agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Nie tylko obraz, czyli jakie kino domowe lub soundbar wybrać, aby oglądanie telewizji nabrało nowego charakteru

Nie tylko obraz, czyli jakie kino domowe lub soundbar wybrać, aby oglądanie telewizji nabrało nowego charakteru

2014-09-24 09:39:41

Kina domowe są dostępne na rynku od wielu lat. Producenci oferują różne rodzaje tych produktów, które w zależności od potrzeb lub zasobności portfela spełnią wymagania zdecydowanej większości telewidzów. Kilka lat temu obok kin domowych na rynku pojawiły się dedykowane do telewizorów głośniki w formie listwy wraz z oddzielną jednostką centralną z głośnikiem niskotonowym, czyli tzw. subwooferem. Zestawy takie, nazywane soundbarami, charakteryzują się przede wszystkim kompaktowym rozmiarem oraz brakiem zbędnego okablowania. Są dzięki temu dużo wygodniejsze w podłączeniu i obsłudze niż rozbudowane zestawy kin domowych. Nie oznacza to jednak, że te ostatnie nie znajdą nowych nabywców. Przed zakupem sprzętu grającego do naszego telewizora warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby, jak dużym budżetem dysponujemy oraz jaką przestrzeń chcemy nagłośnić.

Tanie soundbary i kina domowe. Czy to się opłaca?

Wiele osób odkłada decyzję o zakupie kin domowych lub soundbarów ze względu na wysoką cenę. Na rynku jest dostępnych wiele wariantów tego typu urządzeń. Są one różnorodne zarówno pod względem ceny, jak i możliwości. Czy w związku z tym warto kupować tańszy sprzęt, czy lepiej zainwestować nieco więcej?

Jak zwykle w takich przypadkach wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Jeśli standardowe głośniki telewizora są dla nas niewystarczające i zależy nam na wzmocnieniu głębi dźwięku, odpowiednie będą najprostsze listwy głośnikowe, takie jak HT-CT60BT lub samodzielny, bezprzewodowy subwoofer SWF-BR100. Pozwolą one na podbicie niskich tonów i delikatne wzmocnienie pozostałych częstotliwości.

Jeśli chcemy zaaranżować przestrzeń, która ma służyć głównie do oglądania telewizji i delektowania się wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem, warto zainwestować w nieco wyższy model. Warto pamiętać, że jeśli posiadamy duży telewizor, powinniśmy dobrać do niego wysokiej jakości kino domowe lub soundbar. Dźwięk ma współgrać z obrazem i być jego uzupełnieniem. Świetnym wyborem w przypadku pokoju dedykowanego do oglądania filmów czy wydarzeń sportowych będą kina domowe BDV-N7200 i BDV-N9200, które charakteryzują się między innymi głośnikami wykorzystującymi technologię magnetic fluid i cyfrowym wzmacniaczem S-Master HX lub soundbary HT-ST3 i HT-ST7. Różnica w jakości dźwięku będzie wówczas wyraźnie zauważalna i na pewno zwróci uwagę naszych gości - zwraca uwagę Radosław Pietrzkiewicz, specjalista ds. urządzeń audio z polskiego oddziału Sony.

Warto również zwrócić uwagę, że wyższy model kina domowego lub listwy głośnikowej to taki, który ma większą moc, a nie gabaryty. Wybierając swój pierwszy zestaw audio warto zaczerpnąć opinii dedykowanych doradców Sony w sklepach z elektroniką - taka osoba wiedząc, jak ustawiony jest telewizor w pokoju i jaka jest wielkość pomieszczenia, pomoże nam dobrać odpowiedni sprzęt.

Najwyższy model listwy głośnikowej, czy dobrej jakości kino domowe?

Najwyższe modele soundbarów kosztują tyle, ile średniej klasy kina domowe. Wybór odpowiedniego dla nas produktu jest uwarunkowany przestrzenią, w której będziemy z niego korzystać. Listwa głośnikowa sprawdzi się idealnie w pokoju o maksymalnej wielkości 15 m2, w którym nie możemy pozwolić sobie na zajęcie miejsca dużymi głośnikami kina domowego. Kanapa, na której będziemy oglądać telewizję, powinna być umiejscowiona w centralnym punkcie pomieszczenia, dokładnie naprzeciw telewizora. Dzięki temu dźwięk będzie rozchodził się równomiernie, a doznania będą dorównywać tym, które możemy uzyskać za pomocą kina domowego.

