Nowości Panasonic na targach IBC 2017
Panasonic zaprezentował podczas tegorocznych targów IBC szereg nowości w obszarze profesjonalnych kamer studyjnych oraz sprzętu do transmisji na żywo. Na stoisku firmy znalazły się między innymi kamery zdalnie sterowane, kamera 360 stopni, a także nowe przełączniki i karty pamięci. Jednocześnie Panasonic ogłosił współpracę z partnerami branżowymi m.in. nad nowymi systemami sterowania, protokołami oraz systemami śledzenia.
Panasonic zapowiedział współpracę z firmami Vislink i Videosys, w ramach której opracowane zostaną pierwsze moduły bezprzewodowe dedykowane studyjnym kamerom Panasonic. Mają one umożliwić zdalne sterowanie kamerą i przesyłanie materiałów wideo przez pasmo HF. Zaktualizowana zostanie technologia HDR w studyjnych kamerach z obecnej oferty Panasonic.
Od października modele AK-UC3000 (4K) i AK-HC5000 (Full HD) oraz kamera typu box AK-UB300 (4K) zostaną wzbogacone o nowe funkcje. Aktualizacja zapewni 100-procentowe przycięcie bieli, regulację punktów przegięcia, regulację gamma i czerni oraz ulepszoną korektę wizjera.
W obszarze produkcji na żywo Panasonic poinformował o nawiązaniu partnerstwa z firmą MOVICOM. Ma ono na celu stworzenie specjalnej głowicy obrotowej 4K dedykowanej kamerze typu box UB300. Głowica ma nowoczesną konstrukcję z włókna węglowego. Jest przy tym wyposażona w złącze SDI, sieć światłowodową i Ethernet, a także gładką głowicę uchylną.
Tymczasem z firmą Antelope Panasonic podpisał europejską umowę dystrybucyjną dla następnej generacji mikrokamer marki Antelope. Model o nazwie Antelope PICO to miniaturowy system kamer nadawczych typu 2/3 zapewniający stała transmisję sygnału na żywo oraz slow motion - do 350 klatek na sekundę. Ponadto na stoisku firmy obejrzeć można model Antelope ULTRA, superkompaktową kamerę 4K transmitującą sygnał z prędkością do 60 klatek na sekundę za pośrednictwem pojedynczego kabla SDI 12G.
Panasonic podpisał również umowę dystrybucyjną z firmą AR+. Dzięki niej będzie mógł włączyć do swojej oferty w całej Europie zautomatyzowane systemy firmy AR+ dobrane do kamer Panasonic. Ponadto firma uzgodniła współpracę z TECNOPOINT w zakresie szyn kamerowych zaprojektowanych dla zdalnych kamer Panasonic AW-HE130. Rozwiązanie to w połączeniu z interfejsem GUI kompatybilnym z kamerami PTZ jest idealne do produkcji telewizyjnych i transmisji wydarzeń na żywo.
Nowości pojawiły się także w ofercie przełączników Panasonic. Wśród nich znajduje się mikser AV-HLC100 z wbudowaną obsługą NDI. Jest to system all-in-one pozwalający korzystać zarówno ze źródeł IP, jak i SDI - podczas nagrywania, montażu dźwięku, obrazu oraz przesyłania strumieniowego do internetu za pomocą protokołu RTMP i NDI. Nowością wśród przełączników Panasonic jest również model AV-HS7300, który na rynku dostępny będzie na przełomie wiosny i lata 2018 roku. Urządzenie AV-HS7300 zostało zaprojektowane dla potrzeb produkcji 4K.
Panasonic zaprezentował także linię profesjonalnych kamer z wbudowaną obsługą protokołu NDI. Modele AW-HN38, AW-HN40, AW-UN70 i AW-HN130 uzupełnią dotychczasową ofertę kamer PTZ. Wśród produktów klasy premium znajdzie się m.in. kamera AW-HN38 wyposażona w podobny zestaw funkcji co urządzenia AW-HN/HE40. Nowy model oferuje 22-krotny zoom optyczny, wejście HDMI i natywną łączność IP. Dzięki zintegrowaniu urządzeń firmy Panasonic z NDI 3.0 profesjonalne kamery PTZ będzie można podłączyć bezpośrednio do sieci NDI i korzystać z najnowszych funkcji wersji 3.0.
Podczas targów IBC ogłoszono integrację sprzętu Panasonic z kolejnymi rozwiązaniami firmy LiveU. Cała linia kamer Panasonic P2 obsługuje obecnie LiveU Solo, urządzenie do transmisji strumieniowej typu plug-and-play. To oznacza, że jednym dotknięciem można uruchomić strumieniowe przesyłanie materiałów bezpośrednio do mediów społecznościowych.
Panasonic zapowiedział również nowe karty pamięci. Seria B kart microP2 AJ-P2M064BG ma zostać wprowadzona do sprzedaży jeszcze we wrześniu tego roku. Karty te są kompatybilne z kartami SD, co oznacza, że będzie je można wykorzystywać jako karty pamięci SDXC dla kamer z serii UX, rejestratorów AVC i aparatów cyfrowych LUMIX.
Na stoisku Panasonic znalazła się także najnowsza kamera 360 stopni, która na rynku pojawi się już jesienią. Model ten składa się z głowicy oraz jednostki bazowej. Wykorzystuje cztery zsynchronizowane obiektywy, które tworzą jeden obraz 360 stopni o rozdzielczości 4K i proporcji 2:1, czyli panoramę typu equirectangular. Urządzenie realizuje materiał w czasie rzeczywistym i charakteryzuje się bardzo niskim czasem opóźnienia, zapewnia także automatyczną regulację ekspozycji i balansu bieli. Doskonale sprawdzi się podczas transmisji na żywo z wydarzeń sportowych, muzycznych oraz innych imprez masowych.
źródło: panasonic/agdrtv24.pl