agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
MIKROplastik, MAKRO zagrożenie
Microplastic illustration

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

SPRZĘT RTV / Inne / 2019-07-18 11:50:08

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Plastikowe przedmioty towarzyszą nam każdego dnia. Mimo, że jesteśmy coraz bardziej świadomi stopnia zanieczyszczenia naszego środowiska przez tworzywa sztuczne, to dopiero poznajemy skalę problemu wynikającą z procesu ich rozkładu. Eksperci
z Blueair, szwedzkiej firmy zajmującej się oczyszczaniem powietrza, wskazali
10 sposobów, jak skutecznie ograniczyć liczbę mikroplastiku w domu.


Mikroplastik to fragmenty tworzyw sztucznych o średnicy między 5 milimetrów a 0,1 mikrometra. Jego istotnym źródłem są przedmioty codziennego użytku, takie jak torebki foliowe, zabawki, pasty do zębów, czy też kosmetyki. Jest też obecny
we włóknach syntetycznych wykorzystywanych przy produkcji odzieży oraz tekstyliów. Pod wpływem temperatury, światła czy tarcia plastik ulega defragmentacji.


Badania opublikowane przez Fernando Pessoa University w Portugalii wskazują, że codziennie wdychamy do 130 drobnych plastikowych cząstek.[1] Wraz z powietrzem, mikroplastik dostaje się do płuc, gdzie może wywoływać zmiany w drogach oddechowych. Nasz organizm nie jest w stanie się go pozbyć - mikroplastik jest biologicznie trwały. Część drobinek przenika do układu krwionośnego, co może powodować liczne choroby naczyniowe. Ponadto, w dużych stężeniach mikroplastik może być przyczyną zakażenia i wpływać negatywnie na układ nerwowy
i immunologiczny.


Ze względu na wszechobecność plastikowych przedmiotów w naszych domach, wskaźnik zanieczyszczenia mikroplastikiem wewnątrz mieszkań jest wyższy niż
na zewnątrz.


Na kontakt z tymi zanieczyszczeniami najbardziej narażone są małe dzieci, które ze względu na większą aktywność oddychają szybciej i pobierają więcej powietrza
w stosunku do masy ciała. Poza tym, niemowlęta i małe dzieci bawią się plastikowymi zabawkami, często je gryząc.


Najlepszym sposobem ograniczenia zagrożenia mikroplastikami jest zmniejszenie ich źródła: kupujmy mniej plastikowych przedmiotów, używajmy toreb wielokrotnego użytku i nie używajmy plastikowych słomek. Filtrujmy też powietrze w swoim otoczeniu. Wszystkie oczyszczacze powietrza Blueair oparte są na technologii podwójnej filtracji, HEPASilent ™, która wychwytuje nawet najmniejsze cząstki o wielkości 0,1um, w tym wirusy, bakterie i mikroplastik.


Blueair apeluje, aby globalnie rozwiązać problem, jakim stała się obecość mikroplastików w powietrzu. Niezbędne jest też szerzenie wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą wszechobecność tworzyw sztucznych. Istnieje również zapotrzebowanie na badania dotyczące wpływu mikroplastiku na kondycję zdrowotną człowieka. Zadbajmy o nasze zdrowie i naszą planetę.


Więcej informacji: https://www2.blueair.com/se/campaign/microplastic


Oto 10 metod, które skutecznie pomogą ograniczyć mikroplastik w Twoim domu.

1.     Zadbaj o właściwą wentylację - stężenie mikroplastiku jest znacznie wyższe wewnątrz mieszkań niż na zewnątrz.

2.     Wykańczając mieszkanie lub dom wybierz podłogę z drewna lub płytek ceramicznych – unikaj podłóg winylowych czy linoleum.  

3.     Postaraj się, aby meble w twoim domu były z naturalnych materiałów.

4.     Unikaj wykładzin i dywanów, w których gromadzą się zanieczyszczenia.

5.     Odkurzaj regularnie. Mikroplastiki osadzają się na podłodze w postaci kurzu.

6.     Unikaj syntetycznych ubrań. Zawarte w nich plastikowe włókna podczas prania dostają się do wody. Wybieraj naturalne tkaniny.

7.     Nie kupuj plastikowych zabawek. Zastąp je drewnianymi lub zrobionymi
z kauczuku.

8.     Stosuj kosmetyki niezawierające mikrogranulatów.

9.     Zredukuj ilość plastiku w domu, np. poprzez picie filtrowanej wody z kranu.

10.  Umieść oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu. Wszystkie oczyszczacze powietrza Blueair do użytku domowego i profesjonalnego usuwają unoszący się w powietrzu mikroplastik.


Artykuły dodatkowe:

·         https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lanplh/PIIS2542-5196(17)30121-3.pdf

·         https://www.researchgate.net/publication/321299826_Airborne_microplastics_Consequences_to_human_health

·         https://hal-enpc.archives-ouvertes.fr/hal-01195546

 

***
Blueair jest jednym z wiodących producentów oczyszczaczy powietrza oferujący zarówno rozwiązania do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Założona 1996r. w Szwecji firma Blueair dostarcza innowacyjne, najlepsze w swojej klasie, zrównoważone produkty i usługi w ponad 60 krajach na całym świecie. Urządzenia Blueair łączą w sobie niezrównaną wydajność, innowacje technologiczne i pasję szwedzkiego wzornictwa. Blueair jest częścią rodziny marek Unilever. Więcej informacji: https://www.blueair.com/pl.

 

 

 

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468584417300119

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe