Porady QUADRA-NET, czyli jak używać technologii OLED?
Telewizory oparte na technologii OLED stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Mimo wysokiej ceny takich produktów, nie brakuje na nie chętnych. Przedstawiciele sieci serwisowej Quadra-Net, która prowadzi działalność w sektorach napraw gwarancyjnych, pogwarancyjnych, a także likwidacji szkód z tytułu różnych ubezpieczeń, tłumaczą czym są „oledy” i jak ich używać, aby przez lata cieszyć się idealnym obrazem.
OLED – z czym to się je?
Skrót „OLED” tłumaczy się jako Organic Light Emitting Diode czyli organiczną diodę elektroluminescencyjną. W praktyce oznacza to, że wyświetlacz telewizora składa się z dziesiątek nałożonych na siebie, niesamowicie cienkich warstw materiałów organicznych, świecących pod wpływem napięcia elektrycznego. Matryca sama generuje światło przez co nie wymaga dodatkowego podświetlenia. Jest to podstawowa różnica między panelami OLED i LCD (ekrany LCD nie wytwarzają same światła, są podświetlane za pomocą niewielkich diod umieszczonych pod matrycą). Technologia OLED ma wiele zalet. Każdy piksel w OLED-ach działa odrębnie, co powoduje, że taka matryca ma właściwie nieskończony kontrast, a co za tym idzie – kolory w telewizorze są żywe i nasycone. Zwłaszcza czerń w OLED-ach jest niezwykle głęboka. Ponadto brak dodatkowego podświetlenia ma jeszcze jeden pozytyw - telewizory wyposażone w tę technologię mogą być smukłe, a w przyszłości nawet półprzezroczyste lub takie z elastycznym ekranem. Innym mocnym punktem takich ekranów jest bardzo krótki czas reakcji (czyli “przeskoków” pomiędzy kolorami), co doceniają zwłaszcza gracze konsolowi.
Jak używać OLED-ów?
Mimo, że technologia OLED wydaje się być idealna, to niestety nie udało jej się ustrzec przed pewnymi uszkodzeniami. Do najpopularniejszych wad telewizorów wyposażonych w tę technologię należą m.in. niższa jasność w trybie HDR.
Największą bolączką posiadaczy takich telewizorów jest jednak problem z wypaleniami na ekranie. – To praktycznie jedyna usterka, z jaką trafiają do nas OLED-y – mówi Jarek Koput, technik RTV w firmie QUADRA-NET.
Wypalenia charakteryzują się tym, że po pewnym czasie użytkowania na matrycy mogą pojawić się utrwalenia widoczne na ciepłych kolorach (takich jak np. czerwony czy żółty). Usterka początkowo przybiera zielony kolor, ale przy nieumiejętnym użytkowaniu telewizora barwa wypaleń może zmienić się nawet na czarną.
Oczywiście można tego uniknąć. Odpowiednie użytkowanie takich telewizorów może zapobiec tworzeniu się wypaleń i sprawić, że użytkownicy przed wiele lat będą cieszyć się nieskazitelnym obrazem.
- Przede wszystkim OLED-y nie lubią statyczności, więc nie zaleca się oglądać kanałów, które mają wiele nieruchomych elementów obrazu – radzi przedstawiciel QUADRA-NET. Za najbardziej “szkodliwe” uważa się przede wszystkim kanały informacyjne. Charakterystyczną cechą takich programów są m.in. stała godzina i data czy pasek informacyjny. Takie detale nigdy nie zmieniają swojego położenia, co działa na ekran OLED destrukcyjnie. Chodzi tu przede wszystkim o to, że następuje szybsze zużycie matrycy.
Jednak nie tylko kanały informacyjne mogą powodować wypalenia. Panel niszczą też obraz w formacie letterbox lub 4:3 (chodzi o czarne paski na dole, u góry i po bokach ekranu), wyświetlane przez długi czas zdjęcia, gry wideo, w których występują statyczne elementy widoku (jak np. mapa, ekwipunek, opis misji itp.), bajki dla dzieci, menu ekranowe telewizora i logo stacji telewizyjnej – jednym słowem wszystko co pozostaje ciągle w tym samym miejscu na ekranie podczas użytkowania telewizora.
Co robić, aby nie stracić?
Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z oglądania kanałów informacyjnych, grania na konsoli czy wyświetlania zdjęć - trzeba to jednak robić z głową i umiarem. Aby zapobiec wypaleniom należy często przełączać kanały, zmieniać aplikacje, grać w różne gry, wszystko po to, aby zminimalizować statyczność obrazu i wprowadzić różnorodność kolorów. Poza tym producenci oferują w ustawieniach telewizorów opcję odświeżania panelu – funkcja ta uruchamiana jest automatycznie. Służy ona zapewnieniu jednorodności obrazu po dłuższym użytkowaniu. Można też ręcznie wybrać opcję odświeżania panelu, ale nie zaleca się robić tego częściej niż raz w roku, bo może to wpłynąć na okres żywotności matrycy.
Mimo, że często uwzględnia się utrwalenia w procesie reklamacji telewizorów, to wielu producentów coraz częściej odchodzi od wymiany sprzętów z powodu tej usterki.
Należy zatem używać OLED-ów z rozsądkiem, aby nie stracić tego, co w nich najwspanialsze - czyli wysokiej jakości obrazu – stwierdza inżynier wsparcia technicznego firmy QUADRA-NET, Pan Kacper Wołochowicz.
źródło: agdrtv24.pl