Qumak ujarzmi cztery żywioły w zabrzańskim parku edukacyjnym
Camera obscura, słoneczna fontanna czy śruba Archimedesa to tylko niektóre z eksponatów, jakie znajdą się w Parku 12C w Zabrzu. Za jego realizację odpowiada spółka Qumak. Zleceniodawca - Muzeum Górnictwa Węglowego zapłaci za niego prawie 8 mln zł.
Park 12C powstanie na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego w Zabrzu. Na powierzchni prawie 14 tys. m2 Qumak stworzy 16 interaktywnych eksponatów. Będą one nawiązywały do 4 żywiołów: powietrza, ognia, wody i ziemi oraz zaprezentują sposób ich wykorzystania. Zwiedzający będą mogli wejść do repliki rowu poszukiwawczego i przekonać się w jaki sposób budowano najstarsze kopalnie węgla. Przy pomocy „słonecznej zapalniczki”, wykorzystującej promienie słoneczne, samodzielnie rozpalą ogień. Trafią także do „Wodnego Świata”, w którym znajdą się m.in. źródło i wodospad, koła wodne, śruba Archimedesa, a także 6 metrowy wiatrak. Większość eksponatów będzie skonstruowana z częściowo przezroczystych materiałów tak, aby zwiedzający mogli zobaczyć sposób ich działania. Qumak będzie odpowiedzialny za budowę parku oraz zaprojektowanie i wykonanie kompletnej wystawy plenerowej.
Park ma pełnić funkcję centrum edukacyjnego. Połączymy więc eksponaty z nowymi technologiami, tak aby były one interesujące dla odwiedzających, w szczególności dzieci i młodzieży - powiedział Maciej Lubocki, Dyrektor Działu Ekspozycji Multimedialnych Qumak S.A. W parku powstanie m.in. „słoneczna fontanna” wyposażona w ogniwa fotowoltaiczne i ekran pokazujący osiągniętą przez nią moc, jak również 7,5 metrowy maszt meteorologiczny z czytnikami urządzeń pomiarowych - dodał.
Park 12C będzie się znajdował nad Skansenem Górniczym „Królowa Luiza” i stanie się częścią Muzeum Górnictwa Węglowego. Na jego terenie zostaną posadzone drzewa oraz powstaną stanowiska do grillowania. Będzie więc to dobre miejsce na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Zakończenie prac planowane jest na sierpień 2015 roku. Koszt inwestycji to ok. 7,8 mln zł.
Naszym celem jest rekultywacja terenów pokopalnianych i stworzenie w Zabrzu jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie - powiedział Bartłomiej Szewczyk, Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego. Cieszymy się, że przetarg wygrała firma z tak dużym doświadczeniem. Mam nadzieję, że uda nam się zakończyć ten projekt sukcesem - dodał.
Qumak odpowiada obecnie za multimedialne i interaktywne ekspozycje w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz w Parku Rekreacji ZOOM Natury w Janowie Lubelskim. W lipcu 2014 zakończy także prace nad zaawansowaną technologicznie wystawą w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
źródło: quamak/agdrtv24.pl