

Moc w dobrej cenie: Jak mądrze wybrać laptop poleasingowy lub z drugiej ręki?
Zakup laptopa z drugiej ręki może być dobrym sposobem na oszczędności bez jednoczesnej rezygnacji z wysokiej wydajności. Pamiętajmy bowiem, że wiele modeli, zwłaszcza tych poleasingowych, pochodzi z segmentu biznesowego. To zaś oznacza, że są to komputery nie tylko solidnie wykonanie, ale i mające dobre parametry. Aby stać się jednak posiadaczem takiego sprzętu, powinny wiedzieć na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek!
Stan techniczny i historia urządzenia
Podstawą każdego zakupu laptopa poleasingowego jest bez wątpienia ocena jego stanu technicznego. Należy więc sprawdzić:
- Procesor i pamięć RAM, odpowiadając sobie na pytanie, czy dane parametry odpowiadają naszym wymaganiom;
- Dysk twardy - SSD zapewnia znacznie lepszą wydajność niż HDD;
- Stan klawiatury i touchpada - zwróćmy tu szczególnie uwagę na to, czy nie ma tu śladów nadmiernego zużycia;
- Ekran - i tu należy ocenić jego stan, zwłaszcza, czy nie występują martwe piksele czy przebarwienia;
- Bateria - dowiedzmy się, jak długo jest w stanie utrzymać laptop przy pracy na zasilaniu akumulatorowym;
- Pamiętajmy, by zapytać sprzedawcę o historię urządzenia.
Optymalny wybór dla różnych zastosowań
Laptopy poleasingowe są chętnie wybierane do różnych zastosowań, ale nie każdy z nich sprawdzi się w każdych warunkach, dlatego też warto dopasować sprzęt do własnych potrzeb.
Do pracy biurowej najlepiej nadają się lekkie ultrabooki z procesorem Intel Core i5/i7 oraz 8 GB RAM. Solidniejszy laptop trzeba wybrać, jeśli zamierzamy używać na nim programów graficznych. Tutaj odpowiednie są modele z dedykowaną kartą graficzną i matrycą IPS. Co dla studentów? W sam raz będą kompaktowe komputery z długim czasem pracy na baterii. Jeszcze coś innego potrzeba dla graczy. W tym przypadku doskonale zdają egzamin laptopy z mocnym GPU i szybkim procesorem.
Bezpieczeństwo zakupu i gwarancja
Co równie istotne, kupując laptopa poleasingowego, warto zwrócić uwagę na warunki gwarancji. Renomowani sprzedawcy oferują 3-12 miesięcy gwarancji, co eliminuje dość znacząco ryzyko zakupu wadliwego sprzętu. Bezpieczny zakup to przede wszystkim upewnienie się, że laptop nie ma żadnych blokad administracyjnych czy ukrytych usterek. Dobrym pomysłem jest też wybór modeli oferowanych przez sprawdzone platformy sprzedażowe.
źródło: agdrtv24.pl
