agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Kompaktowy aparat cyfrowy trzeciej generacji X100T

Kompaktowy aparat cyfrowy trzeciej generacji X100T

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY / Aparaty cyfrowe / 2014-09-10 10:30:00

W marcu 2011 roku firma Fujifilm zaprezentowała aparat X100 i tym samym weszła na nowy rynek kompaktowych aparatów klasy premium. W lutym 2012 roku pojawił się model drugiej generacji oznaczony symbolem X100S, w którym zastosowano nową matrycę, procesor i zaawansowany wizjer hybrydowy. Wprowadzany właśnie na rynek aparat X100T to najwyższy, trzeci stopień ewolucji serii X100. Jest on odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez klientów w odniesieniu do jakości obrazu, wizjera, obsługi i innych aspektów aparatu. Model X100T jest dostępny w kolorze czarnym i srebrnym, a wśród wprowadzonych zmian najważniejsze są następujące trzy:

Polecane sklepy

AllegroRTV Euro AGDMedia ExpertPlayMedia MarktNEONET
 • Pierwszy na świecie zaawansowany wizjer hybrydowy z elektronicznym odległościomierzem

Wizjer optyczny aparatu X100T może jednocześnie wyświetlać pole ostrości, korzystając z wbudowanego filtra ND. Wystarczy przekręcić pierścień ustawiania ostrości, aby uzyskać widok, jak w mechanicznym odległościomierzu. Ponadto użytkownik może skorzystać z funkcji podświetlania ostrych obszarów kadru oraz trybu cyfrowego podziału obrazu (Digital Split Image), a także zmienić powiększenie pola ostrości.

[[[zdjecie,15899,duze]]] Wizjer optyczny natomiast wzbogacono o korekcję paralaksy w czasie rzeczywistym, co zwiększa precyzję kadrowania. Paralaksa, czyli błąd występujący podczas fotografowania z bliska, jest korygowany automatycznie i natychmiastowo, więc nie ma już konieczności ponownego kadrowania po zmianie ostrości.

Krótsze opóźnienie wyświetlacza, automatyczna regulacja jasności i rozbudowane ustawienia podglądu na żywo to z kolei usprawnienia wprowadzone w elektronicznym wizjerze, które zwiększają komfort fotografowania.

 • Sprawniejsza obsługa dzięki pierścieniowi przysłony z regulacją co 1/3 EV, pokrętłu sterującemu, czterokierunkowemu przyciskowi nawigacyjnemu i siedmiu przyciskom Fn

Dotychczas ustawianie przysłony w krokach co 1/3 EV wymagało użycia dźwigni sterującej, lecz teraz służy do tego pierścień przysłony. Samą dźwignię zastąpiono natomiast pokrętłem sterującym i dodano czterokierunkowy przycisk nawigacyjny, aby znacznie poprawić wygodę obsługi. Model X100T jest również wyposażony w siedem przycisków funkcyjnych (Fn), które użytkownik może dostosować do własnych preferencji, a udoskonalony, 3-calowy tylny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,04 miliona zapewnia lepszą widoczność.

 • Nowy tryb symulacji filmu Classic Chrome będący efektem 80 lat doświadczeń w branży fotograficznej

Opracowane przez firmę Fujifilm unikalne tryby symulacji filmu naśladują efekty znane z filmów fotograficznych, odwzorowując ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba, czy bogatą zieleń drzew. Nowy tryb Classic Chrome pozwala uzyskać przygaszone tonacje i głębokie kolory.

[[[zdjecie,15901,duze]]] Aby usprawnić ręczne ustawianie ostrości w wizjerze optycznym, pole ostrości jest powiększane i wyświetlane w prawym dolnym rogu wizjera. Fragment pierwotnego obrazu optycznego jest zasłaniany, a w tym miejscu pojawia się obraz cyfrowy z elektronicznego wizjera. Ręczne ustawianie ostrości przy użyciu wizjera optycznego było dotychczas problematyczne, jednak dzięki temu ułatwieniu bardziej przypomina korzystanie z mechanicznego odległościomierza.

Na powiększonym obszarze można również zastosować funkcję podświetlania ostrych obszarów kadru oraz tryb cyfrowego podziału obrazu (Digital Split Image), a także zmienić powiększenie pola ostrości.

 • W porównaniu z modelem X100S pokrycie jasnej ramki wzrosło z 90% do 92%.
 • Nowo dodana korekcja paralaksy w czasie rzeczywistym przekłada się na większą precyzję kadrowania. Paralaksa, czyli różnica między zakresem kadru a faktycznym zakresem fotografowania występująca podczas robienia zdjęć z bliska, jest korygowana automatycznie i natychmiastowo. Nie ma zatem już konieczności ponownego kadrowania po zmianie ostrości.
 • Wprowadzenie automatycznej regulacji jasności wizjera poprawiło jego widoczność w różnych warunkach - zarówno w przypadku jasnych scen na wolnym powietrzu, jak i ciemnych scen w pomieszczeniach.
 • Zapewniający podgląd na żywo wyświetlacz można ustawić w tryb podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect), aby zobaczyć na zdjęciu rezultat zastosowania wybranych efektów, w tym trybu symulacji filmu. Wyłączając tę opcję, można natomiast zobaczyć naturalny podgląd na żywo obrazu zbliżonego do tego, jakim go widzi ludzkie oko.
 • Obraz w wizjerze jest płynniejszy przy słabym oświetleniu, ponieważ jest wyświetlany z maksymalną dostępną liczbą klatek.
 • Znacznie skrócone zostało opóźnienie wyświetlacza, które jest stałym problemem elektronicznych wizjerów.

Sprawniejsza obsługa

 • W poprzednich generacjach aparatu X100 przysłonę można było ustawiać w krokach co 1/3 EV wyłącznie dźwignią sterującą, jednak teraz można do tego celu użyć pierścienia przysłony. Pokrętło kompensacji ekspozycji zostało rozbudowane o opcję ±3 EV. Samą dźwignię zastąpiono natomiast pokrętłem sterującym i dodano czterokierunkowy przycisk nawigacyjny, aby znacznie poprawić wygodę obsługi.
 • Model X100T wyposażono w siedem przycisków Fn, które użytkownik może dostosować do własnych preferencji. Dalszą personalizację zapewnia przycisk Q umieszczony z tyłu aparatu, którego wszystkie 16 funkcji można dopasować do indywidualnych upodobań.
 • Z myślą o lekkości, precyzji i wytrzymałości korpusu w jego górnej i dolnej części zastosowano odlew magnezu. Powierzchnie wykończono specjalną powłoką nadającą aparatowi wygląd najwyższej klasy.
 • Zewnętrzną część korpusu zdobi antypoślizgowa skóra syntetyczna, którą cechuje wytrzymałość i elastyczność.
 • Dzięki odpowiedniemu układowi rowków na pierścieniu przysłony, pokrętle regulacji czasu naświetlania i pokrętle kompensacji ekspozycji elementy te dobrze leżą w dłoni i wyglądają atrakcyjnie.
 • Udoskonalony, 3-calowy tylny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,04 miliona zapewnia lepszą widoczność.
 • Wszystkie części aparatu zostały wyprodukowane w Japonii z najwyższą dbałością o precyzję i wykończenie.

Nowy tryb symulacji filmu Classic Chrome

Opracowane przez firmę Fujifilm unikalne tryby symulacji filmu naśladują efekty znane z filmów fotograficznych, odwzorowując ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba, czy bogatą zieleń drzew. Nowy tryb Classic Chrome pozwala uzyskać przygaszone tonacje i głębokie kolory.

 • Najszybszy, elektroniczny spust migawki (1/32000 s) rozszerzający zakres fotografowania

[[[zdjecie,15902,duze]]]Aparat wyposażono w bezszelestną, elektroniczną migawkę potrafiącą pracować z szybkością 1/32000 s. Dzięki temu można tworzyć udane zdjęcia na śniegu, czy na plaży pod bezchmurnym niebem, z zastosowaniem małej głębi ostrości i szerokiej przysłony. Brak części obsługiwanych mechanicznie pozwala natomiast łatwiej uchwycić naturalne zachowania zwierząt czy śpiące dzieci.

