agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Przełomowy aparat α1 otwiera nową erę profesjonalnej rejestracji obrazu

Przełomowy aparat α1 otwiera nową erę profesjonalnej rejestracji obrazu

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY / Aparaty cyfrowe / 2021-01-27 14:46:03

Sony, będąca  liderem w technologii przetworników obrazu i obrazu cyfrowego, zapowiedziała wprowadzenie do oferty przełomowego bezlusterkowego aparatu α1 z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu. Model ten dobitnie potwierdza, że firma pragnie być numerem 1 na rynku, oferując najlepsze połączenie nowatorskich cech i funkcji.

Polecane sklepy

AllegroRTV Euro AGDMedia ExpertPlayMedia MarktNEONET

Aparat α1 to najbardziej zaawansowany technologicznie ze wszystkich korpusów Sony. Wyróżnia go wysoka rozdzielczość i duża szybkość — na poziomie nie osiągniętym dotąd w żadnym aparacie cyfrowym. Nowy, pełnoklatkowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS™ o rozdzielczości 50,1 megapiksela, wyliczanie parametrów AF/AE do 120 razy na sekundę, nagrywanie filmów 8K 30p z 10-bitowym próbkowaniem 4:2:0 i inne cechy sprawią, że aparat α1 umożliwi twórcom utrwalanie obrazów, jakie dotychczas pozostawały poza zasięgiem możliwości.

Zawsze przywiązujemy dużą wagę do opinii naszych klientów i wprowadzamy na rynek kolejne innowacje, by znacznie przekroczyć ich oczekiwania — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — α1 pokonuje wszystkie obecne bariery i wyznacza nowy poziom tego, co może osiągnąć twórca używający jednego aparatu. Najbardziej cieszą nas nie jego zaawansowane cechy, tylko zdolność do uchwycenia tego, co nigdy wcześniej nie mogło być uchwycone. α1 daje całe mnóstwo nowych możliwości twórczych. Dzięki niemu niemożliwe stało się możliwe.

Nowo opracowany przetwornik obrazu z wbudowaną pamięcią połączono ze zmodernizowanym procesorem obrazu BIONZ XR. Umożliwiło to wykonywanie serii 50,1-megapikselowych zdjęć z niesamowitą szybkością 30 kl./s i wyliczaniem parametrów AF/AE nawet 120 razy na sekundę. Do zwiększenia potencjału aparatu α1 przyczynia się wizjer elektroniczny OLED Quad-XGA o rozdzielczości 9,44 mln pikseli, odświeżany z częstotliwością do 240 kl./s — bez zanikania obrazu. Nowością w serii α jest możliwość nagrywania filmów 8K 30p z 10-bitowym próbkowaniem koloru 4:2:0. α1 umożliwia też nagrywanie filmów 4K 120p/60p z 10-bitowym próbkowaniem 4:2:2 i jest wyposażony w technologię przetwarzania koloru S-Cinetone. Zapewniono też wiele funkcji ułatwiających profesjonalne zastosowania w terenie, między innymi 3,5 razy większą prędkość bezprzewodowej transmisji z użyciem protokołu FTP.

Wyjątkowa rozdzielczość i szybkość

Zdjęcia seryjne z szybkością do 30 klatek na sekundę

Dzięki wydajnemu działaniu korpus α1 utrwala chwile, które inaczej byłyby stracone. Tym samym zapewnia fotografowi szybkość potrzebną do uchwycenia poruszających się obiektów. Duża szybkość odczytu 50,1-megapikselowego przetwornika obrazu i pojemny bufor pozwalają wykonywać serie zdjęć liczące do 155 pełnoklatkowych obrazów RAW z kompresją[xvi] lub 165 pełnoklatkowych obrazów JPEG w tempie do 30 klatek na sekundę — z użyciem migawki elektronicznej i pełną wydajnością śledzenia AF i AE.

Dzięki imponującej szybkości wyliczania parametrów AF/AE — nawet 120 razy na sekundę — aparat α1 będzie dokładnie utrzymywać ostrość nawet na szybko poruszających się obiektach. Może też automatycznie korygować ekspozycję nawet przy nagłych zmianach jasności, ponieważ opóźnienie reakcji systemu AE wynosi zaledwie 0,033 sekundy.

Niezawodność i łatwa obsługa

Użytkownicy profesjonalni potrzebują czegoś więcej niż tylko zaawansowane funkcje, parametry i możliwości. Dla nich niezwykle ważna jest także niezawodność i wytrzymałość. Aparat α1 ma dwa gniazda na karty pamięci. Obsługują one zarówno karty SDXC/SDHC UHS-I i UHS-II, jak i nowe karty CFexpress typu A, zwiększając ogólną pojemność oraz prędkości odczytu i zapisu. Do zwiększenia trwałości przyczynia się obudowa ze stopu magnezu. Aparat jest zasilany z wydajnego akumulatora Z, którego czas pracy można wydłużyć, dodając uchwyt pionowy VG-C4EM (sprzedawany oddzielnie). Udoskonalono funkcję usuwania pyłu, a w celu ochrony przetwornika obrazu wprowadzono funkcję zamykania migawki w momencie wyłączania zasilania. Z kolei zabezpieczenia przed pyłem i wilgocią[xxxii] zwiększają niezawodność w trudnych warunkach pracy. Aparat jest wyposażony w wytrzymałe, niezawodne złącze HDMI typu A. Obsługuje system zasilania USB PD (Power Delivery), pozwalający doprowadzić większą moc z zewnętrznego źródła. W rezultacie użytkownik może nagrywać materiał filmowy przez dłuższy czas, w minimalnym stopniu zużywając zapas energii w akumulatorze.

Zmodyfikowane menu jest prostsze w użyciu, a dzięki dotykowemu systemowi obsługi stało się bardziej intuicyjne i szybsze w działaniu. 3,0-calowy ekran LCD o rozdzielczości około 1,44 mln pikseli obsługuje funkcje „Ostrość dotykiem” i „Śledzenie dotykiem”. Aby ułatwić dostosowanie aparatu do własnych potrzeb, pewne ustawienia zmieniają się teraz odpowiednio do wybranego trybu pracy. Może to być zaletą, gdy ustawienia przysłony, czasu otwarcia migawki i innych parametrów używane do fotografowania mają być inne niż przy filmowaniu.

Dostępność

Pełnoklatkowy aparat z wymiennymi obiektywami α1 pojawi się w Europie w marcu 2021 r.

źródło: agdrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe