Portable Spot Cleaner wygrywa Electrolux Design Lab 2011
Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Electrolux Design Lab został Adrian Mankovecký z Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa z Bratysławy. Jego przenośna pralka, Portable Spot Cleaner, pokonała ponad 1,300 projektów zgłoszonych na konkurs przez studentów z 50 krajów.Finał dziewiątej edycji konkursu Electrolux Design Lab odbył się 7 września podczas konferencji Room Home Intelligence w Londynie. Jury złożone z utytułowanych architektów i projektantów wybrało zwycięzcę z ośmiu finalistów, którzy w Londynie zaprezentowali swoje pomysły.
“Tworzenie starannie przemyślanych i zaprojektowanych urządzeń, które spełniają oczekiwania konsumentów, jest fundamentem strategii firmy Electrolux. Konkurs Electrolux Design Lab pełni ważną rolę w naszym dialogu z konsumentami na temat przyszłego wzornictwa i rozwoju produktów. A taki dialog jest niezbędny w dzisiejszym globalnym biznesie. Electrolux Design Lab to także możliwość czerpania inspiracji z innowacyjnych pomysłów studentów wzornictwa z całego świata” mówi Keith McLoughlin, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Electrolux.
Portable Spot Cleane
[[[zdjecie,4145,prawa]]] Portable Spot Cleaner, to przenośna pralka, która składa się z dwóch elementów. Użytkownik rozdziela je, umieszcza po dwóch stronach brudnego ubrania i wybiera odpowiedni program czyszczenia. Jony ujemne i para odświeżają odzież i usuwają plamy. Przenośna pralka działa na baterie z kryształów cukru i może być używana praktycznie wszędzie, w dowolnym miejscu na całym świcie. Jury było pod wrażeniem kreatywnego i wnikliwego myślenia projektanta ze Słowacji. Swoją decyzję argumentowali następująco: „ Portable Spot Cleaner został stworzony w oparciu o solidną analizę potrzeb konsumentów. To działające błyskawicznie urządzenie do prania, ma pozytywny wpływ na środowisko, pozwalając ograniczyć wykorzystanie zasobów. Korzysta się z niego intuicyjnie. Wszyscy chcielibyśmy je mieć.”
Nagroda internautów
Drugie miejsce przyznano projektowi Ribbon, przenośnej płycie grzewczej, podgrzewaczowi i chłodziarce w jednym, stworzonej przez Enzo Kocaka z Monash University z Australii. Trzecie miejsce zajął Smoobo Blender, wesoły i przyjazny dla środowiska blender do koktajli przygotowany przez Roseanne de Bruin z Massey University z Nowej Zelandii. Nagrodę publiczności dostała w tym roku przenośna kuchenka mikrofalowa Onda, projekt Matthew Schwartza z California State University Long Beach w Stanach Zjednoczonych.
Inteligentna Mobilność
W tegorocznej, dziewiątej edycji, tematem konkursu Electrolux Design Lab była „Inteligentna mobilność”. Studenci zostali poproszeni o przygotowanie projektów mobilnych urządzeń gospodarstwa domowego, odpowiadających sposobom w jaki w przyszłości ludzie będą przygotowywać żywność, zmywać naczynia, czyścić ubrania, zarówno w domu jak i poza nim. Urządzenia miały być nie tylko przenośne w sensie fizycznym, ale też zapewniać elastyczną kontrolę zwiększającą swobodę przemieszczania się. Miały też oferować możliwość personalizacji i inspirować użytkowników, a jednocześnie bazować na współcześnie dostępnych technologiach. Dodatkowo, wszystkie projekty miały respektować podstawowe zasady skandynawskiego wzornictwa - być przyjazne dla środowiska, zapewniać intuicyjną obsługę i mieć estetyczny wygląd. Jury oceniało prace bazując na innowacyjności, intuicyjnym wzornictwie i uwzględnianiu potrzeb konsumentów. W tym roku w skład jury weszli duńska projektantka Cecilie Manz, architekci Hayes i James Slade oraz Henrik Otto, Senior Vice President of Global Design w firmie Electrolux.
Główną nagrodą w konkursie jest 5.000Euro i półroczny, płatny staż w jednym z centrów wzorniczych Electrolux. Druga nagroda to 3.000Euro, a trzecia 2.000Eu