Monitory BenQ Eye-care z niemigoczącym podświetlaniem LED - Flicker-free (wideo)
Nowe monitory zwiększają komfort, przyjemność oraz wydajność pracy dzięki rozwiązaniom technicznym minimalizującym zmęczenie spowodowane długotrwałą koncentracją wzroku na ekranie monitora. Z nowych rozwiązań mogą korzystać nie tylko użytkownicy komputerów stacjonarnych - wymieniając monitor, ale i użytkownicy laptopów, podłączając nowe monitory BenQ jako dodatkowy ekran zewnętrzny, wtedy gdy pracują w biurze lub w domu. Przyjazne dla wzroku rozwiązania techniczne BenQ to m.in. Flicker-free, Senseye® Reading Mode, Eye Protector Sensor i inne rozwiązania zwiększające ergonomię pracy oraz cyfrowy kabel sygnałowy HDMI lub DVI, dołączany jako standardowe wyposażenie w niektórych modelach.
Migotanie (ang. flicker, flashing effect) to termin określający postrzeganie przez człowieka szybkich i zwykle znacznych zmian jasności emitującego światło obiektu jakim jest np. ekran monitora. Długotrwałe obserwowanie migoczącego obiektu - nawet jeśli go praktycznie nie zauważamy (migotania) czyli mającego częstotliwość ponad 50 Hz (zmian na sekundę) - powoduje zmęczenie wzroku i może powodować bóle głowy oraz utrudniać koncentrację czyli powodować ogólne zmęczenie.
Historycznie patrząc, migotanie monitorów praktycznie przestało być problemem od momentu gdy odświeżanie obrazy w monitorach CRT (ang. Cathode Ray Tube) czyli ze „szklaną bańką” zaczęło się odbywać z częstotliwością 72 Hz (norma TCO 92). W monitorach LCD z podświetlaniem CCFL czyli elektroluminescencyjnym (ang. Cold Cathode Fluorescent Lamp) migotania też praktycznie nie było, a dokładniej występowało w minimalnym stopniu, co nie było uciążliwe. Wynika to z faktu, że co prawda zmniejszanie jasności ekranu odbywała się podobnie, poprzez włączanie i wyłączanie lamp CCFL ale czas przejścia od stanu pełnej jasności do pełnej ciemności jest dużo dłuższy - dzięki tzw. bezwładności luminoforu, którym pokryta jest od wewnątrz lampa CCFL.
Problem migotania powrócił z pojawieniem się monitorów z podświetlaniem diodami LED, a szczególnie z chwilą umożliwienia użytkownikowi zmniejszania jasności ekranu. Efekt migotania ekranu tylko wtedy gdy użytkownik sam zmniejszy jasność ekranu lub monitor automatycznie - jeśli jest wyposażony w odpowiedni czujnik - dostosuje jasność ekranu (podświetlenia) do oświetlenia zewnętrznego w pomieszczeniu, w którym pracuje. Migotanie wynika z prostego faktu, że zmniejszenie jasności ekranu podświetlanego diodami LED uzyskujemy nie poprzez zmniejszenia jasności świecenia poszczególnych diod tylko poprzez ich naprzemienne włączanie i wyłączanie z częstotliwością ok. 200 Hz przy minimalnym zmniejszeniu jasności ekranu. Efekt ten potęguje fakt, iż diody LED mają praktycznie tylko dwa stany 0% i 100% jasności. Co więcej, przejście od pełnej jasności do pełnej ciemności jest natychmiastowe.
Jak sprawdzić czy monitor miga?
Są dwa bardzo proste sposoby sprawdzenia czy posiadany monitor miga: z pomocą domowego wentylatora lub smartfona. Wentylator - patrzymy na ekran monitora poprzez obracające się łopatki wentylatora (Uwaga: lepiej dmuchać na monitor a nie w oczy, bo mogą łzawić) i jednocześnie zmieniamy jasność podświetlania. Przy maksymalnej jasności nie widać łopatek wentylatora. W miarę zmniejszania jasności widać je coraz wyraźniej - patrz prawy obrazek.
34Smartfon - uruchamiamy aplikację do filmowania i na ekranie smartfona obserwujemy ekran monitora. Przy maksymalnej jasności obraz wygląda normalnie - jest stabilny. W miarę zmniejszania jasności pojawiają się czarne poziome, przesuwające się pasy o coraz większej szerokości - patrz prawy obrazek. Jeśli w pierwszej chwili ich nie widać, to trzeba zbliżyć się lub oddalić od ekranu.
BenQ Flicker-free LED czyli brak migotania
Dla wyeliminowania migotania w swoich monitorach LED BenQ zmienił sposób zasilania podświetlania. Zamiast powszechnie używanego, tańszego zasilania pulsacyjnego (ang. PWM - Pulse Width Modulation) zastosowano droższe i bardziej skomplikowane technicznie, zasilanie prądem stałym (ang. DC - Direct Current). 27 calowy Monitor BenQ GW2760HS jest pierwszym dostępnym w Polsce monitorem z rodziny Eye-Care Flicker-free.
Więcej niż brak migotania
Nowe monitory są przyjazne dla wzroku (ang. Eyegonomic) także dzięki zastosowaniu kilku innych rozwiązań zwiększających komfort pracy.
- tryb Senseye® Reading Mode - czyli tryb czytania, automatycznie zmieniający jasność, kontrast, ostrość oraz temperaturę barwową (na cieplejszą) tak by czytanie tekstów na ekranie było mniej uciążliwe i podobne do czytania teksty drukowanego na papierze;
- czujnik natężenia światła otoczenia (ang. Automatic Eye-Protect Sensor), który automatycznie optymalizuje jasność podświetlania ekranu zależnie od jasności w pomieszczeniu;
- regulacja położenia i pochylenia ekranu (ang. Height Adjustment Stand - HAS) - różny zakres regulacji zależnie od modelu - umożliwia ustawienie wysokości i pochylenia ekranu zgodnie z upodobaniami użytkownika. Możliwy jest również - także nie we wszystkich modelach - obrót ekranu aż do ustawienia w pionie (ang. pivot);
- funkcja przypominania o odpoczynku (ang. Smart Reminder) - w wybranych modelach - co określoną przez użytkownika liczbę minut wyświetla na ekranie komunikat o konieczności zrobienia przerwy w pracy, by nie tylko dać wytchnienie oczom ale i zwiększyć efektywność pracy;
- przeciwodblaskowy, matowy ekran (ang. Anti-Glare Display) - pozwala uniknąć uciążliwych odblasków np. lamp sufitowych na ekranie.
źródło: benq/agdrtv24.pl