Odkurzacz z Morza Bałtyckiego
Odkurzacz z Morza Bałtyckiego powstał z plastiku zebranego w trzech wybranych lokalizacjach na terenie Polski, Szwecji i Łotwy. W Szwecji rozdano przechodniom małej przystani Sandhamn położonej na jednej a wysp Archipelagu Sztokholmskiego specjalne koperty z logo Vac from the Sea. Do kopert wkładano zebrane śmieci i w ten sposób wysyłano je do Electrolux.
Miejsce zbiórki: Sandhamn, Szwecja; Hel, Polska; Ragaciems, Klapkalnciems, Łotwa
Metoda: oczyszczanie nabrzeża we współpracy z ludnością lokalną.
Partnerzy: mieszkańcy wyspy Sandhamn w Szwecji, Stacja Morska Hel w Polsce. Organizacja Pedas na Łotwie.
W Polsce zbiórka plastiku została zorganizowana we współpracy ze Stacją Morską Hel, terenową placówką badawczo-edukacyjną, która podlega Instytutowi Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Oczyszczanie plaży to element programu edukacyjnego Stacji. W zbiórce plastiku na najdalej wysuniętej na wschód plaży Półwyspu Helskiego uczestniczyła grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Słupsku.
Na Łotwie odbyło się sprzątanie plaż w Ragaciems i Klapkalnciems, położonych w odległości około 40 kilometrów od Rygi. W zbiórce pomagała lokalna organizacja pozarządowa Pedas.
Plastikowe odpadki zebrane w trzech krajach ozdobiły obudowę odkurzacza. Możemy wśród nich rozpoznać różne obiekty, takie, jak elementy opakowań po lodach, fragmenty plastikowych butelek i sandałów oraz kolorowe, plastikowe nakrętki i plażowe zabawki. Znalezione przedmioty zostały przymocowane na masce zrobionej z plastiku przetworzonego przemysłowo, a następnie podgrzane gorącym powietrzem tak, aby wymodelować z nich gładki kształt obudowy odkurzacza Electrolux Ultra One.