agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Klawisze głośności najczęściej wykorzystywane w pilocie do telewizora

Klawisze głośności najczęściej wykorzystywane w pilocie do telewizora

SPRZĘT RTV / Telewizory / 2023-08-01 10:58:32

Można powiedzieć, że ilu widzów, tyle preferencji ustawienia dźwięku. Jak wynika z danych firmy Samsung, to właśnie klawisze głośności są tymi, najczęściej naciskanymi na pilocie telewizora. Brzmienie jest więc niezwykle istotne i jest w stanie znacząco zmienić sposób, w jaki odbieramy obrazy: od filmów, przez wydarzenia sportowe, aż po gry. Dźwięk w jakości premium sprawia, że treści ożywają, wywołując emocje – nie tylko uzupełniając to, co dzieje na ekranie, a czasami nawet zwiastując to, co dopiero nadejdzie. Dlatego inżynierowie Samsung na przestrzeni ostatnich lat intensywnie pracowali nad właściwym rozmieszczeniem głośników w najnowszych telewizorach czy ich właściwym dostrojeniem, które pozwala zachować idealną synergię brzmienia.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Pierwsza ważna zmiana dotyczy sposobu projektowania telewizorów. Na przestrzeni ostatnich lat wzornictwo największych domowych ekranów znacznie się zmieniło – obudowy stały się znacznie cieńsze, a ramki smuklejsze lub prawie niewidoczne. W efekcie inżynierowie musieli na nowo pomyśleć o rozkładzie głośników w telewizorach.

Laboratorium Samsung Sound Device Lab podjęło się tego wyzwania i opracowało wiele rodzajów mniejszych głośników do telewizorów i umieściło je tak, aby nie były widoczne. Dzięki specjalnemu ustawieniu tych głośników w różnych kierunkach i dostosowaniu wyjścia audio zespół inżynierów był w stanie stworzyć prawdziwie harmonijny dźwięk przestrzenny.

Rozwiązanie to jest dalej udoskonalane w modelach, wyposażonych w jednostki przetwarzania neuronowego (NPU), takie jak Neuronowy Procesor AI Quantum 4K, obecny w wybranych modelach Neo QLED. Pozwala to odblokować technologię Dźwięku Podążającego za Obiektem, która identyfikuje obiekty wizualne i dźwiękowe na ekranie w czasie rzeczywistym, tak aby tworzyły dynamiczną trójwymiarową przestrzeń brzmieniową.

Z kolei, aby  móc oferować widzom modele telewizorów o cieńszych ramkach, które w dodatku można zamontować płasko na ścianie, inżynierowie dźwięku musieli także zmniejszyć fizyczny rozmiar głośników. Działają one poprzez fizyczne wypychanie powietrza, więc w wielu przypadkach na wydajność bezpośrednio wpływa ich rozmiar. Ze względu na to, że laboratorium nie mogło fizycznie powiększyć głośników, zamiast tego skupiło się na zakresie ich ruchu. Jak wygląda  to w praktyce?

– Powiedzmy, że zakres ruchu głośnika wynosi 100. Wykorzystanie 50-70% tego zakresu uznano za wystarczające. Jednak w odpowiedzi na smuklejsze telewizory podnieśliśmy ten zakres do 80-85% — wyjaśnił Seongsu Park z Sound Device Lab. – Dopasowując mniejsze, ale bardziej wydajne głośniki do naszych telewizorów, nie tylko byliśmy w stanie dostosować się do smukłej konstrukcji, ale także ostatecznie poprawiliśmy łączną jakość dźwięku – dodał Park.

Idealna równowaga pod każdym względem

Dodanie głośników z pewnością zaowocowało bardziej wciągającym i dynamicznym brzmieniem, ale przyczyniło się także do pojawienia się kolejnego wyzwania. Inżynierowie dźwięku musieli dostroić i zbalansować liczne głośniki tak, aby osiągnąć idealną synergię brzmienia. W związku z tym, że wiele głośników działa na różnych zakresach częstotliwości i wszystkie są skierowane w różnych kierunkach, dostrojenie ich w taki sposób, by działały w harmonii jako jedna zrównoważona jednostka stawało się coraz trudniejsze.

Działania rozpoczęto od zgromadzenia odpowiednich danych. W komorach bezechowych i częściowo półbezechowych członkowie Sound Device Lab zmierzyli dźwięki wydawane przez telewizor z 323 różnych punktów, czyli z wszystkich ustawień, z których można oglądać telewizję, dopóki nie osiągnięto optymalnej równowagi pomiędzy częstotliwością a głośnością. Następnie zabrali każdy model do pomieszczeń odsłuchowych i przeprowadzili symulację różnych rzeczywistych ustawień w salonie, aby upewnić się, że głośniki były dostrojone do perfekcji.

Dźwięk przyszłości

Każdy z nas słyszy nieco inaczej i ma inne wymagania w stosunku do dźwięku. Oglądamy rożne treści w pomieszczeniach o różnej akustyce i w różnym otoczeniu dźwiękowym. Do zmiany ustawień głośności używamy pilota i to właśnie klawisze głośności są najczęściej naciskanymi na pilocie telewizora. Sygnalizuje to, że ustawienia brzmieniowe, to wciąż spora niedogodność dla widzów. Dlatego celem inżynierów Samsung stało się całkowite usunięcie przycisków głośności. W praktyce oznacza to automatyczną regulację głośności w oparciu o hałas panujący w otoczeniu. Innymi słowy, w przyszłości dźwięk będzie jeszcze bardziej inteligentny i będzie dostosowywał się zarówno do pomieszczenia, jak i zewnętrznych zakłóceń brzmieniowych. Już dziś możemy korzystać z Funkcji Adaptacji Dźwięku PRO lub Funkcji Adaptacji Dźwięku +, która optymalizuje dźwięk, biorąc pod uwagę zarówno warunki w pomieszczeniu, jak i specyfikę odtwarzanych treści.

Kolejnym rozwiązaniem jest Aktywny Wzmacniacz Głosu. Kiedy w otoczeniu telewizora pojawią się zakłócenia, nie musisz zwiększać głośności, aby usłyszeć dialogi. Aktywny Wzmacniacz Głosu zrobi to za Ciebie. Funkcja wychwyci niepożądane dźwięki, takie jak pracujący mikser czy odkurzacz i automatycznie wzmocni dźwięk dialogów w oglądanym materiale.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe