Projektory Panasonic na największym pokazie mappingu 3D (wideo)
104 urządzenia Panasonic PT-DZ21K zostały wykorzystane do stworzenia największego na świecie pokazu mappingu 3D. Z okazji obchodów 555 rocznicy istnienia Bukaresztu projektory posłużyły do wyświetlenia ogromnej projekcji na fasadzie budynku rumuńskiego Parlamentu.
Wydarzenie o nazwie „iMapp Bucharest 555” zorganizowano w ramach uczczenia 555 rocznicy pierwszego odnotowania Bukaresztu w dostępnych dokumentach historycznych. Z tej okazji fasada rumuńskiego Pałacu Parlamentu, mierząca 23 000 metrów kwadratowych, została wykorzystana jako powierzchnia projekcyjna, na której zaprezentowano ogromne trójwymiarowe wizualizacje. Zostały one wyświetlone ze 104 projektorów Panasonic PT-DZ21K. Stworzenie za ich pomocą jednego, płynnego obrazu było możliwe dzięki wykorzystaniu funkcji edge blending i oprogramowania do mappingu geometrycznego.
Wybrane do pokazu projektory Panasonic PT-DZ21KE to urządzenia zapewniające jasność obrazu na poziomie 20 000 lumenów. Do jego wyświetlania wykorzystują system czterech małych 465-watowych lamp, dzięki czemu urządzenia wyróżniają się relatywnie niewielką wagą i rozmiarami w swoim segmencie, co z kolei ułatwia ich instalację. Ponadto posiadają funkcję korekcji geometrycznej, która umożliwia rzutowanie obrazu na ekrany o niestandardowym kształcie i zakrzywione powierzchnie oraz prowadzenie projekcji typu 360 stopni. Projektory są także wyposażone w procesor klarowności detali, który pozwala uwydatnić szczegóły obrazu. Dzięki temu zyskuje on bardziej naturalny, trójwymiarowy kształt o wysokiej ostrości.
- Wybraliśmy projektory PT-DZ21K głównie ze względu na ich rozmiar oraz wytrzymałość, dzięki którym mogliśmy stworzyć kolumny złożone z wielu projektorów - powiedział Adrian Pochiscan, dyrektor techniczny 360 Revolution, firmy odpowiedzialnej za produkcję wydarzenia. - Zwróciliśmy także uwagę na rozdzielczość, możliwość zdalnego sterowania, stabilność urządzeń oraz energooszczędność. Gdybyśmy wybrali inne projektory, musielibyśmy na potrzeby projekcji zbudować małą elektrownię - uzupełnił Adrian Pochiscan.
W rywalizacji na najlepszą animację udział wzięło pięć zespołów, złożonych z artystów sztuk wizualnych, z których każdy zaprezentował pokaz trwający 5 minut i 55 sekund. Znaleźli się wśród nich reprezentanci Czech, Węgier, Francji, Rumunii, a także polska firma Siedemzerotm w składzie: Paweł Piotr Przybył (główne animacje, scenariusz, reżyseria), Błażej Górnicki (dodatkowe animacje) i Michał Rębacz (muzyka). Ostatecznie wybrano francuski projekt pod kierownictwem Damiena Fontaine’a.
- Jesteśmy dumni, że projektory Panasonic zostały wybrane do stworzenia tego spektaklu. Pozwoliło nam to z powodzeniem pokazać wszystkie atuty tych urządzeń, począwszy od wysokiej jasności i głębi kolorów, kończąc na różnorodności w zakresie wielkości i kształtu projekcji, która dzięki funkcji edge blending może być wyświetlana z wielu projektorów na raz - powiedziała Magdalena Przasnyska, Senior Sales and Marketing Manager w Panasonic.
Animacja przygotowana przez zespół z Polski dostępna jest w serwisach vimeo oraz youtube. Projektory Panasonic były wcześniej wykorzystane podczas Berlińskiego Festiwalu Świateł w 2012 r., Igrzysk Olimpijskich w Londynie, czy też trasy koncertowej Rogera Watersa „The Wall Live Tour”.
źródło: panasonic/agdrtv24.pl