Odważniki i wzorce masy. Do czego się ich używa?
Współcześnie klasyczne odważniki dość rzadko wykorzystywane są w typowy sposób, czyli do ważenia przedmiotów czy materiałów sypkich. Czy oznacza to, że powinny odejść do lamusa? Okazuje się, że jak najbardziej mają swoje zastosowanie. Nawet nowoczesne wagi muszą być testowane co do dokładności. Przydają się więc wzorce masy. Co warto o nich wiedzieć?
Typowe odważniki do wagi mogą być bardzo przydatne także tam, gdzie użytkowane są nowoczesne wagi. Nie chodzi tu już o to, aby stanowiły przeciwwagę dla ważonych materiałów. Obecnie odważniki wagowe funkcjonują jako wzorce masy. Do czego konkretnie się przydają i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.
Odważniki a wzorce masy. Co je różni?
Odważniki wagowe były tradycyjnie wykorzystywane dla równoważenia wag szalkowych. Chodzi o tradycyjne urządzenia do ważenia, które użytkowane były przez całe dziesięciolecia. Współcześnie jeśli jeszcze się je wykorzystuje, to na małą skalę i raczej tylko w gospodarstwach domowych.
Czy odważniki wagowe przestały więc być pożyteczne? Zdecydowanie nie. Wykorzystuje się je do kalibrowania i sprawdzania wag elektronicznych. Nawet nowoczesne urządzenia wcale nie muszą być idealne w swoich pomiarach. Właśnie tutaj zaczyna się rola odważników, które stają się wzorcami masy. W praktyce oba te pojęcia odnoszą się do tego samego przedmiotu, który może być różnie wykorzystywany.
Nowoczesne odważniki wzorcowe
Czym powinny się odznaczać nowoczesne odważniki wzorcowe? Międzynarodowa Organizacja Metrologii Prawnej ogłasza wytyczne odnośnie kształtu takich wzorców, materiału ich wykonania czy klas dokładności. Wyróżnia się różne kategorie takich odważników kalibracyjnych. Inne są stosowane dla wag spożywczych i przemysłowych, zupełnie odmienne zaś są adekwatne dla urządzeń precyzyjnych lub analitycznych. Warto przy tym stawiać na odważniki wyprodukowane przez renomowane marki. Wśród nich popularne są zwłaszcza akcesoria od producentów Ohaus i Kern.
Bardzo ważna jest w tym przypadku dokładność wykonania użytkowanych odważników wzorcowych. Nierdzewne wzorce masy umieszcza się w opakowaniach ochronnych z tworzywa lub rzadziej z drewna. Mogą one posiadać lub nie świadectwo wzorcowania. Istnieją także specjalne odważniki wzorcowe szczelinowe lub przeznaczone do zawieszenia za hakiem. Osiągają przy tym bardzo różne masy. Najlżejsze z nich mają jedynie 1 g. Do najcięższych należą takie, których masa to 2000 kg.
Czemu dobrej jakości odważniki kalibracyjne są potrzebne?
Co przemawia za posiadaniem odważników kalibracyjnych? Przede wszystkim zmusza do tego potrzeba wzorcowania wag. Wprawdzie jest to czynność dobrowolna, ale bez niej istnieje ryzyko niewłaściwych pomiarów. Dodatkowo może być konieczna wtedy, gdy w danej firmie obowiązuje system zarządzania jakością. Jak często powinno się wzorcować wagi? Przyjmuje się tutaj różne odstępy czasu. Najczęściej chodzi o wzorcowanie odbywające się co 12 lub co 24 miesiące. Niekiedy też ustala się konkretną datę kolejnego wzorcowania.
źródło: agdrtv24.pl