agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Kable głośnikowe: dlaczego warto postawić na dedykowane produkty?

Kable głośnikowe: dlaczego warto postawić na dedykowane produkty?

SPRZĘT RTV / Akcesoria / 2024-08-19 19:41:25

Czy podłączając głośnik, można zdecydować się na wybór zwyczajnego kabla? Teoretycznie tak, gdyż zwykły kabel pozwoli bez problemu przesłać sygnał dźwiękowy do głośnika. W ten sposób jednak nie uda Ci się wykorzystać w pełni potencjału Twojego systemu audio - jeżeli chcesz zapewnić optymalną jakość dźwięku, postaw na wysokiej jakości kable głośnikowe. Czy się różni dobry kabel głośnikowy od zwykłego i jak te różnice wpływają na jego działanie?

Czym się różni kabel głośnikowy od zwykłego: dobór materiałów

Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, porównując kable głośnikowe ze zwykłymi przewodami, są materiały, z których je wykonano. Typowy kabel wykorzystuje jako materiał służący za przewodnik niezbyt wysokiej jakości miedź. Użycie miedzi pozwala na przepływ sygnału elektrycznego, jednak jej przewodnictwo elektryczne, tak istotne dla jakości dźwięku, często pozostawia wiele do życzenia. Dobre kable głośnikowe natomiast zazwyczaj zawierają miedź wyższej jakości (np. miedź odtlenioną) bądź inne materiały. Najpopularniejszych z nich to - między innymi - złoto oraz srebro. Wśród audiofili trwa niekończąca się debata dotycząca rzekomej wyższości jednego przewodnika nad drugi, ale nie ma żadnych wątpliwości, że każdy z tych materiałów zapewnia wyższą jakość dźwięku, niż miedź, z której wykonano zwykły kabel. Wysokiej jakości kable głośnikowe zostawiają te najprostsze przewody daleko w tyle pod względem przewodnictwa.

Izolacja: jak wpływa na jakość kabli?

Przewodnictwo to nie jedyna kwestia wpływająca na jakość dźwięku. Bardzo istotna jest również izolacja kabla. Wykonane nawet z najlepszej miedzi beztlenowej kable głośnikowe nie zapewnią satysfakcjonującej jakości dźwięku, jeżeli nie będą odpowiednio odizolowane przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi. Typowy kabel izolowany jest poprzez warstwę wykonaną z polietylenu, jeżeli natomiast oczekujesz doznań audio z wyższej półki, postaw na kable głośnikowe z izolacją wykonaną z polipropylenu czy teflonu. Nie tylko zapewniają wysoki poziom izolacji, ale również są odporne na wysokie temperatury czy różnego rodzaju chemikalia.

Dlaczego ważna jest średnica kabla?

Czym się różni kabel głośnikowy od zwykłego, jeżeli chodzi o… Rozmiar? Warto zwrócić uwagę na ich grubość. W przypadku przewodów mających zapewnić wysoką jakość dźwięku możesz spodziewać się większej średnicy kabla. Jakie zalety ma taka konstrukcja?

Większy przekrój poprzeczny kabla gwarantuje mniejszy opór elektryczny, niż ma to miejsce w przypadku jego tańszych odpowiedników. Dzięki mniejszemu poziomowi oporu, sygnał audio może łatwiej “podróżować” pomiędzy urządzeniami - mniej energii jest tracone podczas transferu sygnału, który dociera w większej ilości bezpośrednio do głośników. Większa średnica to również łatwiejszy przepływ mocy. Z tego względu w przypadku najmocniejszych sprzętów warto wyposażyć się w grube kable głośnikowe, pozwalające w pełni wykorzystać potencjał sprzętu audio. Zwykły kabel nie zapewni po prostu czystego, wyraźnego dźwięku.

Kable głośnikowe: rodzaje budowy

Czym się różni kabel głośnikowy od zwykłego? Wysokiej jakości kable głośnikowe mają również bardziej zaawansowaną budowę. Najpopularniejsze warianty, w jakich możesz nabyć kable głośnikowe to:

  • Kable jednożyłowe (Solid Core): kable głośnikowe jednożyłowe składają się z jednego stałego drutu, co zapewnia niskie straty sygnału na krótkich odległościach i dobrą przewodność. Są mniej elastyczne, co może utrudniać instalację, ale oferują wysoką jakość dźwięku w systemach audio o dużej mocy.
  • Kable wielożyłowe (Stranded): przewody głośnikowe wielożyłowe składają się z wielu cienkich drutów splecionych razem, co sprawia, że są bardziej elastyczne i łatwiejsze w instalacji. Mimo że mogą mieć nieco wyższy opór niż kable jednożyłowe, różnice są w praktyce jednak niezbyt znaczne.
  • Kable z ekranowaniem: kable z ekranowaniem mają dodatkową warstwę ochronną, która chroni sygnał przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i radiowymi. Poprawia to jakość dźwięku, zwłaszcza w przypadku długich kabli lub w obszarach z dużą ilością zakłóceń. Przy ich zakupie warto jednak pamiętać, że mogą odznaczać się wyższą ceną i mniejszą elastycznością.
  • Kable z technologią bi-wiring i bi-amping: kable głośnikowe bi-wiring i bi-amping mają oddzielne pary żył, które mogą być używane do różnych połączeń z głośnikami i wzmacniaczem lub do zasilania różnych pasm częstotliwości. Mogą poprawić jakość dźwięku, ale wymagają odpowiedniego sprzętu i konfiguracji, co może być bardziej kosztowne i skomplikowane.

Czym się różni kabel głośnikowy od zwykłego? Podstawowe różnice to materiały, z których są wykonane, dobrane pod kątem zapewnienia znakomitego poziomu izolacji oraz przewodnictwa. Nie bez znaczenia jest też bardziej skomplikowana budowa i większa średnica cechująca dedykowane okablowanie.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe