwiającą przenikanie roztoczy[2]. Wymień też wełnianą pościel na taką wykonaną z materiałów syntetycznych o właściwościach antyalergicznych. Ponadto przed włożeniem ubrań do szuflad i szafek upewnij się, że są całkowicie suche, by nie stały się źródłem pleśni. Jeśli w Waszym domu mieszkają zwierzęta, staraj się trzymać je z dala od pokoju dziecięcego i przede wszystkim nie pozwalaj im spać w jednym łóżku z dzieckiem!

Co z zabawkami? Pamiętaj, że bałagan jest siedliskim kurzu, dlatego przechowuj aktualnie nieużywane zabawki dziecka w plastikowych pudłach. Co dwa tygodnie pierz pluszowe zabawki w ciepłej wodzie – możesz wkładać je do pralki w poszewce na poduszkę. Następnie przez 45 minut susz maskotki w suszarce bębnowej w wysokiej temperaturze. Możesz też zdezynfekować je gorącą parą. Zabawki, których nie można prać wkładaj na noc do zamrażarki, żeby zabić wszystkie roztocza.

Oczywiście warto, żeby w sypialni dziecka umieścić oczyszczacz powietrza lub przekładać go tam na noc.

[1] https://msdh.ms.gov/msdhsite/_static/resources/2111.pdf

[2] https://www.allergystore.com/dust-mite-fabric-pore-size

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe