Konkurs Electrolux Design Lab: Dekalog sukcesu
9. edycja konkursu Electrolux Design Lab nadal trwa. Jednak czas biegnie nieubłaganie dlatego trzeba się pospieszyć. Zgłoszenia w formie plików PDF należy zarejestrować na stronie internetowej konkursu www.ElectroluxDesignLab.com do niedzieli 1 maja 2011 do godziny 23:59. Poniżej kilka porad, które pomogą osiągnąć sukces w tym konkursie.
Po raz kolejny serdecznie zapraszamy studentów i tegorocznych absolwentów wzornictwa przemysłowego do udziału w konkursie Electrolux Design Lab. W tym roku zadaniem uczestników jest przygotowanie projektów uwzględniających „inteligentną mobilność”, która w przyszłości będzie cechować urządzenia gospodarstwa domowego. Przedstawione rozwiązania powinny brać pod uwagę jak ludzie mogą przygotowywać i przechowywać żywność, zmywać naczynia czy sprzątać, zarówno w domu, jak i poza nim.
Bardzo chcielibyśmy, aby polskie prace zgłoszone do konkursu wyróżniały się jakością. Dlatego poproszono dziennikarki, które były na światowym finale Design Lab 2010 w Londynie o porady dotyczące przygotowywania projektów. Mamy nadzieję, że ich wskazówki staną się inspiracją i pomogą zaistnieć w konkursie młodym, polskim talentom.
Sięgnij po swoje marzenia!
1. Bądź kreatywny. Zanim zaczniesz pracę nad projektem pomyśl czy urządzenie, które zamierzasz zaprojektować rzeczywiście uwzględnia temat konkursu - „inteligentną mobilność”. Jury oczekuje pewnej idei, która udoskonali świat i odpowie na potrzeby ludzi za kilkadziesiąt lat. Dlatego zacznij od szkiców, przemyśleń, rozwiąż problem, a dopiero później nadaj mu formę.
2. Szukaj inspiracji. Czerp z najbliższego otoczenia, przeanalizuj własny tryb życia, porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi. Zapytaj jakie problemy, ich zdaniem, będzie miał człowiek w przyszłości. Jeżeli nadal nie będziesz miał pomysłu, sięgnij po literaturę fantastyczną. Ona pomaga przekraczać granice wyobraźni.
3. Czytaj regulamin. Tam znajdziesz najwięcej wskazówek dotyczących oczekiwań jurorów. W tym roku Jury oczekuje wykorzystania obecnej technologii, nie wymyślaj więc rozwiązań technicznych, które są nierealne. Udoskonalaj już istniejące.
4. Rozwiąż jeden problem. Nie przesadzaj ze skalą. Nie musisz rozwiązywać wielu problemów za pomocą jednego urządzenia. Zwróć uwagę na to, że wygrywają projekty, które stanowią kompleksowe i dobrze opracowane rozwiązanie jakiegoś problemu, np. ubiegłoroczny zwycięzca „mikropodgrzewacz indukcyjny”, zdaniem Jury stwarza nowe możliwości, podobne do tych, które dały nam pierwsze telefony komórkowe.
5. Bądź przenikliwy. W naszym świecie jest i będzie wiele problemów. Ważną częścią pracy projektanta jest identyfikowanie i nazwanie problemów przyszłości. Jeśli Ci się to uda, zwrócisz uwagę komisji.
6. Bądź przygotowany. Projekt oparty na technologii, która stanowi udoskonalenie już istniejących rozwiązań technicznych, wymaga dokładnego opisu. Zastanów się skąd i jak będzie pobierana energia, jak urządzenie będzie działało. Jest to szczególnie ważne jeżeli proponujesz rozwiązanie ekologiczne. Zastanów się czy nie wymaga ono dużych nakładów energii.
7. Kieruj się prostotą. Pamiętaj, że bierzesz udział w konkursie międzynarodowym, w którym Jury przegląda tysiące prac. Twoim zadaniem jest zadbanie o to, by właśnie Twój pomysł został zauważony. Dlatego postaraj się o jasny i natychmiastowy przekaz. Zwróć uwagę na zachowanie poprawnej i czytelnej struktury projektu. Najważniejsza jest funkcjonalność i użyteczność projektu.
8. Unikaj zbędnych ozdobników. Nie tylko projekt, ale także jego opis powinien być prosty i zrozumiały. Zawiłe opisy i duża ilość językowych ozdobników utrudnią zrozumienie idei, którą chcesz przekazać. Pamiętaj także, że opis musi być w języku angielskim. Jeżeli zatem nie władasz biegle tym językiem bądź szczególnie ostrożny przy doborze słów. Najlepiej sprawdzi się zasada „minimum słów, maksimum treści”.
9. Bądź otwarty na krytykę. Przedstaw swój projekt wykładowcy, poproś o radę profesora podczas konsultacji. Aby zwiększyć swoje szanse warto poprosić o przedstawienie mocnych i słabych stron projektu. Pamiętaj, że głównie na tym polega praca komisji. Jeżeli usłyszysz o minusach swojej pracy przed zgłoszeniem jej do konkursu, będziesz miał szansę udoskonalić projekt. To z pewnością zwiększy Twoje szanse.
10. Nie trać optymizmu. Nie trać pozytywnego nastawienia i wiary w siebie. Uwierz, że jeżeli tylko zechcesz wygrać ten konkurs i dobrze się do niego przygotujesz, to masz szanse. Sięgnij po swoje marzenia, może 6 miesięczny staż w jednym ze światowych centrów projektowania Electrolux czeka właśnie na Ciebie!
Wszelkie potrzebnye informacje na temat konkursu dotępne w specjalnym punkcie informacyjnym. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych konkursem do zadawania pytań i kontaktu pod adresem: designlab@electrolux.pl