Samsung wspiera Paszporty Polityki 2010
Na uroczystej gali rozdania Paszportów „Polityki” 2010, która odbędzie się 18 stycznia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, po raz pierwszy w osiemnastoletniej historii plebiscytu zostanie wręczona nagroda specjalna w kategorii sztuki wizualne. Nagrodę dla zwycięzcy w postaci tygodniowego pobytu w Korei ufundowała firma Samsung Electronics, potwierdzając tym samym swoje długoletnie zaangażowanie na rzecz promocji i rozwoju polskiej sztuki współczesnej. Paszporty „Polityki” to prestiżowa nagroda przyznawana wybitnym artystom za zasługi dla rozwoju polskiej kultury i sztuki.
Tygodniowy wyjazd do koreańskiego Seulu i wizyta w prestiżowym Leeum Samsung Museum of Art to pierwsza w osiemnastoletniej historii plebiscytu Paszporty „Polityki” nagroda specjalna w kategorii sztuki wizualne. Nagroda, ufundowana przez firmę Samsung Electronics, zostanie przekazana zwycięzcy w trakcie uroczystej gali rozdania Paszportów „Polityki”, która odbędzie się 18 stycznia 2011 roku w warszawskim Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Firma Samsung Electronics od wielu lat aktywnie angażuje się w promocję i rozwój polskiej sztuki współczesnej, niejednokrotnie zasługując na miano „technologicznego” mecenasa polskiej sztuki. Świadczy o tym chociażby organizowany od 2003 roku prestiżowy konkurs dla młodych i utalentowanych artystów - Samsung Art Master, a teraz również współpraca w zakresie Paszportów „Polityki”.
Dziedzina sztuki wizualne została wprowadzona do plebiscytu Paszporty „Polityki” w 2004 roku na miejsce plastyki. I całkiem słusznie, bowiem zarówno tegoroczne nominacje w tej kategorii jak i prace nagrodzone w 7. edycji konkursu Samsung Art Master dowodzą, że tradycyjne granice sztuki wyznaczone przez plastykę, malarstwo czy rzeźbę zanikają, robiąc miejsce dla szeroko pojętej twórczości wizualnej - tworzonej często przy pomocy nowych mediów.
Tegoroczni kandydaci na zwycięzców w dziedzinie sztuk wizualnych to twórcy niezwykle różnorodni. Wśród nich m.in. Wojciech Bąkowski, o którym juror zarówno Paszportów „Polityki” 2010 jak i 7. edycji konkursu Samsung Art Master, Stach Szabłowski, powiedział, że to artysta totalny, dziś najbardziej charyzmatyczna postać polskiej sceny artystycznej. W tej kategorii nominowano również artystki Aleksandrę Kubiak i Karolinę Wiktor (grupa artystyczna Sędzia Główny) za całkowite i konsekwentne oddanie się sztuce żywej w postaci często bardzo intymnych, pełnych emocji, skłaniających do interakcji i reakcji działań performance. Wśród nominowanych znalazł się również malarz i rysownik Jakub Julian Ziółkowski za połączenie humoru, makabry i autoironii w atrakcyjną formę oraz umiejętność zbudowania własnego, oryginalnego świata inspirowanego osiągnięciami surrealistów, a tym samym odważny wybór całkowicie indywidualnej drogi we współczesnym malarstwie.
Laureatem zeszłorocznej edycji Paszportów „Polityki” w kategorii sztuki wizualne był Karol Radziszewski - malarz, performer, fotograf, autor wideo-instalacji - doceniony za odwagę i nowatorstwo w prezentacji sztuki (wystawa „Siusiu w torcik” w warszawskiej Zachęcie) oraz różnorodność dokonań i konsekwentną postawę artystyczną. Co ciekawe, w 2010 roku był on również jednym z członków jury konkursu Samsung Art Master, a w 2006 roku zdobywcą nagrody głównej w 3. edycji tego konkursu.
"Fakt, że Paszporty „Polityki” już od 18 lat towarzyszą polskim artystom ma dla nas szczególne znaczenie. W naszych oczach 18-stka ta symbolizuje bowiem pewną artystyczną dojrzałość, świadomość i odpowiedzialność, której szukamy u utalentowanych, choć młodych jeszcze twórców - uczestników konkursu Samsung Art Master. Podobnie jak nagrody „Polityki” konkurs ten jest dla utalentowanych, choć często jeszcze niedocenionych przez szerszą publiczność artystów paszportem do wielkiego świata kultury i sztuki. Dlatego dla firmy Samsung Electronics, lidera rynku technologii audio-wideo, tak ważna jest możliwość wsparcia plebiscytu „Polityki” właśnie w kategorii sztuk wizualnych" - mówi Blanka Fijołek, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska.