LG Electronics przedstawiło w stolicy Francji nową generację telewizorów 3D
21 kwietnia we Francji odbyła się światowa premiera telewizorów LG CINEMA 3D, wykorzystujących technologię telewizji 3D nowej generacji. Na gali pojawiło się wiele znakomitości ze świata filmu, między innymi aktorka Sophie Marceau i Isabelle Giordano oraz reżyser Claude Lelouch.
Goście z różnych krajów Europy i z innych regionów świata przybyło do Paryża, aby wziąć udział w pokazie nowego trójwymiarowego filmu „Rio”, wyświetlanego na gigantycznym ekranie o rozmiarach 27 na 11 metrów. Tego wieczoru udało się pobić aż dwa rekordy — nigdy dotąd tak duża publiczność nie uczestniczyła w seansie filmowym 3D i nigdy dotąd nie odbywało się to na tak wielkim ekranie. Osiągnięcia te wkrótce po imprezie zostały oficjalnie potwierdzone przez Guinness World Records.
„Jeśli chcą Państwo przez dłuższy czas, w komfortowych warunkach oglądać materiały 3D, telewizory CINEMA 3D są idealnym rozwiązaniem” — powiedział Kyung-hoon Byun, wiceprezes i szef działu sprzedaży i marketingu zagranicznego LG Electronics Home Entertainment. „Z przyjemnością prezentujemy wyjątkowe możliwości nowych produktów wchodzących w skład naszej oferty. Jesteśmy przekonani, że wyznaczają one nowy standard, jeśli chodzi o rozwiązania w technologii 3D”.
[[[zdjecie,2742,prawa]]] 1500 osób zgromadzonych we wnętrzach imponującego Le Grand Palais w Paryżu uczestniczyło w prezentacji telewizorów CINEMA 3D — pierwszych, jakie uzyskały oficjalny certyfikat „Flicker-Free” (bez efektu migotania), wyposażonych w wygodne okulary polaryzacyjne bez baterii. Większa jasność obrazu, możliwość oglądania z wielu miejsc w sali oraz szeroki kąt widzenia pozwalają widzom wspólnie oglądać filmy 3D w szerokim gronie rodziny lub przyjaciół. „Związek między technologią CINEMA 3D i przemysłem rozrywkowym jest całkowicie naturalny” — dodał Kyung-hoon Byun. „Dlatego pojawimy się także w przyszłym miesiącu na Festiwalu Filmowym w Cannes. Stanowi to część naszej szerszej kampanii bezpośredniego informowania klientów o znacznych postępach w technologii 3D”.
[[[zdjecie,2741,lewa]]] Rozwiązania LG CINEMA 3D pojawiły się na rynku, który w pierwszym roku obecności technologii 3D nie rozwijał się zbyt intensywnie. W 2011 r. spodziewany jest jednak jego istotny wzrost. Niemal wszystkie modele telewizorów 3D dostępne w ubiegłym roku wymagały okularów migawkowych. W modelach z linii CINEMA 3D zastosowano technologię Film Patterned Retarder (FPR), która umożliwia rozwiązanie problemów związanych z korzystaniem ze wcześniejszych wersji odbiorników 3D. Podstawą technologii CINEMA 3D jest zastosowana przy ekranie warstwa polaryzacyjna, która dzieli obraz na płaszczyzny przeznaczone dla lewego i prawego oka. Płaszczyzny te są następnie łączone za pomocą specjalnych okularów CINEMA 3D. Obraz trójwymiarowy pozbawiony jest efektu migotania (potwierdzono to certyfikatami europejskich organizacji TÜV oraz Intertek) i zakłóceń, dzięki czemu widz nie odczuwa zawrotów głowy i zmęczenia wzroku, który pojawia się w przypadku okularów migawkowych.
[[[zdjecie,2738,prawa]]] Okulary LG CINEMA 3D nie zawierają elementów elektronicznych i ruchomych. Ich waga nie przekracza 16 gramów, można je zatem wygodnie nosić nawet przez dłuższy czas. Koszt okularów to ok 10 USD (ok. 30 zł), zatem całe rodziny albo grupy przyjaciół mogą teraz wspólnie oglądać filmy 3D. O tej istotnej kwestii wspomniano podczas ostatniej konferencji Narodowego Stowarzyszenia Nadawców (National Association of Broadcasters — NAB) w Las Vegas. James Cameron, reżyser filmu „Avatar”, stwierdził, że tanie i lekkie okulary polaryzacyjne muszą stać się standardem w branży telewizji 3D, aby rozwiązania te zostały w pełni zaakceptowane przez klientów. Ponieważ miliony widzów korzystają z okularów korekcyjnych, specjalne nakładki 3D oferowane przez firmę LG stanowią dla nich znakomite rozwiązanie, niedostępne w przypadku systemów telewizji 3D stosujących ciężkie, skomplikowane okulary migawkowe.
Dodatkowym elementem podnoszącym jakość obrazu jest cienka warstwa Light Boost, która umożliwia uzyskanie pełnej jasności wyświetlanych obrazów 3D. Szeroki kąt widzenia i możliwość swobodnego wyboru miejsca oglądania sprawiają, że telewizory CINEMA 3D są idealnym rozwiązaniem dla grup widzów — mogą oni siedzieć lub leżeć w dowolnym miejscu przed ekranem. Technologia CINEMA 3D pozwala rozwiązać problem braku treści 3D występujący w przypadku wcześniejszych telewizorów. Dzięki nowej, zaawansowanej funkcji konwersji obrazu 2D na 3D telewizory CINEMA 3D mogą w czasie rzeczywistym prezentować najwyższej jakości materiały trójwymiarowe. Widzowie zatem nigdy już nie będą uskarżać się na brak treści 3D.
Premiera LG CINEMA 3D otwiera nową erę w telewizji 3D i wprowadza technologię 3D w nowy okres, który znacznie przyspieszy rozwój i upowszechnianie się telewizorów 3D w domach na całym świecie.