agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Koniec ery „komputerów do wszystkiego” - NAS wkracza na salony!

Koniec ery „komputerów do wszystkiego” - NAS wkracza na salony!

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Dyski, napędy i nośniki pamięci / 2016-11-22 11:44:15

W trzecim kwartale bieżącego roku na globalnym rynku odnotowano kolejny, wyraźny spadek sprzedaży komputerów PC - zdaniem różnych firm badawczych, wyniósł od niespełna 4 do blisko 6% (w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015 r.). Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, a jedną z istotniejszych wydaje się fakt, iż wielu użytkowników przestaje traktować komputery stacjonarne i przenośne jako typowe „maszyny do wszystkiego” i zamiast nich wybierają wyspecjalizowane urządzenia, znacznie lepiej sprawdzające się np. jako centrum multimediów, serwer do streamingu muzyki czy system kontroli monitoringu wizyjnego.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Trzeci kwartał 2016 r. w świecie komputerów PC podsumowały niedawno czołowe firmy analityczne - m.in. Gartner oraz IDC. Wedle analityków tej pierwszej, w badanym okresie na całym świecie sprzedano 68,9 mln urządzeń zaliczanych do kategorii komputer PC, co oznacza spadek o 5,7% w porównaniu z trzecim kwartałem roku 2015. Spadek ów nie jest może spektakularny, ale jest bardzo ważny z innego powodu - Gartner zwraca uwagę, że miniony kwartał był ósmym z kolei kwartałem nieustannych spadków w tym segmencie. Nigdy w historii okres nieustannego obniżania się sprzedaży komputerów PC nie był tak długi.

Coraz mniej komputerów…

Podobne dane przedstawiła agencja IDC - z jej statystyk wynika, że sprzedaż komputerów w Q3 2016 sięgnęła 68 mln sztuk, co oznacza spadek rok do roku o 3,9% (różnice wynikają m.in. z odmiennych metod badawczych stosowanych przez obie instytucje).

Zdaniem analityków, kolejne nienajlepsze wyniki sprzedaży komputerów PC są spowodowane przez szereg czynników - jednymi z ważniejszych są wydłużający się resurs nowoczesnych komputerów PC (były okresy, w których przeciętny użytkownik „peceta” wymieniał lub znacząco modernizował go co 1-2 lata, dziś ten czas jest znacznie dłuższy) oraz niższy niż się spodziewano popyt na rynkach w krajach rozwijających się.

Eksperci już od kilku lat zwracają też uwagę, że na malejącą sprzedaż komputerów wyraźny wpływ ma rosnąca popularność urządzeń konkurencyjnych, przynajmniej częściowo zastępujących „pecety”. W minionych latach typowym przykładem takiego sprzętu był tablet (z systemem Apple iOS lub Google Android), jednak w ostatnich kwartałach również w tym segmencie notowane są wyraźne spadki sprzedaży…

Coraz więcej alternatyw

Jednocześnie z opisanymi powyżej zjawiskami na rynku komputerów mamy do czynienia z wyraźnymi wzrostami sprzedaży urządzeń, które do tej pory pozostawały nieco w cieniu „pecetów”. Doskonałym przykładem - z polskiego rynku - są dyski sieciowe NAS (network attached storage). Dokładnych statystycznych opracowań dot. tego segmentu rynku brakuje, jednak z danych firmy QNAP - jednego z czołowych producentów NAS-ów - wynika,  że sprzedaż tych urządzeń rośnie - ostatnio nawet o 30% (w trzech pierwszych kwartałach 2016, w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku). I choć większość nabywców - ok. 70% - wciąż stanowią użytkownicy biznesowi, to wyraźnie widzimy, że coraz częściej serwery QNAP  wybierają także użytkownicy domowi .

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż nowoczesne NAS-y niewiele mają wspólnego z klasycznymi „magazynami sieciowymi”, których podstawową funkcją było, że oferowały przestrzeń dyskową dostępną w sieci.  „Współczesny QNAP NAS jest tak naprawdę wysoko wydajnym, energooszczędnym komputerem, który oprócz swojej podstawowej funkcji może realizować cały zestaw dodatkowych zadań - może być serwerem multimediów, rejestratorem nagrań z monitoringu, serwerem WWW, pocztowym itp. itd. Taki NAS sprawdza się nie tylko u użytkowników domowych, z naszych doświadczeń wynika, że chętnie sięgają po nie również firmy, które instalują na NAS-ach - dzięki temu, że urządzenia te oferują rozbudowane opcje wirtualizacji - np. oprogramowanie księgowe, systemy CRM, ERP itp.” - wyjaśnia Grzegorz Bielawski, manager QNAP odpowiedzialny za polski rynek.

Możliwość nowoczesnych NAS-ów QNAP dodatkowo zwiększa fakt, iż wykorzystywany w nich system operacyjny QTS umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji - każdy użytkownik może więc optymalnie dopasować urządzenie do swoich potrzeb i celów, odpowiednio dobierając zestaw oprogramowania. Wiele z tych aplikacji sprawia, że NAS skutecznie zastępuje komputer PC - pozwala bowiem na wykorzystanie go np. do wykonywania backupu i pobierania plików z Internetu (via Bittorrent, FTP, http itp.), streamowania muzyki, odtwarzania multimediów (które można wyświetlać na dowolnym ekranie z HDMI) systemów smart home wykorzystujących moduły Arduino i wielu innych zastosowań.

Co ważne, urządzenia te są projektowane tak, by pracowały możliwe cicho i zużywały niewiele energii (m.in. dzięki zastosowaniu w wielu modelach niskonapięciowych CPU) - to sprawia, że idealnie nadają się do zadań, zakładających, że urządzenie musi nieprzerwanie pracować. Również to jest dla wielu użytkowników istotną zaletą i przewagą, sprawiającą, że coraz chętniej „delegują” na NAS-a zadania wykonywane do tej pory przez komputery PC.

źródło: qnap/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe