Prezentacja i test projektora Epson EH-TW5350 [wideo]
Na temat tego urządzenia pisaliśmy już wcześniej, była to informacja prasowa producenta, o której możecie przeczytać tu: http://agdrtv24.pl/nowosc,16852,kino-domowe-z-eh-tw5350-miracast-i-niezawodnosc-nawet-przez-11-lat. Dzisiaj mamy okazję ten produkt przetestować i przyjrzeć mu się z bliska. Zapraszamy do recenzji projektora marki Epson EH-TW5350.
Do marki Epson mam duże zaufanie, gdyż sam jestem długoletnim posiadaczem projektora tej firmy - niegdyś ich flagowego modelu, EH-TW9000 - z którego jestem bardzo zadowolony. Mój projektor spisuje się rewelacyjnie, bez wahania poleciłbym go każdemu, kto poszukuje dobrego sprzętu z wyższej półki. Ale nie o moim modelu będę dziś pisał, a o tytułowym EH-TW5350. Projektor dotarł do nas zapakowany w zgrabne, małe pudełko.
[[[zdjecie,19833,duze]]]
[[[zdjecie,19836,duze]]]
Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy po rozpakowaniu urządzenia, to taka, że jak tak mały projektor może dać tak duży obraz (332 cale - jak wynika z informacji producenta). Żeby nie być gołosłownym, pokażę różnicę w wielkości pomiędzy testowanym EH-TW5350 a posiadanym przeze mnie EH-TW9000.
[[[zdjecie,19839,duze]]]
[[[zdjecie,19840,duze]]]
[[[zdjecie,19841,duze]]]
Wyposażenie
Projektor standardowo na wyposażeniu posiada pilot zdalnego sterowania, kabel zasilający i instrukcję. Co ciekawe, jest to model z aktywnym 3D, jednak producent nie dołącza okularów, dlatego trzeba zakupić je osobno.
[[[zdjecie,19835,duze]]]
Wejścia / wyjścia
Model EH-TW5350 posiada następujące wejścia/wyjścia:
- Wejście audio typu cinch,
- MHL,
- Stereofoniczne wyjście audio mini-jack,
- Wejście sygnału kompozytowego,
- Wejście HDMI (2x),
- Wejście VGA,
- Złącze USB 2.0 typu Mini-B,
- Złącze USB 2.0 typu A,
- Wi-Fi Direct
[[[zdjecie,19837,duze]]]
O projektorze
Projektor posiada rozdzielczość Full HD oraz wysoki kontrast 35000:1 dzięki technologii 3LCD. Urządzenie to obsługuje technologię 3D (aktywna), a natężenie światła to 2200 lumenów (1500 lumenów w trybie ekonomicznym). EH-TW5350 ma zainstalowaną 200W lampę o bardzo długiej żywotności.
Urządzenie w trybie "eko" może pochwalić się bardzo długim czasem eksploatacji lampy (7500 godzin) co oznacza, że będzie działać nawet przez 11 lat. W trybie normalnym żywotność spada do 4000 godzin, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem. Dla porównania dodam, że na swoim EH-TW9000 wykręciłem ok 300 godzin przez 2,5 roku eksploatacji.
Projektor posiada wbudowany pięciowatowy głośnik, który w zupełności wystarcza np. do przeprowadzenia prezentacji multimedialnej bez potrzeby używania zewnętrznych głośników.
Sprzęt ma zainstalowany filtr przeciw kurzowi, można go łatwo wyczyścić poprzez zdjęcie osłony z boku. Oczywiście można go także wymienić na nowy, gdyż Epson sprzedaje je jako akcesoria ekploatacyjne.
[[[zdjecie,19838,duze]]]
Czas na prezentację
Na początku projektor ustawiłem w miejsce posiadanego już modelu EH-TW9000 i co mnie zdzwiło, testowany model dał większy maksymalny obraz z tej samej odległości niż mój stary flagowiec. Odległość projektora od ekranu to ok 4 metry i odpowiednio EH-TW5350 daje obraz maksymalny 148'' a EH-TW9000 "tylko" 136''.
Przez chwilę zacząłem się zastanawiać, po co przepłacałem kiedyś za flagowca trzykrotną wartość EH-TW5350? Wtedy sobie przypomniałem - mój stary flagowiec posiada system Lens Shift, natomiast testowany model tej funkcji nie posiada (co jest oczywiste w tej klasie cenowej). Ustawienie w pokoju nie pozwalało mi zainstalować projektora pośrodku, na wprost ekranu, dlatego umieściłem go nieco wyżej i maksymalnie w rogu pokoju. Co z tego wynika: model 9000 sprawdza się tu rewelacyjnie, gdyż z systemem Lens Shift mogę sobie przesuwać obrazem prawo/lewo, góra/dół bez obaw o zmianę w kształcie ekranu. Nastomiast testowany model posiada tylko korekcję geometrii poziomą i pionową (co zobaczycie na załączonym filmiku), co w konsekwencji uniemożliwiło mi uzyskanie idealnego obrazu z tego miejsca.
[[[zdjecie,19842,duze]]]
Projektor przestawiłem zatem prawie na wprost ekranu jednak dużo bliżej przez co dał mi (i tak duży) obraz o przekątnej ok 90 cali.
[[[zdjecie,19843,duze]]]
[[[zdjecie,19847,duze]]]
Intel WiDi
Projektor jest wyposażony w technologię Intel WiDi. Jest to opracowany przez Intela standard, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Aby z niego skorzystać, trzeba mieć też niestety odpowiedni komputer z podzespołami Intela (procesorem i kartę sieciową).
Nie posiadam kompatybilnego laptopa z techonologią WiDi, więc niestety nie pokażę jak to działa w praktyce.
[[[zdjecie,19846,duze]]]
Testy i nagrania z projekcji
Wszystkie pliki wideo nagrywałem za pomocą kamery Full HD Panasonic AG-AC90. Sam obraz na żywo jest dużo lepszy niż na wideo (jak wiadomo kamera ma gorszą jakość obrazu, gdy nie ma wystarczająco dużo światła, z kolei projektor najlepiej zachowuje się podczas całkowitej ciemności).
[[[zdjecie,19845,duze]]]
Jakość obrazu jak i kolorów jest bardzo dobra, powiedziałbym wręcz wzorowa. Na pierwszym filmie poniżej przedstawiam nagranie Full HD z serwisu Youtube. Zaprezentuję tu również menu projektora, ustawienia geometrii jak i głośność projektora w trybie eko i normalnym.
Na drugim filmie pokazałem jak ustawić w projektorze funkcję 3D dla filmu "side by side":
Na trzecim filmie zaprezentowałem jak zachowuje się projektor po podłączeniu do konsoli PS4. Nie zauważyłem żadnych opóźnień w takim zestawieniu, zatem projektor może się okazać bardzo dobrym i popularnym produktem dla graczy. Efekt z wrażeń podczas grania jest znakomity.
Na czwartym filmie pokazuje współpracę projektora do którego został podłączony pendrive przez port USB ze zdjęciami. Niestety port nie obsługuje filmów.
Ostatni już, piąty film pokazuje współpracę projektora z aplikacją Epson iProjection dla systemu Android. Pokazałem w nim jak sparować projektor za pomocą kodu QR oraz jak zachowuje się smarfon i projektor razem.
Podsumowanie
Projektor naprawdę miło mnie zaskoczył. Posiada bardzo dobrą jakość obrazu, ostrość, kontrast i głębokie pełne kolory. Urządzenia dostępne jest w przystępnej cenie (ok 3500 zł), co może być dobrą alternartywą dla telewizora. Małym minusem jest brak okularów 3D w standardowym wyposażeniu, a także trochę głośna praca w trybie normalnym. Na swoim projektorze używam tylko funckji Eko (wydłuża ona znacznie czas pracy lampy oraz sprzęt jest bardziej cichy), a zmiana w obrazie jest niewielka co pokazuje pierwszy film. Sprzęt ten dostaje od naszej redakcji rekomendację.
autor: Mariusz Golianek