Nowa generacja procesora ARTPEC
Eksperci są zgodni - wraz z nową, siódmą, generacją procesora ARTPEC, Axis otwiera nowy rozdział w pracach nad super-inteligentnymi systemami zabezpieczeń. Potężne możliwości obliczeniowe oznaczają większą funkcjonalność monitoringu, zwłaszcza w obszarze analityki brzegowej, ale nie tylko. Potencjał procesora ARTPEC7 pozwala na uzyskiwanie obrazu o jeszcze lepszej jakości, optymalizację cyberochrony i kompresji, a zarazem na pełniejsze wykorzystanie istniejących technologii.
Z początkiem kwietnia Axis oficjalnie ogłosił premierę siódmej generacji procesora ARTPEC własnej produkcji. Nowa „kość” została stworzona pod kątem sieciowego monitoringu wizyjnego, w tym szeregu istniejących oraz nowych funkcji dostępnych w kamerach sieciowych szwedzkiego potentata. Testy procesora wypadły bardzo pomyślnie, a jedną z pierwszych kamer, w której został zastosowany jest AXIS P1375; jej debiut nastąpił z kolei na ostatnich targach ISC West w Las Vegas.
Branża monitoringu nie znosi próżni i każdy szuka innowacji pod kątem klienta. Axis ma ten atut, że jako jeden z niewielu producentów tworzy i wdraża własne procesory – stwierdza Adam Brzezicki, Inżynier Sprzedaży w Axis Communications, i dodaje: ARTPEC siódmej generacji potwierdza naszą silną przewagę konkurencyjną; mamy pełną kontrolę nad każdym pojedynczym tranzystorem, co jest istotne z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa. Ponadto, w przeciwieństwie do innych układów na rynku, nie jest to chip zunifikowany, czy też na każdy użytek. Nasz procesor jest w 100% przystosowany do zaawansowanych rozwiązań monitoringu sieciowego.
Rejestracja w każdych warunkach i obrazowanie w dowolnym trybie
Dzięki całkowitemu przeprojektowaniu dotychczasowej generacji procesorów przetwarzania obrazu znacznie zwiększono możliwości wszystkich komplementarnych technologii Axis, zwłaszcza tych stworzonych pod kątem pracy w trudnych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Dla przykładu - Lightfinder 2.0 zapewni bardziej nasycone i realistyczne kolory, mimo nikłego oświetlenia. Podobnie Forensic WDR – dzięki ARTPEC7 dostarczy wyraźniejsze obrazy ruchomych obiektów, także z detalami, zarówno w scenach podświetlanych, jak i tych z dużą amplitudą jasności między najjaśniejszymi a najciemniejszymi obszarami. Uzyskana w ten sposób większa wrażliwość na światło znacznie rozszerza także funkcjonalność kamer Axis z IR.
Cyberochrona na wyższym poziomie
Zaletą kamer opartych na ARTPEC-7 jest rozszerzenie cyberzabezpieczeń kamer Axis, w tym oprogramowania podpisanego cyfrowo, dzięki czemu system autoryzacji instalacji i obsługi oprogramowania jest bardziej szczelny, a rozruch całego systemu bezpieczniejszy, uniemożliwiając tym samym nieuprawnioną ingerencję.
Możliwości kompresji
Kamery Axis z nowym procesorem dają większy wachlarz możliwości kodowania plików wyjściowych. Użytkownicy mogą wybierać między kodowaniem wideo H.264 i H.265 w zależności od tego, co najlepiej odpowiada ich wymaganiom sprzętowym i potrzebom dozoru. Zastosowanie obu standardów kodowania, w połączeniu z technologią Axis Zipstream, jeszcze bardziej optymalizuje skalę kompresji – a więc wymóg mniejszej przepustowości i przestrzeni dyskowej w danym systemie nie będzie oznaczać utraty jakości obrazu. Ponadto, jeśli wymagania użytkowników ulegną zmianie, w dowolnym momencie można dokonać wyboru bardziej optymalnego kodeka.
Analityka brzegowa
Wreszcie, ARTPEC7 został wyposażony w moduł wykrywania obiektów w czasie rzeczywistym oparty na mechanizmie uczenia maszynowego. To przełomowy krok technologiczny, który umożliwi firmie Axis i jej partnerom budowanie oraz wdrażanie wydajniejszych oraz samouczących się narzędzi analitycznych. Automatyczne wykrywanie i rozróżnianie ludzi, twarzy i obiektów, także w ruchu, zsynchronizowane z inteligentnymi systemami alarmowania to przyszłość, którą Axis buduje już teraz.
źródło: agdrtv24.pl