agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Monitoring wizyjny  w popularnych miejscowościach turystycznych
Huntington Beach

Monitoring wizyjny w popularnych miejscowościach turystycznych

INNE / Bezpieczeństwo IT / 2018-09-14 13:56:32

Obok ceny i walorów krajoznawczych, kluczowym aspektem planowania pobytu jest komfort wynikający
z poczucia bezpieczeństwa zarówno w miejscu zakwaterowania, jak i w najbliższej okolicy. Rozumieją to zarówno przedstawiciele branży turystycznej, jak i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne, inwestując w nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego. A ten – jak się okazuje – może też służyć funkcjom promocyjnym.

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Jednym z dostawców takich systemów jest Axis – firma, która ma w swoim portfolio wiele wdrożeń w zakresie monitoringu wizyjnego na świecie oraz w Polsce. Wszystkim realizacjom przyświeca misja, aby projektować
i dostarczać rozwiązania na miarę, poszukując takiej wartości dodanej, która wpisze się w kluczowe potrzeby klienta. Dzięki takiemu podejściu Axis skutecznie zrealizował projekty dla kalifornijskiego Huntington Beach, Wejherowa i jednego z zakopiańskich hoteli. 

W Kaliforni  - monitoring plażowy

Miasto Huntington Beach (HB) w Kalifornii, liczące 200 000 mieszkańców, słynie nie tylko ze słonecznych, szerokich plaż i promenady wzdłuż Main Street, ale też z bogatego kalendarza lokalnych wydarzeń. Wraz
z rozwojem ruchu turystycznego lokalne władze zainwestowały w taki system dozoru wizyjnego, który skutecznie wesprze policję zarówno w bieżącej obserwacji, jak i podczas czynności dochodzeniowych. Oferta Axis okazała się najlepsza, zwłaszcza z tego względu, iż polegała całkowicie na instalacji bezprzewodowej (światłowodowa infrastruktura nie wchodziła w grę).  We współpracy z partnerami szwedzka firma zamontowała w kluczowych lokalizacjach wzdłuż promenady, głównej ulicy i molo kamery sieciowe PTZ z funkcją obrotu, pochylenia i zbliżenia, takie jak: AXIS Q6034-E, AXIS P3363-E i AXIS P3364-E. Rozwiązanie to pozwoliło na pokrycie dużego obszaru i obserwację wielu szczegółów. Ustawiono je tak, aby wyświetlały całą trasę w celu przechwytywania wielu scen w górę i w dół ulicy na zasadzie rotacji.  Każda kamera została również podłączona do bezprzewodowego urządzenia RADWIN, które przesyła wideo do siedziby policji bez strat w jakości. Materiał jest natomiast zarządzany centralnie z Genetec Security Center - zunifikowanej platformy,  która łączy monitoring wideo z innymi systemami bezpieczeństwa. Co ważne, otwarta architektura API kamer pozwala montować bezproblemowo inne, nowe komponenty monitoringu. Dane statystyczne policji potwierdziły, że monitoring przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, a zarazem komfortu turystów. Wdrożenie okazało się na tyle skuteczne, że miasto rozpoczęło kolejną fazę projektu, dodając kilkanaście kolejnych kamer w innych miejscach.

Tymczasem w Wejherowie 

Podążając za światowym trendem, także polskie ośrodki poszukują w systemach monitoringu sieciowego nowoczesnych form reklamy i zwiększania swojej obecności w Internecie. Axis, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, zarówno unowocześnia systemy monitoringu turystycznego, jak i przystosowuje go do komunikacji promocyjnej. W Polsce, we współpracy z Zink Serwis, dzięki produktom Axis, na popularnej platformie www.webcamera.pl każdy może zobaczyć w czasie rzeczywistym najatrakcyjniejsze miejsca w Polsce – renesansowy rynek w Sandomierzu, średniowieczny układ urbanistyczny rynku w Skierniewicach, plażę
w Mielnie, zakopiańskie Krupówki czy stok narciarski w Przemyślu. Cyfrowe oko kamery Axis przenosi nas na chwilę w różne lokalizacje, zachęcając do podróży.

Wśród wielu podobnych realizacji warto zwrócić uwagę na projekt „Zobacz Wejherowo”, który został zrealizowany dzięki wydajnym, sieciowym kamerom HD od Axis, m.in. AXIS P1344, kopułkowej PTZ AXIS P5534, czy AXIS Q1755. Kamery te – oprócz swojej podstawowej roli, czyli zapewnienia bezpieczeństwa - pozwalają tysiącom ludzi z całego świata oglądać miasto w sieci 24 godziny na dobę na wspomnianym portalu www.webcamera.pl oraz na specjalnie utworzonej stronie - www.zobaczwejherowo.pl. Dzięki wykorzystaniu technologii sieciowej rejestracji obrazu i wysokiej przepustowości łącz obraz z danej kamery może oglądać jednocześnie nawet kilkanaście tysięcy osób.

Wojciech Dzieliński z Urzędu Miejskiego w Wejherowie tak podsumowuje współpracę z Axis: Od kilku lat nosiliśmy się z zamiarem uruchomienia systemu wizyjnego ukierunkowanego na potrzeby promocyjne miasta. Za radą Zink Serwis zdecydowaliśmy się na instalację sieciowych kamer Axis, które będą obserwować rynek czy też Filharmonię. Rezultaty, jakie odnotowaliśmy, skłaniają nas ku szybkiej rozbudowie instalacji o kolejne kamery. Nie ulega wątpliwości, że Internet to znakomite narzędzie promocji miast, a sieć i odpowiednia kamera to podstawa wydajnych i skutecznych systemów monitoringu, które tę promocję umożliwiają.

A w Zakopanem

Kamery Axis stały się bazową infrastrukturą bezpieczeństwa dla pięknie ulokowanego, nowopowstałego hotelu Aquarion dysponującego 136 pokojami, salami konferencyjnymi i Aquaparkiem. Dzięki dogodnemu położeniu oraz słynnemu kompleksowi SPA ośrodek ten należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w stolicy Tatr. Biorąc pod uwagę potrzeby bezpieczeństwa, a także komfort gości, ambicją zarządcy obiektu była instalacja efektywnego i elastycznego w obsłudze systemu dozoru oraz wpasowanie go w dyskretny design hotelu, w którym urządzenia monitoringu nie powinny zwracać na siebie uwagi.

Spośród różnych wariantów wybrano urządzenia z serii M. System telewizji dozorowanej hotelu Aquarion został ostatecznie zrealizowany na bazie trzech głównych typów urządzeń. Wewnątrz hotelu, w ciągach komunikacyjnych oraz w wybranych pomieszczeniach zainstalowano stałopozycyjne kamery kopułkowe, typu AXIS M3045-V. Na zewnątrz, do obserwacji wszystkich wejść hotelu oraz terenu przyległego wraz z parkingiem zainstalowano kamery typu bullet AXIS P1425-E, wyposażone w zdalnie regulowany obiektyw (zoom i focus). Również na zewnątrz umieszczono kamery obrotowe AXIS Q6035-E oraz AXIS Q6055-E, te jednak pozwalają na bardziej szczegółowym podgląd otoczenia. Dzięki wysokim parametrom technicznym pozwalają one szybko i sprawnie uzyskać obraz o bardzo wysokiej szczegółowości zarówno osób, jak i obiektów. Jak wspomina Krzysztof Durlak - dyrektor realizacji kontraktów w DG ELPRO (partner Axis) – Pogodzenie wymogów bezpieczeństwa z prywatnością gości hotelowych było niemałym wyzwaniem, na szczęście modele Axis spełniały wszystkie wymogi inwestora”.

Zaletą systemów Axis jest elastyczność i każdorazowe dostosowywanie się do potrzeb klienta. Dzięki współpracy z lokalnymi partnerami stają się one użyteczne zarówno w zakresie kluczowej funkcji zapewniania bezpieczeństwa przestrzeni i obiektów, w tym  na użytek działań służb, ale też mają dodatkowe zastosowanie dla narzędzi promocyjnych. Niemałe znaczenie ma też wzornictwo Axis, czerpiące z najlepszych szwedzkich wzorców, które jest na tyle stonowane, że wpasowuje się w różnorodną architekturę i estetykę.

Dodatkowe informacje o firmie Axis Communications:

Informacje o Axis Communications

Axis oferuje innowacyjne rozwiązania z zakresu zabezpieczeń, które umożliwiają kształtowanie inteligentniejszego i bezpieczniejszego świata. Jako światowy lider rynku sieciowych systemów wizyjnych, Axis wyznacza kierunki rozwoju branży przez nieustanne wprowadzanie nowatorskich produktów sieciowych opartych na otwartych platformach oraz zapewnia klientom wartościowe rozwiązania za pośrednictwem globalnej sieci partnerów. Axis prowadzi długofalową współpracę z partnerami zapewniając im wiedzę oraz przełomowe produkty sieciowe przeznaczone zarówno na istniejące, jak i nowe rynki.  Axis zatrudnia około 2600 dedykowanych pracowników w ponad 50 krajach świata, wspieranych przez sieć ponad  90 000 partnerów. Firma została założona w 1986 roku i jest notowana na sztokholmskiej giełdzie NASDAQ pod symbolem AXIS. Więcej informacji o firmie Axis można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.axis.com.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe