agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego laptopa dla nauczyciela?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego laptopa dla nauczyciela?

SPRZĘT KOMPUTEROWY / Laptopy / 2023-08-17 14:11:47

Bycie nauczycielem to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Tak jak od wielu lat zmienia się szkoła, tak również nauczyciel obecnie, a nauczyciel kiedyś to dwie zupełnie inne postacie. Żyjemy w czasach cyfryzacji gdzie smartfony oraz komputery, są naszymi codziennymi towarzyszami. Nowoczesny nauczyciel musi być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, a laptop staje się powoli obowiązkowym narzędziem w pracy każdego pedagoga. Na co zwrócić uwagę wybierając mobilny komputer dla nauczyciela?

Czy istnieje dedykowany sprzęt dla nauczycieli?

Laptop dla nauczyciela będzie dokładnie takim samym sprzętem, jak laptopy dostępne w każdym sklepie. Żaden producent przenośnych komputerów nie oferuje specjalnych modeli dla nauczycieli. Na półkach elektromarketów, można czasami zauważyć wiele gamingowych potworów, które owszem są bardzo wydajne, jednak bywają również duże i ciężkie, a w tym przypadku nie tego szukamy.

Niektórzy mogą zwrócić również uwagę na sprzęt od Apple, który produkuje jedne z najlepszych laptopów na rynku, jednak ich cena oraz MacOS (system operacyjny), mogą być argumentami nie do pokonania dla osoby, która miała do czynienia głównie z systemem od Microsoftu.

Cechy dobrego laptopa dla nauczyciela

Ze względu na specyfikę swojej pracy jest kilka cech komputera przenośnego, na które pedagog powinien zwrócić uwagę:

- mobilność;

- rozmiar ekranu;

- rozdzielczość ekranu;

- wydajność;

- pojemność dysku;

- system operacyjny.

Mobilność laptopa powinna być jego główną cechą. Komputer powinien być na tyle mały i lekki, aby bez problemu dało się go zabrać ze sobą lub przenieść w inne miejsce. Na rynku jest wiele modeli z segmentu tzw. notebooków, czyli niewielkich komputerów przenośnych i właśnie tym segmentem warto się zainteresować.

Mobilność komputera związana jest przede wszystkim z jego rozmiarem, a więc również z rozmiarem jego ekranu. Optymalny rozmiar matrycy powinien wynosić pomiędzy 15 a 16 cali. Zupełnie wystarczającą rozdzielczością do pracy jest tzw. Full HD, czyli 1920x1080p. Tego typu ekran zapewni ostry obraz i dobry poziom detali.

Równie ważną kwestią jak mobilność komputera oraz rozmiar i rozdzielczość jego matrycy, jest wydajność całego sprzętu. Sercem laptopa dla nauczyciela jest procesor oraz pamięć RAM. Tej drugiej im więcej, tym lepiej. Obecnie minimum to 8 GB, jednak najlepszym wyborem będzie 16 GB pamięci RAM. Jeśli chodzi o procesor mobilnego komputera, to rozsądnym minimum jest Intel Core i5 10 generacji. Poniżej tego poziomu nie warto schodzić.

Komputer do pracy nie musi posiadać dysku wielkiego na kilka terabajtów tak jak niektóre komputery gamingowe. Najwięcej na laptopie będzie wszelkiego rodzaju dokumentów, a te nie potrzebują aż tak dużej ilości miejsca. Obecnie najlepszym wyborem będzie laptop z dyskiem SSD o pojemności minimum 256 GB.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows i z takim systemem warto wybrać laptopa. Przemawia za nim jego uniwersalność oraz popularność. Oczywiście niektórzy mogą lubić pracować na Linuxie lub MacOS, jednak popularność tego pierwszego jest niezwykle niska, a ceny laptopów z tym drugim systemem są dość duże. Warto również pamiętać, że nie zawsze pliki będę bez problemu współpracować ze sobą pomiędzy systemami, dlatego Windows wydaje się w tym przypadku jedynym wyborem.

Laptop dla nauczyciela, czyli optymalna mobilność i wydajność

Nauczyciel potrzebuje laptopa mobilnego oraz wydajnego i najlepiej opartego na systemie Windows. Zakupiony sprzęt powinien mieć zapas mocy, który pozwoli na bezproblemowe działanie przez kilka najbliższych lat. Warto również zadbać o to, aby zakup sprzętu odbył się w sprawdzonym i zaufanym miejscu, tylko wtedy będziemy mieli pewność oryginalności sprzętu oraz uznania gwarancji w razie zaistniałych problemów.

Niemal każdy sprzęt elektroniczny jest dostępny w wielu modelach od wielu producentów. Zanim sięgniemy do portfela, warto przeanalizować, jaki sprzęt zaspokoi nasze potrzeby. Nie zawsze najdroższy model, będzie dla nas najlepszy. Czasami znalezienie złotego środka pomiędzy ceną a wydajnością i jakością sprzętu jest najlepszym rozwiązaniem.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe