agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Który robot kuchenny wybrać? Praktyczne porady

Który robot kuchenny wybrać? Praktyczne porady

MAŁE AGD / Roboty kuchenne / 2020-02-12 17:09:01

Robot kuchenny od dawna nie jest już ekstrawagancją w kuchni – doceniliśmy praktyczne zalety robotów planetarnych i coraz częściej stanowią one wyposażenie naszego gospodarstwa domowego. Robot wielofunkcyjny łączy w sobie zalety wielu akcesoriów kuchennych, powoli wypierając urządzenia pojedyncze, takie jak mikser czy blender. Do tego, często zajmuje tak naprawdę mniej miejsca. Przy pomocy kompaktowego robota kuchennego jesteśmy w stanie wykonać prawie całą robotę w kuchni – od gotowania, aż po pieczenie ciast. Na które funkcje robota kuchennego warto zwrócić uwagę i przede wszystkim – jaki wybrać?

Rodzaje robotów kuchennych

Dzisiejsze roboty kuchenne mają wiele rodzajów i różne specyfikacje. Nie zawsze jednak jesteśmy pewni, który model powinniśmy wybrać. Który najlepiej będzie pasował do naszych potrzeb. Jedno jest pewne – na pewno kompaktowy robot kuchenny zaoferuje nam więcej niż pojedynczy blender czy mikser. Jak do tej pory, wybieraliśmy głównie miksery ręczne (jednofunkcyjne, za to mobilne i lekkie) lub tak zwane miksery planetarne – z trwale przytwierdzoną misą, nierzadko wyposażone w drobne dodatkowe funkcje.

Jednak ich możliwości bledną przy najbardziej podstawowym planetarnym robocie kuchennym. Kompaktowe roboty kuchenne marki Bosch łączą poręczność i mały rozmiar z dużą ilością różnorodnych funkcji. Szczególną uwagę warto jednak także zwrócić na roboty kuchenne MUM, które łączą interesujący design, nierzadko utrzymany w tradycyjnym stylu, z dużą liczbą technologicznych usprawnień i rozwiązań.

To, czy sięgniemy po wysoce wyspecjalizowany i bogaty w udogodnienia sprzęt, czy poprzestaniemy na robocie wielofunkcyjnym planetarnym potrafiącym wykonać jedynie dokładnie to, co jest nam w kuchni najbardziej potrzebne, zależy tak naprawdę od nas samych. Mnogość modeli do wyboru jest naprawdę satysfakcjonująca.

Funkcje robotów kuchennych

W dzisiejszych czasach coraz bardziej fascynuje nas turystyka kulinarna i odkrywanie nowych smaków, a taki robot kuchenny może pomóc nam eksplorować kuchnie świata na własną rękę. Co w zasadzie potrafi zrobić robot wielofunkcyjny? Pizze i burgery, od kilku lat uwielbiane przez Polaków, mogą być dziś robione przy pomocy robota planetarnego, który bez problemu poradzi sobie z wyrobieniem ciasta. Inne popularne i użyteczne funkcje to między innymi mielenie mięsa, tarcie ziemniaków, krojenie ziemniaków na frytki, gotowanie indukcyjne, a także wyrobienie domowego makaronu.

Oczywiście wielofunkcyjny robot planetarny kojarzy nam się przede wszystkim z wyrabianiem ciasta na desery. Robot kuchenny powinien ubijać pianę, zagniatać ciasto, trzeć na wiórki rożne składniki i ciąć je w kostkę. Nawet w dobie kryzysu Polacy nie oszczędzają na słodyczach, często wolą wybrać ciasto gorszej jakości niż z niego zrezygnować. Może więc warto postawić na oszczędność i kupić urządzenie, które pozwoli nam na wydajniejszą, bardziej opłacalną pracę nad domowymi wypiekami z jednoczesnym zapewnieniem ich wysokiej jakości.

Również zwolennicy zdrowej żywności powinni być zadowoleni. Miksowanie, wyciskanie soku, mieszanie, rozdrabianie i krojenie owoców i warzyw na plastry to inne cenne umiejętności robotów wielofunkcyjnych. To o tyle ważne, że sposób obróbki żywności wpływa na jej wartość odżywczą. Gotowanie na parze pozwala zachować cenne substancje między innymi w ziemniakach, warzywach kapustnych, brokułach, a także w mięsie.

Wyposażenie robotów kuchennych

Roboty kuchenne różnią się między sobą przede wszystkim wyposażeniem. Akcesoria to cała gama dodatków usprawniających pracę urządzenia i rozszerzających jego funkcje. Warto spojrzeć na liczne przykłady akcesoriów do robotów kuchennych Bosch MUM dopasowane do konkretnych modeli. To od nas zależy czy kupimy od razu zestaw składający się z urządzenia i kompletu dodatków, czy będziemy dokupować akcesoria później, w zależności od potrzeby.

Dodatki i akcesoria do robotów kuchennych są istotne szczególnie w przypadku osób, które zamierzają piec ciasta. Z pewnością przyda się także końcówka do maszynki do mielenia mięsa, przy pomocy której możemy przyrządzić również ryby i owoce (umożliwiają to dodatkowe sitka). Ciekawym dodatkiem jest sokowirówka, którą docenią wszyscy miłośnicy naturalnych napojów. Przystawka do tarcia oraz szatkowania pomoże nam obrabiać owoce i warzywa, a miłośnicy makaronu na pewno docenią specjalny dodatek, który pomoże wykonać najróżniejsze jego rodzaje.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na obecność młynka – przyda się do mielenia kawy. Kawosze ucieszą się także z mieszadła do ubijania piany, przydatnego gdy cenimy naprawdę puszyste cappuccino ze świeżą, bitą śmietanką. Również mieszadła do ciasta to cała gama wysoko wyspecjalizowanych przystawek, które pomogą nam wykonać dokładnie takie słodkości, w jakich gustujemy my i nasi bliscy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze robota kuchennego?

Mnogość parametrów decydujących o rodzaju i wydajności robota kuchennego, laika z pewnością mogą onieśmielić. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Bardzo ważna jest obudowa. Robot planetarny będzie często eksploatowany, musi więc charakteryzować się dużą trwałością i wytrzymałością. Kolor i estetyka też są ważne – w końcu sprzęt musi pasować do wnętrza! Na szczęście istnieje wiele modeli, które pasują również do tradycyjnego wystroju kuchni, jak na przykład produkowane od lat wersje marki Bosch, które łączą retro styl wykonania urządzenia z wysoce zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Antypoślizgowe nóżki i misa ze stali nierdzewnej to atrybuty, które przyszły użytkownik robota kuchennego z pewnością doceni. W przypadku samej misy – ważne by nie była za mała. Najlepiej, gdy mieści co najmniej cztery i pół litra. Funkcjonalne misy mają również miarkę i specjalny dzióbek ułatwiający przelewanie ciasta.

Wybierając robot kuchenny, nie można oczywiście zapomnieć o mocy urządzenia. Według ekspertów najlepiej, gdy maszyna oferuje moc co najmniej 1200-1400 W. To szczególnie istotne dla cukierników-amatorów – taka wydajność urządzenia po prostu ułatwia przygotowanie ciasta. Dzięki temu, bardzo szybko możesz zacząć cieszyć się samodzielnie przygotowanym deserem – robot wielofunkcyjny marki Bosch z pewnością ci to umożliwi!

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe