Orange zwiększa zasięg szybkiego internetu mobilnego
Orange rozpoczął świadczenie usług dostępu do internetu w pasmie UMTS900. Już teraz są one dostępne na obszarze blisko 1/5 powierzchni kraju, a wkrótce zostaną uruchomione kolejnych regionach. Dzięki temu znacznie zwiększy się zasięg szybkiego mobilnego internetu Orange. Docelowo obejmie on 98,9 proc. Polaków, umożliwiając im dostęp do sieci z prędkością do 42 Mb/s w miastach i do 21 Mb/s na pozostałych terenach.
Wykorzystanie pasma UMTS 900 dla usług mobilnej transmisji danych HSPA+ (do 21 Mb/s) pozwala zwiększyć zasięg i dostępność szybkiego mobilnego internetu na terenach słabo zurbanizowanych oraz wiejskich. Jest istotnym uzupełnieniem zasięgu usług internetowych Orange - HSPA+ DC (do 42 Mb/s), świadczonych w pasmie UMTS2100.
Dzięki połączeniu możliwości korzystania z transmisji danych w obu technologiach, po zakończeniu prac technicznych, zaplanowanym na III kw. 2014 r., w zasięgu szybkiego mobilnego internetu Orange znajdzie się 98,9 proc. populacji kraju. Oznacza to, że klienci Orange będą mogli łączyć się z siecią i korzystać z szerokopasmowego dostępu do internetu praktycznie w każdym, zamieszkałym miejscu Polski.
Z nowych możliwości dostępu do szybkiego mobilnego internetu Orange mogą już korzystać klienci w okolicach: Białegostoku, Elbląga, Ełku, Gorzowa, Krosna, Nowego Sącza, Olsztyna, Przemyśla, Rzeszowa, Szczecina, Tarnobrzega, Tarnowa i Zielonej Góry.
Orientacyjny obszar, na którym uruchomiono usługi UMTS900 prezentuje poniższa mapka:
[[[zdjecie,11947,duze]]]
Korzystanie z usług w technologii UMTS900 nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami i jest możliwe za pomocą większości nowoczesnych telefonów, smartfonów, tabletów i komputerów z modemami GSM.
Uruchomienie usług UMTS900 jest elementem ogólnopolskiego programu rozbudowy i modernizacji sieci Orange, którego celem jest stworzenie jednej z najnowocześniejszych sieci telekomunikacyjnych w Europie. Proces jest rozłożony na 2 lata i potrwa do 2014 r., obejmując obszar całego kraju. Projekt jest realizowany etapami, w tak zwanych klastrach, czyli obszarach, na których znajduje się 20-30 nadajników komórkowych - stacji bazowych. Klaster obejmuje zwykle duży fragment lub cały obszar miasta albo powiatu.
Prace techniczne trwają od maja 2012 r., i przekroczyły już półmetek. Zakończono między innymi modernizację i budowę ponad 5000 stacji bazowych głównie na obszarach wschodniej i zachodniej części kraju. Dzięki uruchomieniu nowych stacji, ich liczba na terenach już zmodernizowanych zwiększyła się o ponad 57%, a możliwości techniczne sieci znacznie wzrosły.
Obecnie prace modernizacyjne prowadzone są w największych miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu a wkrótce rozpoczną się na Śląsku.
Stacje bazowe działające w sieci Orange zostały wcześniej lub są w trakcie prowadzonych prac wyposażane w sprzęt najnowszej generacji, pozwalający świadczyć usługi o znacznie wyższej jakości. Są także przyłączane do nowoczesnej sieci transmisji danych o dużej przepustowości. Umożliwia to uruchomienie nowych usług, w technologiach, które wcześniej nie były dostępne na tak dużą skalę.
Ważnym efektem realizowanego projektu będzie znaczne zwiększenie liczby stacji bazowych obsługujących klientów sieci Orange - ogółem ich liczba wzrośnie o ponad 50 procent, do 10 tysięcy. Dzięki temu w zasięgu usług 3G (technologia UMTS) znajdzie się blisko 99% Polaków. Zwiększenie liczby nadajników i uruchomienie nowych technologii pozwoli na znaczny wzrost jakości usług oraz dostępności szybkiego mobilnego internetu (do 42 Mb/s i do 21 Mb/s), praktycznie w każdym zamieszkanym miejscu Polski. Stacje bazowe Orange będą też gotowe do uruchomienia szybkiej mobilnej transmisji danych w technologii LTE.
źródło: orange/agdrtv24.pl