Na jakim etapie planowania kuchni należy wybrać okap?
Remont kuchni przytłacza wielu z nas. Nasuwa się pytanie, kiedy należy wybrać okap do kuchni. Najlepszym na to czasem jest etap projektowania tego pomieszczenia. Należy uwzględnić wielkość i wysokość pomieszczenia, umiejscowienie kuchenki. Czas trwania remontu zależy w głównej mierze od tego jakie zmiany wprowadzamy. Czy jest to kwestia wymiany mebli, czy w grę wchodzą także większe prace.
Projektowanie kuchni to etap, w którym domownicy powinni zwizualizować sobie efekt końcowy. Określić wymagania jakie powinna posiadać nowa kuchnia. Gdzie będą zlokalizowane niezbędne sprzęty AGD oraz umeblowanie – zarówno ilość jak i styl. Wszystko to wpływa na późniejszy komfort i klimat pomieszczenia. Wizja powinna być przemyślana, tak aby cały remont przebiegł gładko, bez większych komplikacji. Dlaczego to takie ważne?
Kuchnia, to serce domu. To tam spotyka się rodzina przy jednym stole. Spędzamy w niej dużo czasu, gotując, sprzątając, plotkując czy np. spisując przepisy. Kuchnia ma wartość funkcjonalną oraz sentymentalną. Z tego powodu w kuchnie wkłada się spore fundusze, aby służyła latami i była niezawodna. Projektując wnętrze, polega się na zasadach ergonomii, aby wentylacja sprostała kulinarnym szaleństwom.
Dlaczego ważny jest okap?
Takie myśli często pojawiają się w głowach młodych osób, które projektują swoje kuchnie. Starsze osoby wiedzą z doświadczenia, że okap jest niezbędnym elementem każdej kuchni. Pochłania zapachy, które powstają podczas gotowania. W powietrzu nic nie ginie. Jeżeli nie zapewnimy dobrej wentylacji, która pomoże zapachom zniknąć przeniosą się one na ubrania bądź ciało np. włosy, a zapach w krótkim czasie jest w całym domu Wdychanie oparów kuchennych wpływa na nasze zdrowie. Powodować może rozwój grzybów, bakterii, pleśni czy drobnoustrojów. Okap zabezpiecza przed takimi sytuacjami poprzez pochłonięcie pary wodnej i pomaga w zapewnieniu świeżego powierza.
Kuchenka powinna być położona przy instalacji wentylacyjnej, by wykonać nad nią okap. Nie dotyczy to jednak okapów, które mają mieć funkcję pochłaniacza (nie są podłączone do wentylacji). Jak już mamy gotowy zarys kuchenki, w następnej kolejności przychodzi czas na okap. W zależności od preferencji, gustu, stylu i powierzchni można wybrać okap; podszafkowy, kominowy, wyspowy, teleskopowy.
„Najczęściej wybieranymi obecnie okapami są okapy kominowe. Z tego też względu dostępnych na rynku jest wiele ich modeli. Możemy wybierać spośród ich różnych form, tak aby design i kolor pasował do naszej wymarzonej kuchni. Na popularności zyskują także modele wyspowe, które doskonale nadają się zarówno do kuchni otwartej, jak i tej standardowej. Właściciele niewielkich powierzchni często wybierają wersje podszafkowe, które nie zabierają w kuchni przestrzeni. – podkreśla Michał Kołakowski – przedstawiciel handlowy AKPO.
- Jakie dodatkowe funkcje okapu są ważne i pomogą przy codziennym użytkowaniu?
- Włącznik czasowy – timer, który pozwoli nam precyzyjnie określić czas, w którym okap będzie włączony.
- Pilot – ułatwiający sterowanie okapem oraz jego włączanie i wyłączanie.
- Sterowanie gestem- pozwalające włączyć okap, zmienić jego moc czy też włączyć oświetlenie LED bez odrywania się od swoich obowiązków.
- Oświetlenie – ledowe – szczególnie pomocne podczas gotowania, ale także zapewniające dobre doświetlenie blatu roboczego i tworzące „klimat” w kuchni.
„Okapy to obecnie nie tylko użyteczne sprzęty, ale też bardzo atrakcyjne elementy wystroju wnętrza kuchennego, które zapewnią nam komfort w trakcie gotowania.- podkreśla Michał Kołakowski
źródło: agdrtv24.pl