agdrtv24 - twitteragdrtv24 - facebookagdrtv24 - linkedin
Rewolucja w dostępie do polskiej kultury

Rewolucja w dostępie do polskiej kultury

2015-06-02 09:11:00

Narodowy Instytut Audiowizualny ogłasza przełom w upowszechnianiu dostępu do polskiej kultury. Dzięki Archiwum NInA tysiące materiałów, które do tej pory pozostawały poza zasięgiem przeciętnego użytkownika, będą dostępne dla każdego, bez ograniczeń.

Za techniczną stronę realizacji odpowiada poznańska firma Insys. Jak zapewnia Andrzej Pyra, design manager w Insys, praca dla Instytutu była czystą przyjemnością.

Cały zespół jest dumny z tej realizacji. Łatwy dostęp do kultury to ważne społeczne zagadnienie. Dzięki Archiwum NInA wszyscy zyskujemy praktycznie nieograniczony dostęp do kilkunastu tysięcy materiałów audiowizualnych, które w innych warunkach nie byłyby dostępne. Utrwalanie polskiego dziedzictwa narodowego to wyjątkowo satysfakcjonująca praca - mówi Andrzej Pyra z Insys.

Od teraz na stronie archiwum.nina.gov.pl użytkownicy mają dostęp do bogatych zasobów Narodowego Instytutu Audiowizualnego, na które składają się m.in. filmy dokumentalne, fabularne, animowane, programy publicystyczne, spektakle, audycje radiowe i słuchowiska. Archiwum jest dostępne w zmodernizowanym budynku Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, natomiast na stronie archiwum.nina.gov.pl użytkownicy mogą dowiedzieć się, które materiały są dostępne online, a które można znaleźć na miejscu.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego budynku NInA odbyło się 29 maja. Użytkownicy mogą korzystać ze zbiorów Archiwum w siedzibie Instytutu przez cały tydzień z wyjątkiem wtorku i niedzieli.

Głównym wyzwaniem, przed jakim stanęliśmy, było stworzenie wspólnego systemu obsługującego Archiwum zarówno na stronie internetowej, jak i w budynku NInA. - mówi Andrzej Pyra z Insys. Ze względu na przepisy dotyczące praw autorskich nie wszystkie materiały dostępne w budynku mogą być udostępnione w internecie. Aby użytkownicy nie pogubili się w zbiorach Instytutu, wdrożyliśmy zaawansowany system filtrowania i przeszukiwania treści w oparciu o metadane - tłumaczy Andrzej Pyra.

Największy nacisk położono na funkcjonalność systemu. Od początku działaliśmy w oparciu o metodę design thinking i projektowanie zorientowane na użytkownika. Naszym priorytetem było zaprogramowanie systemu tak, by maksymalnie wzmocnić jego przystępność i intuicyjność - zapewnia Andrzej Pyra z Insys.

Szczególną uwagę na Archiwum NInA powinni zwrócić naukowcy, dziennikarze i badacze polskiej kultury. System przewiduje bowiem kilka bezcennych z ich punktu widzenia narzędzi. Użytkownicy Archiwum mają między innymi możliwość opisywania wybranych części materiału, robienia stopklatek, tagowania treści oraz korzystania z innych funkcji pozwalających na łatwiejszą pracę z badanym materiałem.

Archiwum NInA to jak do tej pory największy wspólny projekt Narodowego Instytutu Audiowizualnego i firmy Insys. Wcześniejsze realizacje to między innymi portal NINATEKA, a także kolekcja Archiwum Transformacji ’89, kolekcja dzieł Wojciecha Kilara i Andrzeja Panufnika, oraz serwis Trzej Kompozytorzy, udostępniający odbiorcom dzieła wybitnych polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

źródło: insys/adgrtv24.pl

agdrtv24
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe