Montaż uchwytu do telewizora — czego unikać, by nie narażać się na dodatkowe koszty
Zakup nowego telewizora to duża radość, ale też dodatkowe wyzwania związane z odpowiednim dopasowaniem go do wystroju wnętrza, a przede wszystkim ustawieniem go w odpowiednim miejscu. Coraz częściej, w celu optymalizacji przestrzeni salonu decydujemy się na montaż telewizora do ściany. W tym celu niezbędny będzie zakup, a następnie instalacja uchwytu w ścianie. Jak to zrobić, by uniknąć stresów, zaoszczędzić czas i pieniądze? Sprawdzamy.
Jak wybrać idealny uchwyt do telewizora?
Zacznijmy od najważniejszego, czyli doboru uchwytu odpowiedniego dla naszego telewizora. Uchwyt ścienny do telewizora powinien być przede wszystkim dopasowany do rozmiaru i wagi telewizora. To priorytet i od tego należy zacząć poszukiwania uchwytu, który - źle dopasowany - nie tylko może wpłynąć negatywnie na stabilizację telewizora, ale nawet na uszkodzenie kosztownego sprzętu.
Kwestie estetyczne nie są aż tak istotne - w końcu uchwyt będzie praktycznie niewidoczny. Jest jednak jeszcze jednak kwestia, którą warto przeanalizować przed dokonaniem zakupu. Mówimy tu standardzie VESA. To międzynarodowy standard, który określa uniwersalny dla wszystkich telewizorów rozstaw śrub montażowych. Jeśli zatem wybierzemy uchwyt zgodny ze standardem VESA, jak na przykład uchwyt wieszak do telewizora TV 26-65 cali, a dodatkowo jest on zgodny z rozmiarami i wagą naszego TV, możemy być spokojni o niezawodność systemu mocującego.
Montaż uchwytu - jak zrobić to dobrze?
Czas na sam proces montażu. Jak przymocować uchwyt do ściany, by mieć pewność, że telewizor zainstalowany na ścianie pozostanie tam tak długo, jak sobie tego zażyczymy? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie, jednak musimy skupić się na precyzyjnym wymiarowaniu, które w późniejszym momencie zapewni nam sukces. Przede wszystkim zacznijmy od wyboru odpowiedniego miejsca montażu. Miejsce to powinno być w odpowiedniej odległości od kanapy, uwzględniając także bliskość źródła energii, oraz odpowiednią wysokość.
Następnie, po zakupie odpowiedniego uchwytu za pomocą poziomicy i ołówka wyznaczmy odpowiednie miejsca wiercenia otworów. Kolejny krok? Oczywiście wywiercenie otworów w ścianie w zgodzie z wyznaczonymi miejscami oraz wykorzystanie śrub i kołków rozporowych, które pomogą nam przymocować uchwyt do ściany, a następnie sam telewizor do uchwytu, testując jego stabilność i upewniając się, że wszystko jest dokręcone w możliwie jak najlepszy sposób. Sam montaż z łatwością wykonamy, wykorzystując instrukcję dostarczoną przez producenta.
Czego unikać podczas montażu uchwytu do telewizora?
Każdy sprzęt AGD RTV, w tym również telewizor musi być odpowiednio przemyślany nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale też miejsca jego postawienia lub zamontowania. Szczególnie istotne jest to w przypadku telewizorów wieszanych na ścianach cechujących się nieco mniejszą stabilnością. Przykład? Ściana gipsowo-kartonowa, do której koniecznie należy zastosować specjalne kołki rozporowe, a także, dla pewności, specjalne płyty wzmacniające. O wyborze uchwytu nie musimy chyba ponownie wspominać - przeciążenie uchwytu będzie bardzo ryzykownym przedsięwzięciem, które najpewniej skończy się nieszczęśliwym wypadkiem.
Jakie błędy jeszcze możemy popełnić podczas montażu uchwytu? Montowanie uchwytu z już zainstalowanym w nim telewizorem. Niestety niektórzy wpadają na pomysł zamiany kolejności, który również nie może skończyć się dobrze. Rozwiązanie? Dokładne kierowanie się instrukcją producenta uchwytu i możliwie jak najlepsze zabezpieczenie miejsca, w którym telewizor będzie umieszczony.
źródło: agdrtv24.pl