 • Nagrywanie filmów w jakości Full HD dzięki matrycy X-Trans CMOS II

Filmy w jakości Full HD można nagrywać z szybkością 60, 50, 30, 25 lub 24 kl./s i zapisywać w popularnych, międzynarodowych formatach. Światowa nowość - nagrywanie filmów z użyciem wizjera optycznego. Użytkownicy mogą nagrywać filmy z wykorzystaniem wizjera optycznego tak, jak w standardowych kamerach filmowych. Do nagrań można zastosować tryby symulacji filmu, aby uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne. Ustawiając przysłonę obiektywu maksymalnie szeroko, można natomiast stworzyć efekt bokeh. Podczas nagrywania filmu można również korzystać z ustawień ręcznej ekspozycji. Ustawiając przysłonę, czas naświetlania i czułość ISO, można nagrać film zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Dzięki szybkiej transmisji rzędu 36 Mb/s można wyraźnie zarejestrować nawet delikatne ruchy nagrywanych obiektów. Inteligentny autofokus hybrydowy umożliwia szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości, przełączając między autofokusem z detekcją fazową a autofokusem z detekcją kontrastu w zależności od danej sceny, także podczas nagrywania filmu. Użytkownik może również ustawiać ostrość ręcznie.

Wbudowana łączność Wi-Fi umożliwiająca fotografowanie przy użyciu smartfona lub tabletu.

 • Po pobraniu darmowej aplikacji FUJIFILM Camera Remote na smartfona lub tablet można korzystać z funkcji pilota, która daje użytkownikowi kontrolę nad aparatem nawet z dystansu. Funkcja ta znakomicie się sprawdza w wielu zastosowaniach, takich jak zdjęcia grupowe, autoportrety, czy fotografowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku.
 • Co więcej, zdjęcia i filmy można łatwo przesyłać do smartfonów i innych urządzeń jednym dotykiem. Aplikacja umożliwia przeglądanie, wybieranie i importowanie zdjęć oraz filmów zapisanych w aparacie przy użyciu smartfona bez konieczności wprowadzania identyfikatorów i haseł. Ponadto do zdjęcia można dodać informacje o lokalizacji pobrane ze smartfona lub innego urządzenia.
 • Istnieje także możliwość wysłania zdjęć bezpośrednio z aparatu do drukarki Instax SHARE Smartphone Printer w celu wydrukowania natychmiastowych odbitek Instax.
 • Łączność Wi-Fi® umożliwia bezprzewodowe tworzenie kopii zapasowej danych z aparatu na komputerze.

Wydajny mechanizm zapewniający wysoką jakość obrazu i krótki czas reakcji

Następca modelu X100S także oferuje wysoką jakość obrazu i szybkie przetwarzanie dzięki matrycy APS-C X-TransTM CMOS II*7, procesorowi EXR II i obiektywowi FUJINON 23 mm F2.

 • Aparat X100T jest wyposażony w matrycę X-Trans CMOS II 16,3 MPix z filtrem barw X-Trans o losowym układzie pikseli RGB, co pozwala ograniczyć występowanie prążków mory i błędne odwzorowanie kolorów bez konieczności użycia filtra dolnoprzepustowego. Razem z przetwarzającym obraz procesorem EXR II matryca zapewnia imponującą ostrość zdjęć i wyjątkowo niski poziom szumów.

Opracowana na bazie wieloletnich doświadczeń w produkcji filmów fotograficznych wyjątkowa technologia przetwarzania obrazu pomaga lepiej odwzorować ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba, czy bogatą zieleń drzew.

 • Proces redukcji szumów w procesorze został zoptymalizowany, aby zmniejszyć poziom szumów przy wysokiej czułości i umożliwić korzystanie z ustawienia ISO 51200. Szumy zostały ograniczone nawet przy najwyższych ustawieniach czułości, co widać w gęstych czerniach odwzorowywanych na zdjęciach.
 • Za korekcję efektów optycznych pojawiających się wtedy, gdy światło przechodzi przez obiektyw, takich jak rozmycie dyfrakcyjne, odpowiada unikalny optymalizator modulacji obiektywu. Dzięki temu szczegóły na zdjęciach pozostają ostre nawet po ustawieniu przysłony na wartość F16.
 • Specjalnie zaprojektowany obiektyw FUJINON 23 mm (odpowiednik formatu 35 mm: ok. 35 mm) F2 został wyposażony w optymalną optykę, aby uzyskać wysoką ostrość obrazu zarówno w środku kadru, jak i przy krawędziach.
 • Obiektyw składa się z 8 elementów szklanych w 6 grupach, w tym z jednej wysokowydajnej, dwustronnej soczewki asferycznej oraz wypukłej soczewki ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła. Końcowe zdjęcia cechuje minimalny poziom aberracji, duża ostrość oraz piękne odwzorowanie kolorów. Soczewki pokryto unikalną powłoką FUJINON HT-EBC, aby ograniczyć występowanie efektu flary i tzw. duszków.
 • 9-listkowa przysłona pozwala uzyskać piękny, zmiękczony i zaokrąglony efekt bokeh.
 • Zdjęcia w trybie makro można wykonywać w odległości nawet 10 cm.
 • Wbudowany filtr ND zapewnia odpowiednik kompensacji w trzech krokach.
 • Umieszczenie na matrycy X-Trans CMOS II pikseli detekcji fazowej pozwoliło przyspieszyć autofokus do ok. 0,08 s. Inteligentny autofokus hybrydowy ustawia ostrość szybko i precyzyjnie w każdej scenie, przełączając automatycznie między autofokusem z detekcją fazową a autofokusem z detekcją kontrastu w zależności od danej sceny.
 • Procesor EXR II przetwarza obraz z ponad dwukrotnie wyższą wydajnością niż poprzednie modele. Aparat X100T uruchamia się w ok. 0,5 s, jego opóźnienie migawki wynosi ok. 0,01 s, a odstęp w wykonywaniu zdjęć to ok. 0,5 s.
 • Szybki tryb zdjęć seryjnych rejestruje obrazy w pełnej rozdzielczości 16,3 MPix z maksymalną szybkością 6 kl./s (25 klatek podczas fotografowania w trybie ciągłym JPEG).

Pozostałe funkcje

 • 11 różnych trybów symulacji filmu do wyboru, w tym PROVIA, Velvia, ASTIA, PRO Neg.Std, PRO Neg. Hi, SEPIA oraz trzy filtry (żółty Ye, czerwony R i zielony G) do fotografii monochromatycznej.
 • Tryb wielokrotnej ekspozycji umożliwia połączenie dwóch ujęć w jedno zdjęcie.
 • Funkcja zaawansowanego filtra pozwala uzyskać kreatywne efekty przy użyciu opcji: Wzmocnienie kolorów, Aparat zabawkowy, Miniatura, Dynamiczna tonacja, Częściowy kolor (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy) i Zmiękczona ostrość. Ponadto można skorzystać z zaawansowanych technik fotograficznych, takich jak Jasna tonacja i Ciemna tonacja.
 • Aparat umożliwia rejestrację obrazu w odstępach od 1 sekundy do 24 godzin (maksymalnie 999 klatek) z możliwością zaprogramowania czasu rozpoczęcia.
 • W zestawie znajduje się kabel USB umożliwiający ładowanie aparatu z wykorzystaniem komputera.
 • Wbudowana lampa błyskowa Super Intelligent Flash automatycznie dobiera ilość światła do danej sytuacji.
 • Żywotność przysłony obiektywu wynosi ok. 100 000 zdjęć. Aparat jest wyposażony w licznik migawki.
 • W przypadku korzystania z wizjera optycznego włącza się funkcja oszczędzania energii, dzięki której w trybie energooszczędnym wizjera optycznego (OVF POWER SAVE) można wykonać nawet 700 zdjęć.

źródło: fujifilm/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
 • agdrtv24
 • pięknydom24
 • informacje branżowe