agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Płyta ceramiczna, indukcyjna, czy może gazowa – co wybrać?

Płyta ceramiczna, indukcyjna, czy może gazowa – co wybrać?

DUŻE AGD / Płyty grzejne / 2022-08-30 10:54:33

Obecnie na rynku znajdziemy trzy typy nowoczesnych płyt grzewczych: indukcyjną, ceramiczną i gazową. U niektórych producentów możemy spotkać także tzw. modele kombinowane. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a wybór odpowiedniego urządzenia zależy od naszych oczekiwań i możliwości. Jak płyta najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni?  

Polecane sklepy

RTV Euro AGDMedia ExpertMedia MarktNEONET

Elektryczny minimalizm

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się płyty zasilane elektrycznie, które zachwycają minimalistycznym designem i łatwością obsługi. Gładka powierzchnia nie tylko wygląda elegancko, ale także jest niezwykle łatwa w użytkowaniu i czyszczeniu. Dzięki temu doskonale odnajdą się w nowoczesnej zabudowie, w tym także na wyspie kuchennej. Takie płyty posiadają szereg praktycznych funkcji, które sprawiają, że gotowanie staje się jeszcze prostsze i przyjemniejsze. Dzięki możliwości kilkustopniowej regulacji mocy, z łatwością przyrządzimy potrawy wymagające precyzyjnej temperatury. Obecnie do najpopularniejszych płyt zasilanych elektrycznie należą indukcyjne i ceramiczne, które, choć wyglądają bardzo podobnie, to znacząco różnią się od siebie mechanizmem działania i osiąganymi efektami.

Bezpieczna, elektromagnetyczna precyzja

Płyta indukcyjna wykorzystuje tzw. zmienne pole elektromagnetyczne. Pobierana przez urządzenie energia przetwarzana jest w ciepło, które następnie jest generowane w ferromagnetycznym dnie naczynia. Zewnętrzna tafla zachowuje bezpieczny w dotyku niski poziom ciepła. Ryzyko poparzenia zmniejsza dodatkowo nowoczesny mechanizm, który odcina dopływ prądu po zdjęciu garnków z powierzchni płyty.

Wybór płyty indukcyjnej wiąże się z dużymi wydatkami na początku. Warto jednak dodać, że w dalszym użytkowaniu inwestycja w płytę indukcyjną może okazać się bardzo korzystna. Dzięki zastosowaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej pobierana energia jest wykorzystywana w pełni, co sprawia, że płyta szybko osiąga wybraną temperaturę.  To nie tylko znacząco skraca czas przygotowywania potraw, ale także ogranicza niepotrzebne wykorzystanie prądu.

Decydując się na zakup płyty indukcyjnej warto sprawdzić czy w mieszkaniu znajdują się gotowe przyłącza na tzw. siłę. O ile w nowym budownictwie są one standardem, o tyle w starszym budownictwie konieczne będzie wykonanie odpowiedniej instalacji i zabezpieczenia.

Warto rozważyć również dodatkowe rozwiązania. Jak na przykład wybór płyty z okapem. Takie rozwiązanie oferuje chociażby marka Gorenje. W modelu HET945XSC system odciągowy zasysa parę i zapachy kuchenne, zatrzymuje twarde cząstki tłuszczu w filtrze i przez specjalne kanały wypuszcza powietrze na zewnątrz. Jest to okap, który nie zajmuje dużo miejsca i zapewnia większą przestrzeń do gotowania w dużych garnkach lub patelniach.

Ceramiczna elastyczność

Najbardziej popularną płytą elektryczną jest ceramiczna. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać elektryczne płyty żeliwne, jednak obecnie producenci rezygnują z ich produkcji na rzecz nowoczesnych rozwiązań. W tym mechanizmie pod ceramiczną taflą ukryte są specjalne grzałki, które wykorzystują energię elektryczną do wytwarzania ciepła. W przeciwieństwie do precyzyjnego mechanizmu indukcji elektromagnetycznej na początku nagrzewane są całe pola grzewcze, które następnie przekazują ciepło do naczyń. Z tego powodu należy zachować dużą ostrożność, żeby uniknąć poparzenia, w szczególności w przypadku gotowania z dziećmi. Ceramiczne tafle potrzebują także więcej czasu na nagrzanie, jak i znacznie wolniej tracą temperaturę.

Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że płyty ceramiczne nie wymagają rozbudowanej instalacji, do ich działania wystarczy standardowe przyłącze elektryczne. Niepotrzebne są także specjalne garnki z ferromagnetycznym dnem. Łatwy montaż sprawia, że płyty ceramiczne często wybierane są nie tylko do mieszkań i domów, ale także do kamperów czy domków letniskowych. Choć płyty ceramiczne kosztują znacznie mniej niż indukcyjne, to generują wyższy pobór mocy, co przekłada się na większe rachunki za prąd. Cechują się także większą awaryjnością, co może w perspektywie kilkuletniej eksploatacji podwyższyć ostateczne koszty inwestycji.

Smak tradycji

Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się płyty gazowe. Mechanizm ich działania jest prosty – ciepło służące do podgrzania potraw powstaje w wyniku spalenia gazu ziemnego lub propanu-butanu z butli. Charakterystyczne palniki z rusztem utrzymują naczynia nad powstałym płomieniem, który nagrzewa naczynia. Jednak ten proces wymaga podłączenia specjalnej wentylacji oraz przyłącza gazu. W starszym budownictwie często są dostępne stałe instalacje gazowe, jednak w nowym budownictwie występują coraz rzadziej. W takim przypadku można korzystać z butli gazowej, którą jednak trzeba będzie często wymieniać. Z tego powodu, jeśli mamy taką możliwość, podłączenie gazu należy przewidzieć na wczesnym etapie budowy.

Koszty użytkowania płyty gazowej są niskie, gdyż zużywają stosunkowo niewiele gazu, który wciąż pozostaje tańszy od energii elektrycznej, więc jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Decydując się na zakup płyty gazowej, pamiętajmy, że nie jest to najbardziej bezpieczne rozwiązanie, które wymaga zdecydowanie więcej wysiłku przy sprzątaniu. Ruszty i palniki, przypalone garnki są zdecydowanie trudniejsze w czyszczeniu niż gładkie powierzchnie i akcesoria płyt zasilanych elektrycznie.

Jednak dla wielu osób to właśnie możliwość gotowania na płomieniu jest największą zaletą. Niektórzy uważają, że potrawy przyrządzane bezpośrednio na ogniu mają niepowtarzalny, lepszy smak. Nie bez powodu w większości restauracji na świecie wciąż montowane są kuchnie gazowe. Płomień pozwala także na podpiekanie lub opalanie produktów, czego nie zastąpi żadna z zaawansowanych funkcji dostępnych w płytach zasilanych elektrycznie. Płyta gazowa Gorenje GTW7C51B jest wyposażona nawet w palnik Wok o specjalnym kształcie korony gazowej, który umożliwia jeszcze mocniejsze podgrzanie potraw z mocą nawet do 4,0 kW. Zapewnia to oryginalny smak egzotycznych potraw.

Nie możesz się zdecydować? Kombinuj!

Jeśli nie chcemy rezygnować ze smaku potraw gotowanych na płomieniu ani nowoczesnych funkcji, możemy zdecydować się także na płyty kombinowane. Modele takie jak GCI691BSC marki Gorenje wyposażone są w najważniejsze właściwości indukcji, a także możliwość gotowania na gazie. Dzięki funkcji PowerBoost płyta posiada zwiększoną moc grzewczą, dzięki której podgrzanie 2 litrów wody z temperatury 15C do 90C zajmuje jedynie 5,7 minuty. Bezpieczeństwo zapewnia specjalna opcja ChildLock, która umożliwia blokadę przycisków i zabezpiecza przed zmianami ustawień. Płyta posiada dwa palniki wykorzystujące gaz ziemny. Wybierając takie rozwiązanie, możemy jednocześnie gotować potrawy na płomieniu i korzystać z zaawansowanych funkcjonalności płyty indukcyjnej.

Więcej informacji na: https://pl.gorenje.com/

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe