Pochłaniacz czy wyciąg - jaki okap wybrać?
Dokonując zakupu okapu kuchennego staramy się, aby pasował on do stylistyki pomieszczenia i sprzętu AGD. Sporo problemów może nam sprawić wybór - pochłaniacz czy wyciąg? Ekspert marki Ciarko podpowiada, czym różnią się te dwa rozwiązania i która z funkcji będzie odpowiednia do naszej kuchni.
Okap służy do odprowadzania kuchennych oparów, takich jak para wodna, drobinki tłuszczu oraz do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Swoje zadanie może spełniać na dwa sposoby - filtrując lub całkowicie usuwając powietrze z wnętrza kuchni. Obecnie dostępne są nowoczesne urządzenia, które mogą pracować w wybranie trybie zarówno pochłaniacza, jak i wyciągu. Jednak wybór rozwiązania, z którego będziemy korzystać, nie zawsze zależy włącznie od naszych preferencji.
Wyciąg nie dla każdego
- Jeśli zdecydujemy się na okap pracujący w trybie wyciągu musimy pamiętać o konieczności podłączenia go do kanału wentylacyjnego. W tym przypadku powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku, do czego niezbędny jest komin wentylacyjny - mówi Kamil Machura, manager ds. handlu w firmie Ciarko, która jest polskim producentem okapów kuchennych. Taki system jest najbardziej efektywny, ponieważ gwarantuje skuteczne usunięcie niechcianych oparów i zapachów z kuchni. Co więcej, wyciąg umożliwia zoptymalizowanie temperatury w pomieszczeniu, która często podczas gotowania staje się nieprzyjemnie wysoka. Mimo wielu zalet, takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe do zastosowania. - Nie każda kuchnia wyposażona jest w indywidualny wyciąg wentylacyjny. Szczególnie dotyczy to domów wielorodzinnych, gdzie występują wspólne kominy, do których nie możemy podłączyć wyciągu. To samo tyczy się kanałów odprowadzających dym np. z pieców grzewczych. W obu przypadkach istnieje ryzyko wystąpienia zakłócenia obiegu powietrza w budynku - dodaje ekspert.
Uniwersalny pochłaniacz
W przeciwieństwie do wyciągu, pochłaniacz sprawdzi się w każdej kuchni. Pracuje on w trybie zamkniętym. - Zassane przez pochłaniacz powietrze przechodzi przez zamontowany w nim filtr węglowy, który zatrzymuje wszelkie zapachy. Tak oczyszczone powietrzne powraca do pomieszczenia - mówi Kamil Machura. Niepodważalną zaletą takiego urządzenia jest jego uniwersalność i bardzo prosty montaż - wystarczy zamocować je w dowolnym miejscu i podłączyć do źródła prądu. Nie ma konieczności podłączenia go do kanału wentylacyjnego, co - zwłaszcza w przypadku okapów wyspowych - mogłoby wymagać dodatkowych prac remontowych. Niezależnie od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy, oba wymagają zamontowania filtrów przeciwtłuszczowych.
W wyciągach stosowane są najczęściej filtry metalowe, które łatwo wyczyścić np. w zmywarce czy pod bieżącą wodą. Jeśli posiadamy pochłaniacz, wybrany filtr należy wymieniać okresowo, aby zapewnić najwyższa wydajność urządzenia.
źródło: ciarko/agdrtv24.pl