agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Możliwości kariery w informatyce — miejsca pracy dla specjalistów

Możliwości kariery w informatyce — miejsca pracy dla specjalistów

SPRZĘT RTV / Stacje dokujące / 2023-03-27 07:31:48

Kończył studia informatyczne i nie wiesz co dalej? Wybierz karierę, która odpowiada twoim umiejętnościom i zainteresowaniom. Przejrzyj naszą listę, która pomoże ci w wyborze.

10 najlepszych ofert rozwoju kariery dla absolwentów informatyki

Technologie komputerowe to obecnie integralna część naszego życia, więc jeśli posiadasz umiejętności informatyczne, to z pewnością przydadzą się one w wielu dziedzinach. Technologie informatyczne są wykorzystywane dzisiaj przez nas w pracy, w domu, służą one zabezpieczeniu naszych danych w bankach, Spin City kasyno, innych platformach hazardowych online i witrynach internetowych.

Możliwości pracy w informatyce różnią się w zależności od stopnia twojego wykształcenia, specjalizacji i jak wszędzie, doświadczenia, które już zdobyłeś. Absolwenci informatyki mogą zajmować się programowaniem, tworzeniem kodu i stron internetowych, ale także mogą pracować jako analityk aplikacji, twórca gier, analityk danych i systemów, tester czy też projektant stron internetowych.

Poniżej przedstawimy ci 10 najlepszych miejsc pracy dla absolwentów informatyki oraz doświadczonych profesjonalistów z dziedziny technologii komputerowych:

 • Programista,
 • Webmaster,
 • UX Designer,
 • Deweloper aplikacji mobilnych,
 • Analityk cyberbezpieczeństwa,
 • Manager Projektów Informatycznych,
 • Analityk danych,
 • Twórca gier online,
 • Inżynier AI,
 • Inżynier oprogramowania.

Programista

Zadaniem programistów jest tworzenie i rozwój stron internetowych, programów i wszelkich aplikacji, które działają na naszych komputerach. Osoba, która posiada już doświadczenie w pracy programisty, z łatwością może znaleźć dobrze płatną pracę w branży. W pracy programisty również ważne są umiejętności interpersonalne, umożliwiające współpracę z innymi ludźmi przy wspólnych projektach.

Webmaster

Webmaster to również programista, który koncentruje się przede wszystkim na tworzeniu kodu oraz budowaniu strony internetowej. Głównym zadaniem webmasterów jest pisanie kodu w jednym lub kilku językach programowania, planowanie i prototyp nowych aplikacji. Obecnie webmasterzy skupiają się wyłącznie na bazowym oprogramowaniu i bazach danych. Niektórzy natomiast pracują dodatkowo nad interfejsem strony i jej wizualizacją.

UX Designer

UX projektanci są odpowiedzialni za tworzenie odpowiednich doświadczeń użytkowników, korzystających ze stron internetowych lub aplikacji. Ich zadaniem jest zadbanie o to, aby używanie aplikacji było dla nas przyjemne, wydajne i satysfakcjonujące.

UX designer jest zaangażowany w projektowanie produktów i aplikacji dla określonych grup docelowych, które należy zrozumieć i stworzyć najbardziej odpowiedni dla nich produkt. Tak, aby spełniał on wszystkie potrzeby klientów.

Deweloper aplikacji mobilnych

Zadania deweloperów aplikacji mobilnych są podobne do pracy programista, z tym że pierwsi zajmują się tworzeniem, kodowaniem i projektowaniem wyłącznie mobilnych dodatków. Dobry deweloper aplikacji mobilnych powinien znać podstawy kodowania oraz oba języki programowania dla iPhone (Objective-C) i Androidów (Java). Jako programista musisz nie tylko napisać kod dla aplikacji, ale też wyjaśnić, jakie działania ma wykonywać dany program oraz ustalić jego szczegółową specyfikację poprzez rozmowy z klientami.

Analityk cyberbezpieczeństwa

Analitycy bezpieczeństwa są odpowiedzialni za wprowadzanie systemów bezpieczeństwa i ochronę sieci komputerowych. Do zadań analityków należy monitorowanie sieci i systemów, wykrywanie zagrożeń bezpieczeństwa i wirusów. Od pracy analityka zależy bezpieczeństwo całej firmy czy też instytucji, dlatego powinni oni:

●       Zawsze być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w zakresie bezpieczeństwa.

●       Szybko i efektywnie badać i oceniać pojawiające się zagrożenia w cyberprzestrzeni

●       Planować przywracanie danych przy awarii i tworzyć plany awaryjne na wypadek ataków hakerskich czy innych naruszeń.

Manager Projektów Informatycznych

Menedżerowie projektów IT są odpowiedzialni za planowanie, składanie budżetu i całościową realizację celów oraz inicjatyw firmy. Menedżer projektów informatycznych, jak każdy inny menedżer powinien posiadać silne zdolności organizacyjne i liderskie. Jako menedżer będzie on odpowiedzialny za kierowanie zespołem, zatrudnianie nowym osób, przydzielanie zadań oraz podejmowanie decyzji na korzyść firmy i projektu.

Analityk danych

Analityk danych zajmuje się badaniem i analizowaniem liczb oraz danych, a następnie tłumaczeniem, jak je można wykorzystać do rozwiązania pewnych problemów, poprawienia wyników firmy lub śledzenia działalności jako takiej. Analiza danych jest wykorzystywana do tworzenia wykresów, tabeli i raportów. Dani specjaliści są poszukiwani we wszystkich sektorach, nie tylko IT, lecz takich jak bankowość, farmacja, produkcja, biznes, finanse, edukacja i konsulting.

Dobry analityk musi być bardzo detaliczny i zwracać uwagę na każdy szczegół. Musi on nie tylko rozumieć dane, ale też umiejętnie wytłumaczyć ich znaczenie innym osobom poprzez przejrzystą komunikację i wizualną prezentację.

Twórca gier online

Twórcy gier zajmują się programowaniem i kodowaniem twoich ulubionych gier na komputer, konsole, tablety i telefony. Zadaniem programistów gier jest stworzenie wysokiej jakości kodu przy użyciu języków programowania, przeprowadzanie przeglądu kodu, a także jego aktualizacja. W dużych firmach zajmujący się grami twórcy skupiają się na określonym obszarze programowania, podczas gdy w mniejszych biurach do zadań programisty często też należy projektowanie gier.

Inżynier AI

Al, czyli sztuczna inteligencja, to dziedzina komputerowa, która również poszukuje wielu specjalistów do pracy, aby się rozwijać. Inżynier Al tworzy, testuje i rozwija systemy komputerowe, których zadaniem jest naśladowanie ludzkiej inteligencji w systemach komputerowych. Inżynier Al oprócz programowania musi się znać na statystyce, algebrze liniowej i teorii prawdopodobieństwa.

Inżynier oprogramowania

Rola inżyniera oprogramowania polega na pisaniu programów diagnostycznych oraz projektowaniu i pisanie kodu dla systemów operacyjnych. W dobie postępu technologicznego systemy ciągle się zmieniają i należy je ulepszać, aby spełniały określone potrzeby. Twoim celem jest zapełnienie im wydajności oraz analizowanie przyszłych wymagań użytkowników.

Jeśli żadna z powyższych prac ci nie odpowiada, wiedz, że po ukończeniu informatyki są jeszcze inne opcje, takie jak administrator sieci i baz danych czy redaktor techniczny. Możesz także kontynuować karierę w nauczaniu, szkoleniu, dziennikarstwie i w zasadzie każdej innej branży, która wykorzystuje technologie komputerowe.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
 • agdrtv24
 • pięknydom24
 • informacje branżowe