Jeśli przestrzeń, którą chcemy nagłośnić, ma więcej niż 15 m2, lepiej wybrać kino domowe. W tym przypadku umiejscowienie kanapy i telewizora nie odgrywa tak dużej roli. Jest to możliwe dzięki funkcji autokalibracji, którą oferują wszystkie modele kin domowych Sony z 5.1-kanałowym dźwiękiem przestrzennym, czyli BDV-N9200, BDV-N7200 i BDV-N5200. Autokalibracja pozwala dostosować za pomocą mikrofonu stereo pole dźwiękowe kina domowego do każdej przestrzeni, nawet takiej, która nie była projektowana przez specjalistów od rozwiązań dźwiękowych.

Najważniejsze cechy kin domowych Sony

Zestawy kina domowego i soundbary Sony są uniwersalne i wyposażone w różnorodne technologie, mające zapewnić widzowi najlepsze doznania, niezależnie od tego, czy kupujemy produkt z myślą o oglądaniu filmów, koncertów czy wydarzeń sportowych.

Cinema Studio 9.1 jest trybem dźwięku przygotowanym dla odzwierciedlenia dźwięku z jednej z najlepszych sal kinowych - hollywoodzkiej Cary Grand Theater. Specjalna technologia potrafi symulować dźwięk 5.1 do aż 10 głośników w pomieszczeniu, co pozwala na jeszcze większe doznania podczas oglądania filmów. Z kolei tryb Music Arena został specjalnie przygotowany przez inżynierów na londyńskiej hali koncertowej O2 Arena. Po rozmieszczeniu w odpowiednich miejscach bardzo czułych mikrofonów, nagrano fragment koncertu. Efekt dźwięku został obrobiony cyfrowo i zaimplementowany przez japońskich technologów w 3 najwyższe modele kin domowych. Ostatni - Football Mode - jest trybem przygotowanym na jednym ze stadionów brazylijskich specjalnie na tegoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Polega on na dodaniu pogłosu, z jakim mamy do czynienia na stadionie podczas meczu. Umożliwia on także wycięcie głosu komentatora.

Warto podkreślić, że każdy zestaw kina domowego i każda listwa głośnikowa Sony są wyposażone nie tylko w technologię Bluetooth, ale również NFC, dzięki której aby odtwarzać muzykę ze smartfonu lub innego urządzenia, wystarczy zetknąć je z głośnikiem lub jednostką centralną. Pozwala to nie tylko łatwo sprawdzić w sklepie, jaką jakość dźwięku oferuje dany produkt, ale przede wszystkim dużo wygodniej korzystać z produktu w domu. Dodatkową wspólną cechą wszystkich kin domowych i soundbarów Sony jest rozbudowany zestaw gniazd i łatwa kalibracja. Zestawy Sony odtwarzają takie formaty dźwięku jak DTS HD lub Dolby TrueHD, a także są wyposażone w dużą liczbę wyjść i wejść HDMI, które umożliwiają szybszy transfer wysokiej jakości plików dźwiękowych bez kompresji wprost ze źródła dźwięku do jednostki centralnej kina domowego.

Doskonały dźwięk jest ważny nie tylko dla fanów muzyki, ale również filmu, oraz telewidzów. Sony od zawsze projektując swoje produkty stawia nie tylko na wysokiej jakości obraz, ale też dźwięk - podsumowuje Radosław Pietrzkiewicz z Sony.

Sony Corporation jest czołowym producentem sprzętu audio, wideo, rozrywkowego, telekomunikacyjnego i informatycznego oraz podzespołów elektronicznych przeznaczonych na rynek masowy i dla odbiorców profesjonalnych. Działalność w segmentach muzyki, filmu, rozrywki komputerowej i Internetu zapewnia Sony wyjątkową pozycję: światowego lidera w branży elektronicznej i rozrywkowej. Skonsolidowany obrót Sony w roku obrachunkowym, który zakończył się 31 marca 2014, wyniósł w przybliżeniu 75 miliardów dolarów USA.

źródło: sony/agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe